GRY
 
 

Co seksuolog sądzi o seksie w ciąży?

Jeszcze na dobre nie zamieszkało w waszej sypialni, a już wpływa na erotyczne relacje. Dziecko, które ma się urodzić, nie musi przeszkadzać w miłosnych uniesieniach.

kobieta, mężczyzna, seks, łóżko, ciąża
fot. Panthermedia
Początek ciąży bywa początkiem zmiany w nastawieniu do seksu. Jedni intensywniej odkrywają jego uroki, u innych par temperatura uczuć spada. Próbujemy wytłumaczyć te zjawiska.

Czy seks w ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Lęk przed współżyciem w ciąży silniejszy bywa u mężczyzny, ale może pojawić się u obu stron. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać. Warto wprost zapytać swojego lekarza, czy nie widzi przeciwskazań do wspołżycia. Dziecko jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy, więc obawy, że coś mu może zagrażać są bezzasadne. Postrzymanie się od seksu w ciąży jest konieczne głównie przy patologicznym przebiegu ciąży, np. zagrażającego poronienia, odklejania się łożyska.
Redakcja poleca: Seks w ciąży. Bezpieczne dla dziecka, czy lepiej zachować ostrożność? - Co radzi ginekolog
Czy można uprawiać seks w ciąży? Jak kochać się, żeby nie zaszkodzić dziecku? Na co zwrócić uwagę? - Zobacz porady lekarza

Jak wytłumaczyć brak zainteresowania seksem w ciąży?

Mdłości, senność, złe samopoczucie, mogą przesunąć sferę erotycznych zainteresowań kobiety na dalszy plan. Dzieje się tak na początku ciąży. To skutek burzy hormonalnej. W drugim trymestrze sytuacja może się zmienić. Kobiety często odkrywają, że seks staje się dla nich ważniejszy niż dawniej. Jeśli wcześniej miały kompleksy czy trudności z osiąganiem orgazmu, w ciąży ich seksualność rozkwita – wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Związkom, w których wcześniej toczyła się walka o dominację, a kobiecie trudno było zapomnieć się w sypialni, ciąża czasem umożliwia stworzenie równowagi i poprawę życia erotycznego.

Jak ciało podczas ciąży reaguje na współżycie? 

W odczuwaniu seksu podczas ciąży sporo może się zmienić. Oksytocyna (hormon wywołujący skurcze macicy), której poziom wzrasta w czasie, gdy spodziewasz się dziecka, powoduje, że kobieta odczuwa większą przyjemność, rośnie również poczucie bliskości z partnerem. Zwiększa się unaczynienie i przepływ krwi w miednicy i kroczu, narządy płciowe są lepiej ukrwione. Większe jest nawilżenie pochwy i wrażliwość na bodźce. To wszystko wzmaga doznania seksualne. W trzecim trymestrze, w miarę powiększania się kobiecych kształtów, sytuacja może się zmienić.

Jak wytłumaczyć brak zainteresowania seksem w ciąży?

Kobieta może stracić zainteresowanie współżyciem, gdy przeżyła poronienie, długo czekała na dziecko. Upragniona ciąża staje się wtedy najważniejsza, co jest zrozumiałe. W powrocie intymności do sypialni może pomóc szczera rozmowa o tym, co czują i czego pragną obie strony oraz szukanie kompromisu. W przypadku konfliktów w związku, niechęci kobiety do seksu lub partnera ciąża może stać się pretekstem do przerwania aktywności seksualnej.

Czytaj też: Co mężczyźni myślą o seksie z kobietą w ciąży?

Ocena (2 oceny)

6.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj