tata, mama, ciąża, brzuszek, tulić

Seks przyszłej mamy i taty – kiedy i jak się kochać?

Jak się kochać w ciąży? Seks, gdy dziecko jest w drodze, budzi wiele wątpliwości i pytań. Wasze dziecko jeszcze na dobre nie zamieszkało w waszej sypialni, a już wpływa na erotyczne relacje? Niepotrzebnie – nie musi być przeszkodą w miłosnych uniesieniach.
tata, mama, ciąża, brzuszek, tulić

Początek ciąży może być początkiem zmiany nastawienia do seksu. Jedni przyszli rodzice intensywniej odkrywają jego uroki, a u innych par temperatura uczuć spada. Próbujemy wyjaśnić, jak zmienia się seks, gdy pojawia się ciąża.

Czy seks nie zaszkodzi dziecku?

Ten lęk może pojawić się u obu stron, ale czasem silniejszy bywa u mężczyzny. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać. Warto o to wprost zapytać swojego lekarza. Dziecku na pewno nic się nie stanie. Jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy. Zakaz współżycia dotyczy głównie patologicznego przebiegu ciąży, np.:
Redakcja poleca: Jak zmienia się wrażliwość łechtaczki w ciąży? - film
Czy wiesz, że seks w ciąży może być znacznie przyjemniejszy? Zastanawiasz się dlaczego? Sprawdź, co jak to tłumaczy ginekolog.

Ale mnie seks nie interesuje...

Mdłości, senność, złe samopoczucie mogą przesunąć sferę erotycznych zainteresowań kobiety na dalszy plan. Niechęć do seksu pojawia się głównie na początku ciąży. To skutek burzy hormonalnej. Najlepiej ten czas przeczekać. W drugim trymestrze sytuacja może się zmienić – brak ochoty na seks minie. Często kobiety odkrywają wtedy, że seks staje się ważniejszy niż dawniej. Jeśli wcześniej miały kompleksy czy trudności z osiąganiem orgazmu, w ciąży ich seksualność często rozkwita – wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Związkom, w których wcześniej toczyła się walka o dominację, a kobiecie trudno było zapomnieć się w sypialni, ciąża czasem umożliwia stworzenie nowej równowagi i poprawę życia erotycznego.

W ciąży organizm nie zawsze sprzyja miłości

Kiedy spodziewasz się dziecka, twoje ciało szykuje ci sporo niespodzianek. Libido słabnie za sprawą hormonu ciąży, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Już kilka dni po zapłodnieniu poziom tego hormonu gwałtownie wzrasta i przez najbliższe trzy miesiące utrzymuje się na wysokim poziomie. Dzięki temu zapłodnione jajeczko bezpiecznie zagnieżdża się w macicy i rozpoczyna się rozwój łożyska. Jednak gonadotropina kosmówkowa odpowiada również właśnie za m.in. niechęć do zabaw w łóżku. Również inny hormon, progesteron, który zapobiega odrzuceniu płodu przez organizm matki, powoduje, że kobieta może mieć trudności w osiąganiu podniecenia seksualnego.
Oksytocyna (hormon wywołujący skurcze macicy), której poziom wzrasta w ciąży, powoduje za to, że odczuwasz większą przyjemność z seksu, rośnie też poczucie bliskości z partnerem. Zwiększa się unaczynienie i przepływ krwi w miednicy i kroczu, więc narządy płciowe są lepiej ukrwione. Większe jest nawilżenie pochwy i wrażliwość na bodźce. To wszystko wzmaga doznania seksualne. W trzecim trymestrze, w miarę powiększania się twoich kobiecych kształtów, sytuacja może się zmienić.

Gdy w ciąży liczy się tylko dziecko

Kobieta może stracić zainteresowanie seksem, gdy przeżyła poronienie, długo czekała na dziecko. Upragniona ciąża staje się wtedy najważniejsza, co jest zrozumiałe. W powrocie intymności do sypialni może pomóc szczera rozmowa o tym, co czują obie strony i czego pragną oraz szukanie kompromisu. W przypadku konfliktów w związku, niechęci kobiety do seksu lub partnera, ciąża może stać się pretekstem do przerwania aktywności seksualnej.

Katalog ciążowych pozycji miłosnych

Pary, które przed ciążą wiodły urozmaicone życie erotyczne, nie będą teraz miały problemu z dopasowaniem się. Problemem bywa blokada przed spróbowaniem czegoś nowego. Można korzystać z podręczników, np. „Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej (rozdział o technikach seksualnych w ciąży), a także mówić o swoich pomysłach, szanując prawo partnera do odmowy.
W pierwszym trymestrze lepiej unikać pozycji z głęboką penetracją (pozycja „na jeźdźca” daje kobiecie większą możliwość samodzielnego kontrolowania głębokości penetracji i intensywności ruchów), a w drugiej połowie ciąży nie uciskać brzucha (zaleca się wtedy pozycje „od tyłu” lub „na boku”). Trzy tygodnie przed porodem najlepiej powstrzymać się od intensywnego seksu, m.in. ze względu na ryzyko przyspieszenia porodu lub przebicia pęcherza owodniowego, które grozi zainfekowaniem dziecka.
Uwaga: Każde krwawienie z pochwy w trakcie ciąży powinnaś skonsultować z lekarzem, także to, do którego doszło w wyniku stosunku.

Lekarz na temat seksu mówi: nie

...ale są przecież jeszcze inne formy okazywania sobie uczuć: przytulanie, pocałunki, stymulacja przez dotyk i pieszczoty oralne. Przyjemność, którą odczuwasz, może wynikać z tego, że osobie, którą kochasz, jest dobrze. Szukanie nowych sposobów na okazanie sobie erotycznego zainteresowania może wzbogacić związek.

A jeśli w ciąży pojawi się krwawienie...

Tylko badanie ginekologiczne może wykazać, czy jego przyczyną jest niewielkie otarcie śluzówki szyjki macicy, czy też sprawa jest poważniejsza. Przy otarciu nie ma przeszkód, aby nadal cieszyć się seksem, wybierając inne seksualne pozycje (im głębsza penetracja, tym śluzówka bardziej wrażliwa na mechaniczne otarcia).

Problem z brakiem ochoty na seks tkwi w psychice

Kobiecie, która zachodzi w ciążę zwykle wydaje się, że jej atrakcyjność seksualna spada. I choć brzuszek pojawia się dopiero w połowie drugiego trymestru, wcześniej pojawiają się podejrzenia, czy będę się jemu podobać. Z tego powodu, ale pod pretekstem troski o ciąży (choć nie ma ku temu przesłanek), przyszła mama może odmawiać współżycia. Sporo zależy od postawy partnera. Ale od jego ewentualnych komplementów zdecydowanie skuteczniejsze jest potraktowanie ewentualnych wad jako zalet: uzmysłowienie sobie, że ciało się zmienia, ale na korzyść – kształty stają się bardziej kobiece, a włosy i cera nareszcie zbliżają się do doskonałości. Warto pamiętać, że dla wielu mężczyzn ciąża jest najwyższym ucieleśnieniem kobiecości.

O czym powinien wiedzieć mężczyzna

  1. Piersi podczas ciąży stają się bardziej wrażliwe na dotyk, ich pieszczenie, nawet subtelne, może być nieprzyjemne.
  2. Przyszła mama ma prawo do zachcianek. Miała ochotę na seks, a teraz chce tylko, byś ją przytulił. Ona nie próbuje tobą manipulować. Zwiększona potrzeba czułości i bliskości to wpływ hormonów i ewolucyjny spadek. Kobieta potrzebuje opieki i poczucia bezpieczeństwa, gdy staje się bardziej bezbronna. Zaspokajając te potrzeby, sprawisz, że będzie miała lepszy nastrój, wzmocni się więź uczuciowa i... być może pojawi się ochota na coś więcej.
  3. Kobieta w ciąży szybko się męczy. Może mógłbyś więcej jej pomagać, by była bardziej wypoczęta wieczorem.

Wiedza tylko dla pań

  1. Podświadomie możesz wysyłać sygnały, że nie jesteś teraz atrakcyjna i mężczyzna przez to się dystansuje. Zaakceptuj swój wygląd, a jeśli sprawia ci to kłopot, porozmawiaj z psychologiem lub seksuologiem. Po porodzie twoje odczucia wcale nie muszą się zmienić.
  2. Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełniejsze piersi. Może się jednak zdarzyć, że dla konkretnego mężczyzny ten fakt będzie blokadą nie do pokonania. Szczególnie dotyczy to panów, którym trudno łączyć wizerunek kobiety – kochanki, z kobietą – żoną i matką. Można zastanowić się wspólnie, jak sobie z tym radzić lub iść do specjalisty.
  3. Nie musisz się do niczego zmuszać, ale twój spadek ochoty na seks nie zawsze idzie w parze z osłabieniem pragnień twojego męża i jego postrzeganiem ciebie jako pięknej, zadbanej kobiety.

A co dziecko na seks rodziców?

Gdy się kochacie, dziecko się uspokaja. Podczas orgazmu dziecko może odczuwać jedynie delikatne skurcze macicy, które odbiera jak kołysanie. Gdy namiętności macie już za sobą, jego serce zaczyna pracować szybciej, możesz też odczuwać silniejsze ruchy. To efekt działania hormonów, a nie jak niektórzy to mylnie interpretują, obrona dziecka przed zagrożeniem.


Atrakcyjność kobiety w ciąży

Konsultacja: dr n. med. Michał Lew-Starowicz z Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego

td_dopisek.gif

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy