Czy można się kochać w ciąży? O co najczęściej pytają kobiety i mężczyźni

Początek ciąży może być początkiem zmiany nastawienia do seksu. Masz większą ochotę, by się kochać, nie wiesz, czy nie zaszkodzisz dziecku, czy nadal podobasz się partnerowi. Próbujemy to wyjaśnić, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.
Małgorzata Wódz
seks w ciąży, czy można się kochać w ciąży
fot. Pantermedia

Czy seks w ciąży nie zaszkodzi dziecku?

Lęk przed seksem w czasie ciąży może pojawić się u obu stron, ale silniejszy bywa u mężczyzny. Niepotrzebnie. Dziecku na pewno nic się nie stanie. Jest dobrze chronione przez pęcherz płodowy. Zakaz współżycia dotyczy głównie patologicznego przebiegu ciąży, np. zagrażającego poronienia, porodu przedwczesnego czy odklejania się łożyska. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, by się kochać. 
Redakcja poleca: Seks w ciąży - film
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można przez chwilę się bez niego obyć? Na te pytania odpowiada nasz ekspert.

Czy w ciąży można się kochać we wszystkich pozycjach?

W pierwszym trymestrze ciąży lepiej unikać pozycji z głęboką penetracją (pozycja "na jeźdźca" daje kobiecie większą możliwość samodzielnego kontrolowania głębokości penetracji i intensywności ruchów), a w drugiej połowie ciąży lepiej nie uciskać brzucha (zaleca się wtedy pozycje "od tyłu" lub "na boku"). Trzy tygodnie przed porodem najlepiej powstrzymać się od intensywnego seksu, m.in. ze względu na ryzyko przyspieszenia porodu lub przebicia pęcherza owodniowego, które grozi zainfekowaniem dziecka.

Czy z brzuchem podobam się mojemu mężowi?

Większość mężczyzn pozytywnie reaguje na zaokrągloną talię i pełniejsze piersi. Może się jednak zdarzyć, że dla konkretnego mężczyzny ten fakt będzie blokadą nie do pokonania. Szczególnie dotyczy to panów, którym trudno łączyć wizerunek kobiety – kochanki, z kobietą – żoną i matką. Czasem też kobieta podświadomie wysyła sygnały, że nie jest teraz atrakcyjna i mężczyzna przez to się dystansuje. Warto popracować nad zaakceptowaniem swojego brzuszka, większych piersi. A jeśli to nie rozwiąże problemu, czasem pomaga rozmowa z psychologiem lub seksuologiem, do którego można wybrać się wspólnie. 

Dlaczego mam teraz większą ochotę na seks?

To skutek burzy hormonalnej. W ciąży kobiety odkrywają często, że seks staje się ważniejszy niż dawniej. Jeśli wcześniej miałaś kompleksy czy trudności z osiąganiem orgazmu, w ciąży twoja seksualność może rozkwitnąć – wzrasta poczucie własnej wartości i kobiecości. Związkom, w których wcześniej toczyła się walka o dominację, a kobiecie trudno było zapomnieć się w sypialni, ciąża czasem umożliwia stworzenie nowej równowagi i poprawę życia erotycznego. 

Zobacz także: Seksualne pozycje w ciąży - wygodne propozycje na każdy trymestr
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy