dobre samopoczucie w dni płodne

Pytania o kochanie w ciąży

To nic dziwnego, że w ciąży masz większą ochotę na seks. Jeśli trapią cię wątpliwości, czy kochając się, nie zaszkodzisz dziecku, jeśli dziwi cię to, co teraz czujesz, przeczytaj ten tekst. Najlepiej razem ze swoim partnerem.
Małgorzata Wódz
dobre samopoczucie w dni płodne

Czy seks nie szkodzi dziecku, które rozwija się w łonie kobiety?

Dziecko jest w macicy doskonale chronione - otocza je płyn owodniowy, więc penetracja tych okolic niczym mu nie grozi. Dodatkowym zabezpieczeniem, które chroni przed czynnikami ze świata zewnętrznego jest czop śluzowy. Można porównać go do szczelnego korka blokującego wejście do macicy.
 

Redakcja poleca: Seks w ciąży – film
Czy aktywność seksualna jest wskazana w ciąży? Poznaj przeciwwskazania do seksu w ciąży.

O czym może świadczyć lekkie krwawienie po stosunku w ciąży?

Lekkie krwawienie może być wynikiem pęknięcia jednego z naczynek krwionośnych w macicy. Na wszelki wypadek warto powiedzie o nim lekarzowi, który prowadzi ciążę, choć raczej nie będzie to dla niego powodem do niepokoju.  

Sprawdź: Jak rozpoznać groźne plamienia w ciąży
 

Czy wszystkie kobiety mają w ciąży większą ochotę na seks?

To kwestia indywidualna - niektóre przyszłe mamy są bardziej aktywne seksualnie, czują się piękne, w pełni akceptują swoje zmieniające się ciało, inne - wprost przeciwnie, oczuwają wyraźny spadek libido czasem już od pierwszego trymestru, gdy dokuczają im mocne mdłości lub pod koniec ciąży, gdy rośnie zmęczenie i inne nasilają się inne dolegliwości trzeciego trymestru. Bywa i tak, że początkowy wzrost zainteresowania seksem po kilku tygodniach czy miesiącach maleje - taka zmiana nastawienia jest zupełnie normalna w ciąży.
 

Skąd się bierze silniejsze odczuwanie orgazmu w ciąży?

Bardziej intensywny orgazm w ciąży jest wynikiem lepszego ukrwienia i większej wrażliwości pochwy. Doświadcza go część kobiet w ciąży, ale są i takie, które nie akceptują w tym czasie współżycia, a jedynie masaż czy pieszczoty. Dla wszystkich przyszłych mam najważniejszy jest dobry kontakt z partnerem oraz otwarte mówienie o swoich potrzebach.

Czytaj też: Jak się objawia hormonalna huśtawka w ciąży
 

Kiedy powstrzymać się od seksu w ciąży?

Stosunki seksualne podczas ciąży pozytywnie wpływają na przyszłą mamę. Sprawdzają się nie tylko jako przejaw bliskości, której teraz bardzo potrzebujesz, ale także jako ćwiczenie - orgazm dobrze przygotowuje macicę do skurczów. Czasem jednak lekarz może zakazać seksu w ciąży. Może się to zdarzyć w kilku sytuacjach.
  • jeśli doszło do krwawienia
  • jeśli wystąpiło ryzyko poronienia
  • gdy masz łożysko przodujące 
  • jeśli spodziewasz się bliźniąt (w ostatnim trymestrze)
  • jeśli grozi ci poród przedwczesny lub poprzednia ciąża zakończyła się przed czasem.

Czytaj też: Ograniczenia seksu w ciąży
 

W jakich pozycjach najwygodniej kochać się podczas ciąży?

Do czwartego miesiąca można kochać się tak jak robiliście to zwykle, zachowując trochę większą delikatność. Od czwartego do ósmego miesiąca - kiedy rośnie brzuch w ciąży, powinien być chroniony przed uciskiem. Pozycję klasyczną można zastąpić boczną, od tyłu lub na jeźdźca. W ostatnim miesiącu dobrze jest poprzestać na masażu i pieszczotach.

Czytaj też: Seks a ciąża - męski punkt widzenia

Dyskutuj na forum: Sex podczas ciąży »
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy