czy można uprawiać seks w ciąży
fot. Adobe Stock

Czy można uprawiać seks w ciąży? Sprawdź, do jakiego miesiąca można się kochać!

Seks w ciąży może dać mnóstwo frajdy i nic nie stoi na przeszkodzie, by go uprawiać – oczywiście jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań. Wykorzystajcie to, że hormony obudziły w tobie nie tylko mamę, ale i kochankę, znajdźcie dla siebie najlepsze pozycje i kochajcie się na zdrowie.
Katarzyna Imiołek
czy można uprawiać seks w ciąży
fot. Adobe Stock
Czy można współżyć w ciąży? Tak! Unikaj stresu, dymu papierosowego, alkoholu, a nie seksu! Pod warunkiem, że to nie jest tzw. ciąża zagrożona. Rosnący brzuszek wcale nie ujmuje ci seksapilu, a współżycie nie grozi komplikacjami ciąży, za to podtrzymuje dobrą relację między partnerami. Seks, kiedy spodziewacie się dziecka, może być ciekawą odmianą!

Spis treści: 
 1. Czy seks w ciąży jest bezpieczny?
 2. Do którego miesiąca ciąży można się kochać?
 3. Seks a ciąża zagrożona
 4. Czy seks w ciąży może przyspieszyć poród?
 5. Seks w pierwszym trymestrze ciąży
 6. Seks w drugim trymestrze ciąży
 7. Seks w 3. trymestrze ciąży
 8. Czy w ciąży można współżyć bez zabezpieczenia?
 9. Brak ochoty na seks w ciąży
 10. Sposoby na udany seks w ciąży

Czy seks w ciąży jest bezpieczny?

Jeśli ciąża nie jest zagrożona, seks jest jak najbardziej bezpieczny! Warto jednak, żebyś porozmawiała o swoich obawach z ginekologiem – określi on dokładnie, co jest dozwolone w przypadku tej konkretnej ciąży, rozwieje wątpliwości oraz doradzi.

Niektórzy, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę, całkiem rezygnują z życia seksualnego na czas ciąży. A to błąd! Na wczesnym etapie rozwoju dziecko nie wie, co robią rodzice. Gdy maluszek jest większy, czuje ruchy rodziców, ale... są to delikatne i kołyszące skurcze macicy podczas orgazmu. Seks w ciąży działa na maluszka kojąco i uspokajająco, a także daje poczucie szczęścia!

Penetracja podczas stosunku również nie zrobi dziecku krzywdy. Maleństwo, które nosisz pod sercem, jest bardzo dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Tym bardziej że macica jest szczelnie zamknięta przez warstwę śluzu, który znajduje się w ujściu jej szyjki.
Stosunek nie grozi poronieniem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko jest bezpieczne, mimo że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, które mogą się utrzymywać nawet do 30 minut po stosunku.

Do którego miesiąca ciąży można się kochać?

Jeśli podczas ciąży nie dzieje się nic złego i nie ma żadnych powikłań – wtedy można kochać się aż do porodu. Co więcej, seks w 9. miesiącu ciąży jest jedną z metod naturalnego wywołania porodu. Uwalnia on oksytocynę (hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową) – lekarze więc zalecają niekiedy rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia.

Gdy kobieta jest w ciąży mnogiej, podczas współżycia wskazana jest jednak ostrożność. Powinna ona zrezygnować ze współżycia od ok. 20. tygodnia ciąży. Jeśli występują powikłania – powinna to zrobić odpowiednio wcześniej.

Seks w ciąży a ciąża zagrożona

Przeciwwskazaniem do stosunków w ciąży jest ciąża zagrożona. Lekarz może zalecić wstrzemięźliwość nie tylko w ciąży wysokiego ryzyka, ale również:
 • gdy jesteś w ciąży mnogiej;
 • jeśli cierpisz na niewydolność szyjki macicy;
 • kiedyś urodziłaś przed terminem.
Jeżeli bardzo boisz się przedwczesnego porodu, a istnieje takie zagrożenie, pamiętaj, że przyjemność można czerpać nie tylko ze zbliżenia, ale i także z czułych pieszczot!

Czy seks w ciąży może przyspieszyć poród?

Na ostatnim etapie ciąży lekarz czy położna mogą zalecić większą aktywność seksualną. Co prawda nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować, jeśli termin porodu już minął. Podczas orgazmu w organizmie kobiety wydziela się bowiem oksytocyna, czyli hormon wywołujący skurcze macicy. Poza tym w spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście zadziałają one dopiero wtedy, gdy na poród jest już czas. Szyjka macicy staje się wrażliwa na znajdujące się w nasieniu hormony, dopiero gdy minie 38.-39. tydzień ciąży.

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze 

Seks w ciąży w pierwszym trymestrze jest całkowicie bezpieczny, o ile na przeszkodzie nie stoją przeciwwskazania zdrowotne. Przyszła mama może jednak nie mieć ochoty na zbliżenia. To czas, gdy jej organizm przechodzi ogromną rewolucję – często jest rozdrażniona, zmęczona i może cierpieć z powodu mdłości. 

Seks w ciąży w drugim trymestrze

Podobnie jak w pierwszym trymestrze, seks w ciąży w drugim trymestrze również jest bezpieczny. I może dawać mnóstwo satysfakcji! Nie ma żadnych przeciwwskazań do zbliżeń, o ile ciąża nie jest zagrożona (nie pojawia się krwawienie, odejście wód płodowych czy czynność skurczowa mięśnia macicy). Nie ma zaleceń, co do odpowiedniej pozycji podczas współżycia, chociaż na tym etapie ciąży znalezienie takiej, która będzie komfortowa dla obojga partnerów, może być coraz trudniejsze.

Seks w 3. trymestrze ciąży

Pod koniec ciąży przyszła mama zaczyna myśleć o porodzie. Ciężar ciała i duży brzuch sprawiają, że trudno znaleźć jej komfortową pozycję. W dodatku pojawiają się obawy, czy współżycie nie zaszkodzi dziecku. Uspokajamy: seks w 3. trymestrze ciąży jest całkowicie bezpieczny! Jeśli potrzebujesz fizycznej bliskości, możesz współżyć z partnerem tak często, jak oboje macie na to ochotę. Ciąża musi przebiegać jednak w sposób prawidłowy. Partnerzy muszą zachować ostrożność i unikać pewnych pozycji oraz praktyk seksualnych. Zaleca się m.in. zrezygnowanie z pozycji klasycznej, w której partner mógłby uciskać brzuch oraz piersi kobiety.

Czy w ciąży można współżyć bez zabezpieczenia?

Część par obawia się, że ejakulat może wpłynąć na dziecko lub przyspieszyć poród – z tego powodu decydują się one na współżycie przerywane albo używają prezerwatyw. Specjaliści przekonują jednak, że jeśli obydwoje partnerzy są zdrowi, a ciąża przebiega prawidłowo – z prezerwatywy można zrezygnować. Zdrowe pary w niezagrożonej ciąży mogą bez przeszkód uprawiać seks aż do rozwiązania!

Jeśli jednak zdecydujecie się na seks w ciąży z prezerwatywą, przed jej użyciem należy dokładnie przeczytać ulotkę. Prezerwatywy, które posiadają odpowiednie atesty i zostały przetestowane, są w pełni bezpieczne dla dziecka i mamy (nawet te ze środkiem plemnikobójczym). Środki plemnikobójcze nie mają już żadnego wpływu na zagnieżdżony w macicy zarodek.
Jeśli przed ciążą nie doskwierały ci żadne reakcje alergiczne po użyciu danego typu prezerwatyw, w ciąży nadal możesz ich używać. Jeśli jednak masz jakiekolwiek obawy, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Brak ochoty na seks w ciąży

W czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, część kobiet może uskarżać się na niskie libido. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco lub nieustannie ma się mdłości. Zdarza się również, że nawet gdy po pierwszym trymestrze miną te nieprzyjemne dolegliwości, pożądanie zaczyna słabnąć z powodu bólu kręgosłupa i... niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL. Przyszłe mamy mogą również się obawiać, że przez zmiany zachodzące w ich ciałach stały się nieatrakcyjne – przez co tracą ochotę na zbliżenia.

Pamiętaj, bliskość między partnerami może zapewnić nie tylko seks. Jeśli ty lub twój partner nie czujecie się gotowi na zbliżenie i penetrację, możecie okazywać sobie czułość w inny sposób: pieszcząc się wzajemnie ustami, długo całując, masując się wzajemnie (upewnijcie się, że olejek do masażu może być stosowany przez ciężarne!) czy po prostu przytulając podczas oglądania ulubionego filmu.

Jeśli boisz się, że przestałaś pociągać swojego partnera, zastanów się: jesteś pewna, że on tak właśnie myśli? Bywa co prawda, że przyszły tata czuje się nieswojo przy ciężarnej partnerce, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w rodzinie. Może też jest teraz mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Porozmawiajcie o tym, co czujecie. To zawsze pomaga.
Wiesz, że według psychologów wpływ na twoje życie seksualne ma także to, jak zareagowałaś na ciążę? Jeśli cię zaskoczyła, czujesz, że oznacza koniec wolności i kariery, swoje rozgoryczenie i niechęć możesz podświadomie przenieść na... jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety mają mniejsze libido, gdy wreszcie są już w upragnionej i długo oczekiwanej ciąży.

Sposoby na udany seks w ciąży

 • Gdy boli cię kręgosłup, poproś partnera, by wymasował ci plecy. Satynowa pościel i delikatny olejek do masażu z pewnością podkręcą atmosferę w sypialni.
 • Wypróbujcie inną, nową pozycję, np. od tyłu, z boku, czy na jeźdźca. Seksualne pozycje w ciąży to ciekawa odmiana od rutyny. A czasem konieczność – jeśli duży brzuszek uniemożliwia sprawdzone sposoby na igraszki.
 • Przypomnij sobie narzeczeńskie czasy i... zaproś męża na randkę, a potem kolację przy świecach. Taka gra wstępna z pewnością przypadnie wam do gustu!
Rady dla przyszłego taty: często praw komplementy swojej ukochanej. Powtarzaj, że jest piękna i seksowna (bardzo tego potrzebuje). Nie bądź na nią zły, gdy nie ma ochoty na seks. Może męczą ją nudności, czy niemiłosiernie bolą plecy. Przez całe dziewięć miesięcy (i o wiele dłużej!) pamiętaj, że twoja żona jest nie tylko mamą twojego dziecka, ale nadal także kobietą, która potrzebuje i kocha być adorowaną.
Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak wzmocnić mięśnie w drugim trymestrze ciąży - film
Jak ćwiczyć na półmetku ciąży? Proste ćwiczenie dla ciężarnych pokazuje trenerka fitness.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy