GRY

Seks w ciąży – czy wolno się kochać, kiedy rośnie brzuszek?

Wykorzystajcie to, że hormony obudziły w tobie nie tylko mamę, ale i kochankę, znajdźcie dla siebie najlepsze pozycje i kochajcie się na zdrowie. Masz wątpliwości czy to bezpieczne? Rozwiejemy twoje wszelkie wątpliwości.
W ciąży unikaj stresu, dymu papierosowego, alkoholu, a nie seksu! Pod warunkiem że to nie jest tzw. ciąża zagrożona. Rosnący brzuszek wcale nie ujmuje ci seksapilu, a współżycie nie grozi komplikacjami ciąży. Za to podtrzymuje dobrą relację między partnerami. Seks, kiedy spodziewacie się dziecka, może być ciekawą odmianą dla partnerów. W ciąży warto się często kochać.

Boję się, że przestałam być atrakcyjna przez ciążę

Jesteś pewna, że tak właśnie myśli twój mąż? Bywa, co prawda, że przyszły tata czuje się nieswojo przy ciężarnej partnerce, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w rodzinie. Może też jest teraz mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Seks a ciąża? Męski punkt widzenia jest zazwyczaj taki, że większe piersi i krąglejsze biodra działają jak afrodyzjak! Przede wszystkim jednak, koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie. To zawsze pomaga.

Zobacz też: Seks po porodzie – karmię, więc nie zajdę w ciążę?
Redakcja poleca: Seks w ciąży - film
Czy seks w ciąży jest bezpieczny? Czy można przez chwilę się bez niego obyć? Na te pytania odpowiada nasz ekspert.

Nie mam ochoty na seks w ciąży

Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco lub nieustannie ma się mdłości. A gdy miną te dolegliwości, pożądanie zaczyna słabnąć z powodu bólu kręgosłupa i... niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL.
Wiesz, że według psychologów wpływ na twoje życie seksualne ma także to, jak zareagowałaś na ciążę? Jeśli cię zaskoczyła, czujesz, że oznacza koniec wolności i kariery, swoje rozgoryczenie i niechęć możesz podświadomie przenieść na... jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety tracą zainteresowanie seksem, gdy wreszcie są już w upragnionej i długo oczekiwanej ciąży.

Zobacz też: Kiedy rośnie brzuch w ciąży

Sposoby na udany seks w ciąży:

  • gdy boli cię kręgosłup, poproś męża, by wymasował ci plecy
  • wypróbujcie inną, nową pozycję, np. od tyłu, z boku, czy na jeźdźca. Seksualne pozycje w ciąży to ciekawa odmiana od rutyny...
  • przypomnij sobie narzeczeńskie czasy i... zaproś męża na randkę, a potem kolację przy świecach.

Czy nie zrobimy dziecku krzywdy podczas seksu?

Na pewno penetracja podczas stosunku nie zrobi dziecku krzywdy. Maleństwo, które nosisz pod sercem, jest bardzo dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Tym bardziej że macica jest szczelnie zamknięta przez warstwę śluzu, który znajduje się w ujściu jej szyjki.

Co czuje dziecko, gdy się kochamy?

Niektórzy, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę, całkiem rezygnują ze swojego życia seksualnego na czas ciąży. A to błąd! Na wczesnym etapie rozwoju dziecko nie wie, co robią rodzice. Gdy maluszek jest większy, czuje ruchy rodziców, ale... są to delikatne i kołyszące skurcze macicy podczas orgazmu. Seks w ciąży działa na maluszka kojąco i uspokajająco, a także daje w poczucie szczęścia!

Kiedy lepiej się nie kochać?

Nie ma powodu, by bez wskazań lekarza rezygnować z seksu w ostatnich tygodniach ciąży, choć wiele par tak robi, gdy zaczyna zbliżać się jego termin. Niepotrzebnie. Z medycznego punktu widzenia nie jest to konieczne aż do czasu odejścia wód płodowych.

Jeżeli bardzo boisz się przedwczesnego porodu, a takie zagrożenie istnieje jedynie:
  • w ciąży wysokiego ryzyka,
  • gdy nosisz w sobie bliźniaki,
  • jeśli cierpisz na niewydolność szyjki macicy
  • kiedyś urodziłaś przed terminem,
... to pamiętaj, że przyjemność można czerpać nie tylko ze zbliżenia, ale i także z czułych pieszczot.

Czy stosunek może być przyczyną poronienia?

Zdecydowanie stosunek nie grozi poronieniem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko jest bezpieczne, mimo że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, trwające nawet do 30 minut po stosunku.

Czy seks może przyspieszyć poród?

Co prawda nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować. Podczas orgazmu w organizmie kobiety wydziela się bowiem oksytocyna, hormon wywołujący skurcze macicy. Poza tym w spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście zadziałają one dopiero wtedy, gdy na poród jest już czas. Na taką ilość tego hormonu, jaka znajduje się w nasieniu, szyjka macicy staje się wrażliwa, dopiero gdy minie 38–39. tydzień ciąży.
Rady dla taty:
Często praw komplementy swojej ukochanej. Powtarzaj, że jest piękna i seksowna (bardzo tego potrzebuje). Nie bądź na nią zły, gdy nie ma ochoty na seks. Może męczą ją nudności, czy niemiłosiernie bolą plecy. Przez całe dziewięć miesięcy (i o wiele dłużej!) pamiętaj, że twoja żona jest nie tylko mamą twojego dziecka, ale nadal także kobietą, która potrzebuje i kocha być adorowaną.
Jesteś ciekawa, jak może wyglądać seks po ciąży i porodzie? Sprawdź!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu