czy można uprawiać seks w ciąży
fot. Adobe Stock

Czy można uprawiać seks w ciąży?

Czy można uprawiać seks w ciąży? Owszem, jeśli nie jest ona ciążą zagrożoną. Wykorzystajcie to, że hormony obudziły w tobie nie tylko mamę, ale i kochankę, znajdźcie dla siebie najlepsze pozycje i kochajcie się na zdrowie. Zastanawiasz się, czy to bezpieczne? Rozwiejemy twoje wszelkie wątpliwości.
Katarzyna Imiołek
czy można uprawiać seks w ciąży
fot. Adobe Stock
Czy można uprawiać seks w ciąży? Tak! Unikaj stresu, dymu papierosowego, alkoholu, a nie seksu! Pod warunkiem, że to nie jest tzw. ciąża zagrożona. Rosnący brzuszek wcale nie ujmuje ci seksapilu, a współżycie nie grozi komplikacjami ciąży. Za to podtrzymuje dobrą relację między partnerami. Seks, kiedy spodziewacie się dziecka, może być ciekawą odmianą dla partnerów. W ciąży warto się często kochać.

Spis treści: 
 1. Czy można uprawiać stosunek w ciąży?
 2. Do którego miesiąca ciąży można się kochać?
 3. Czy nie zrobimy dziecku krzywdy podczas seksu?
 4. Co czuje dziecko, gdy się kochacie?
 5. Kiedy lepiej się nie kochać?
 6. Czy stosunek może być przyczyną poronienia?
 7. Czy seks może przyspieszyć poród?
 8. Współżycie w ciąży mnogiej
 9. Boję się, że przestałam być atrakcyjna przez ciążę
 10. Nie mam ochoty na seks w ciąży
 11. Sposoby na udany seks w ciąży

Czy można uprawiać stosunek w ciąży?

Tak, w ciąży można się kochać. Warto jednak, żebyś o uprawianiu seksu w ciąży porozmawiała o tym ze swoim ginekologiem – określi on dokładnie, co jest dozwolone w przypadku tej konkretnej ciąży. Kobieta nie powinna uprawiać seksu, gdy ciąża jest zagrożona.

Do którego miesiąca ciąży można się kochać?

Do kiedy w ciąży można uprawiać seks? Jeśli podczas ciąży nie dzieje się nic złego, nie ma żadnych powikłań – wtedy można kochać się aż do porodu. Co więcej, seks w 9. miesiącu ciąży jest jedną z metod naturalnego wywołania porodu. Uwalnia on oksytocynę (hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową) – lekarze więc zalecają niekiedy rodzicom odbycie stosunku, jeśli poród się opóźnia. W ciąży mnogiej natomiast można uprawiać seks do 20 tygodnia. 

Czy nie zrobimy dziecku krzywdy podczas seksu?

Na pewno penetracja podczas stosunku nie zrobi dziecku krzywdy. Maleństwo, które nosisz pod sercem, jest bardzo dobrze chronione wewnątrz worka owodniowego – nie wnikną do niego żadne drobnoustroje czy plemniki. Tym bardziej że macica jest szczelnie zamknięta przez warstwę śluzu, który znajduje się w ujściu jej szyjki.

Co czuje dziecko, gdy się kochacie?

Niektórzy, obawiając się, że zrobią dziecku krzywdę, całkiem rezygnują ze swojego życia seksualnego na czas ciąży. A to błąd! Na wczesnym etapie rozwoju dziecko nie wie, co robią rodzice. Gdy maluszek jest większy, czuje ruchy rodziców, ale... są to delikatne i kołyszące skurcze macicy podczas orgazmu. Seks w ciąży działa na maluszka kojąco i uspokajająco, a także daje w poczucie szczęścia!

Kiedy lepiej się nie kochać?

Przeciwwskazaniem do stosunków w ciąży jest ciąża zagrożona. Jeżeli bardzo boisz się przedwczesnego porodu, a takie zagrożenie istnieje jedynie:
 • w ciąży wysokiego ryzyka,
 • gdy nosisz w sobie bliźniaki,
 • jeśli cierpisz na niewydolność szyjki macicy
 • kiedyś urodziłaś przed terminem,
... to pamiętaj, że przyjemność można czerpać nie tylko ze zbliżenia, ale i także z czułych pieszczot.

Czy stosunek może być przyczyną poronienia?

Zdecydowanie stosunek nie grozi poronieniem, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Dziecko jest bezpieczne, mimo że podczas orgazmu dochodzi do skurczów macicy. W ostatnich tygodniach ciąży orgazm może wywołać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, trwające nawet do 30 minut po stosunku.

Czy seks może przyspieszyć poród?

Co prawda nie ma na to niezbitych dowodów, ale zawsze warto spróbować, jeśli termin porodu już minął. Podczas orgazmu w organizmie kobiety wydziela się bowiem oksytocyna, hormon wywołujący skurcze macicy. Poza tym w spermie znajdują się prostaglandyny, czyli substancje, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Oczywiście zadziałają one dopiero wtedy, gdy na poród jest już czas. Na taką ilość tego hormonu, jaka znajduje się w nasieniu, szyjka macicy staje się wrażliwa, dopiero gdy minie 38–39. tydzień ciąży.

Współżycie w ciąży mnogiej

Podczas współżycia wskazana jest również ostrożność, gdy kobieta jest w ciąży mnogiej. Kobieta powinna zrezygnować w takim przypadku ze współżycia od 20 tygodnia ciąży. Jeśli występują powikłania – powinna to zrobić odpowiednio wcześniej.

Boję się, że przestałam być atrakcyjna przez ciążę

Jesteś pewna, że tak właśnie myśli twój mąż? Bywa, co prawda, że przyszły tata czuje się nieswojo przy ciężarnej partnerce, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miał kontaktu z malutkimi dziećmi lub jesteś pierwszą „ciężarówką” w rodzinie. Może też jest teraz mniej spontaniczny, bo podświadomie obawia się, że zrobi tobie lub maleństwu krzywdę? Albo jego zapał w sypialni studzi twoja mina pod tytułem: „Jestem gruba! Jak to możliwe, że ci się podobam?”. Seks a ciąża? Męski punkt widzenia jest zazwyczaj taki, że większe piersi i krąglejsze biodra działają jak afrodyzjak! Przede wszystkim jednak koniecznie porozmawiajcie o tym, co czujecie. To zawsze pomaga.

Zobacz też: Seks po porodzie – karmię, więc nie zajdę w ciążę?

Nie mam ochoty na seks w ciąży

Tak czuje wiele kobiet. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach ciąży. Trudno emanować erotyzmem, gdy zasypia się na stojąco lub nieustannie ma się mdłości. A gdy miną te dolegliwości, pożądanie zaczyna słabnąć z powodu bólu kręgosłupa i... niewygodnego brzucha w rozmiarze XXL.
Wiesz, że według psychologów wpływ na twoje życie seksualne ma także to, jak zareagowałaś na ciążę? Jeśli cię zaskoczyła, czujesz, że oznacza koniec wolności i kariery, swoje rozgoryczenie i niechęć możesz podświadomie przenieść na... jej sprawcę. I przeciwnie. Niektóre kobiety mają mniejsze libido, gdy wreszcie są już w upragnionej i długo oczekiwanej ciąży.

Zobacz też: Kiedy rośnie brzuch w ciąży

Sposoby na udany seks w ciąży

Sposoby na udany seks w ciąży to:
 • gdy boli cię kręgosłup, poproś męża, by wymasował ci plecy
 • wypróbujcie inną, nową pozycję, np. od tyłu, z boku, czy na jeźdźca. Seksualne pozycje w ciąży to ciekawa odmiana od rutyny...
 • przypomnij sobie narzeczeńskie czasy i... zaproś męża na randkę, a potem kolację przy świecach.
Rady dla taty:
Często praw komplementy swojej ukochanej. Powtarzaj, że jest piękna i seksowna (bardzo tego potrzebuje). Nie bądź na nią zły, gdy nie ma ochoty na seks. Może męczą ją nudności, czy niemiłosiernie bolą plecy. Przez całe dziewięć miesięcy (i o wiele dłużej!) pamiętaj, że twoja żona jest nie tylko mamą twojego dziecka, ale nadal także kobietą, która potrzebuje i kocha być adorowaną.
Jesteś ciekawa, jak może wyglądać seks po ciąży i porodzie? Sprawdź!

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Jak wzmocnić mięśnie w drugim trymestrze ciąży - film
Jak ćwiczyć na półmetku ciąży? Proste ćwiczenie dla ciężarnych pokazuje trenerka fitness.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy