GRY
 
 

Czy seks może uzależnić?

Poprawia ukrwienie, dodaje energii, odmładza, daje przyjemność i na dodatek sprawia, że na chwilę odrywamy się od rzeczywistości. Wielu żartuje, że seks mógłby stać się ich ulubionym nałogiem. To znaczy, że nie wiedzą, czym tak naprawdę jest uzależnienie od seksu.

seks, współżycie, seksoholizm, łóżko, kobieta, mężczyzna, pościel
fot. Fotolia

Pewnie zastanawiasz się, ile razy dziennie trzeba uprawiać seks, by zostać uznanym za seksoholika? Niektórzy seksoholicy nie uprawiają go wcale! Jednak obsesyjne myślenie o seksie, inicjowanie współżycia, fantazje erotyczne, rozmowy o seksie, np. na internetowych czatach, tak mocno pochłaniają ich, że nie są w stanie normalnie funkcjonować. Co więcej, kiedy już dojdzie do współżycia, seksoholicy wcale nie odczuwają przyjemności. Bardziej można to uczucie nazwać chwilowym uspokojeniem, wyciszeniem emocji.

Objawy seksoholizmu

Tu nie chodzi o nadpobudliwość (potocznie zwaną nimfomanią), nie chodzi też o to, czy ktoś miał w łóżku więcej partnerów niż wynosi średnia krajowa. O tym, czy ktoś wpadł w sidła seksoholizmu decyduje to, jakie ma podejście do współżycia. Czy zamiast tulić i pieścić ukochaną osobę, co jest wyrazem miłości, rzuca się w ramiona nieznanych osób, by zagłuszyć głód seksu.
Poznaj 5 zalet czułości w łóżku
Konsekwencje są fatalne: zrujnowane zdrowie (wielu seksoholików zaraża się chorobami wenerycznymi, w tym AIDS), życie prywatne i zawodowe w gruzach. W poszukiwaniu nowych obiektów erotycznych, seksoholicy tracą nieraz swoje majątki, a nawet narażają życie! Bez zastanowienia pojadą do lasu z nieznajomym, chętnie zaproszą go do swego mieszkania... To straszny nałóg, na który w dodatku nie można zalecić dożywotniej abstynencji...

Zobacz też: Objawy chorób wenerycznych
Redakcja poleca: Jak szybko zajść w ciążę? - film
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, które sprawią, że szybko ujrzysz dwie kreski na teście ciążowym.

Uzależnienie od satysfakcji seksualnej

W „Encyklopedii erotyki”, opisano seksoholizm następująco: „To stan patologicznego nasilenia erotycznych zainteresowań i aktywności seksualnej, w którym te potrzeby dominują nad innymi, stanowiąc o sensie życia”. Członkowie grup terapeutycznych zgodnie twierdzą, że nie ma nic gorszego niż całodobowy stan podniecenia, który ich nęka. Wszystkie inne sprawy schodzą na dalszy plan. Seksoholicy nie troszczą się o jedzenie, sen, higienę osobistą. Bywa, że rzucają się w wir pracy, by zagłuszyć ciągłe fantazjowanie o seksie. A to wszystko dlatego, że ich mózg domaga się kolejnej dawki endorfin, które wytwarzają się, gdy uprawiamy seks. Zdrowe osoby traktują ten wyjątkowy stan jak wartość dodaną, jak miły bonus od natury, który sprawia, że miłość jest jeszcze przyjemniejsza.
Poznaj zalety uprawiania seksu
Dla erotomana, to właśnie jest jedyny cel uprawiania seksu – potrzebuje kolejnej dawki endorfin. Ten mechanizm bardzo przypomina głód narkotykowy. Przy czym, jak na ironię, seksoholik sam wytwarza "narkotyk", który go uzależnia. Endorfiny, to związki produkowane przez mózg, które pełnią funkcje neuroprzekaźników, zmniejszają odczuwanie bólu, wpływają na emocje. Budowa chemiczna endorfin jest łudząco podobna do budowy morfiny, ale działają one o wiele, wiele silniej. Seksoholika dręczą wszystkie objawy narkotycznego głodu: rozdrażnienie, silne bóle mięśni, bezsenność, rozkojarzenie, ataki paniki, depresja, myśli samobójcze. Bez fachowej pomocy seksuologa, terapeuty nie udaje się wyjść z tego nałogu. Zwykle, dopiero po 5 latach można nawiązać pierwsze „zdrowe" relacje seksualne. A pełen powrót do tzw. seksualnej trzeźwości zajmuje 10 lat.
Dowiedz się, od czego zależy twoje libido

Ocena (4 oceny)

5.0
Doładuj
Przeładuj