GRY
 
 

Selen - jego rola w płodności mężczyzny starającego się o dziecko

Selen jest bardzo ważny w diecie przyszłego taty. Zobacz, na co wpływa selen i w jakich produktach spożywczych go znajdziesz.

orzechy brazyliijskie na lepszą płodność
fot. Fotolia

Co daje selen przyszłemu tacie?

U mężczyzn selen odpowiedzialny jest za jakość nasienia. Od tego pierwiastka zależy  ilość plemników i ich aktywność. Selen wpływa więc też na sprawność i szybkość poruszania się plemników. Minerał ten bierze udział w procesie tworzenia przeciwutleniaczy, przez co ma ogromny wpływ na jakość nasienia. Odpowiada on m.in. za ruchliwość witki plemnika, a tym samym jego możliwości dotarcia do komórki jajowej kobiety. Odpowiedni poziom selenu wzmaga produkcję testosteronu, a tym samym popęd seksualny. Mężczyźni o zaniżonym poziomie selenu w organizmie, mają zaniżone libido i mniejszą ochotę na seks. Selen wchodzi również w skład osłonki mitochondrium nasienia i tym
samym może wpływać na zachowanie i czynność plemników.  

Przeczytaj: Spadek libido u partnera
 
Redakcja poleca: Co utrudnia zajście w ciążę? Zobacz porady ginekologa
Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zajściem w ciążę? Ginekolog Grzegorz Południewski wymienia kłopoty zdrowotne z płodnością zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Obejrzyj wideo

Jaka dawka selenu potrzebna jest mężczyźnie starającemu się o dziecko?

Zalecane dzienne spożycie selenu dla mężczyzn planujących potomstwo wynosi 70 mcg. W przypadku niepłodności zalecane są większe dawki np.100 mcg selenu na dobę, ale o tym decyduje lekarz.
Trzeba pamiętać, że mężczyźni przy każdym wytrysku tracą cynk i selen. Wraz z każdym ejakulatem tracą około 5 mg tego pierwiastka. Tak więc mężczyźni bardzo aktywni seksualnie powinni pamiętać o zapewnieniu odpowiedniego poziomu selenu w diecie.
 

Jakie produkty spożywcze zawierają selen?

Selen zawierają warzywa strączkowe, kapustne, brokuł, otręby, cebula, czosnek, ryby morskie, żółtko jaja. Najlepszym źródłem selenu spośród produktów roślinnych są orzechy brazylijskie – już kilka orzechów pokryje dzienne zapotrzebowanie tego pierwiastka.
Selen znajduje się też w produktach takich jak: nieoczyszczona sól morska, wątroba, nerki, drożdże, grzyby, pszenica, owies, biały ryż. Selen jest też zawarty w cukinii, kiełkach pszenicy, pomidorach i chudym mięsie. Znajduje się również w kaszy gryczanej, kakao i czekoladzie, orzechach włoskich czy wędzonej szynce.

Więcej na temat:
Kiedy ostatnio robiliście badanie jąder?
Najczęstsze przyczyny męskiej niepłodności
Trudne rozmowy o męskiej niepłodności
Co drugi facet ma problem, żeby zostać ojcem

 
Doładuj
Przeładuj