Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, seler, alergia na seler, uczulenie na warzywa, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Seler

Tym się wyróżnia spośród alergizujących warzyw i owoców, że uczula zarówno w postaci surowej jak i - gotowanej (ale rzadziej). Jest silnym alergenem, szczególnie dla osób uczulonych na pyłki. Alergia na seler może objawiać się katarem, kaszlem, wysypką, nudnościami, bólem brzucha czy biegunką. Czasem też obrzękiem dłoni podczas krojenia selera lub warg i języka podczas jego jedzenia. U uczulonych na seler może pojawić się alergia krzyżowa zarówno na pyłki, owoce, warzywa, przyprawy i lateks. Ważna informacja - jedzenie selera przed intensywnym wysiłkiem może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.