Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Alergie krzyżowe, seler, alergia na seler, uczulenie na warzywa, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Seler

Tym się wyróżnia spośród alergizujących warzyw i owoców, że uczula zarówno w postaci surowej jak i - gotowanej (ale rzadziej). Jest silnym alergenem, szczególnie dla osób uczulonych na pyłki. Alergia na seler może objawiać się katarem, kaszlem, wysypką, nudnościami, bólem brzucha czy biegunką. Czasem też obrzękiem dłoni podczas krojenia selera lub warg i języka podczas jego jedzenia. U uczulonych na seler może pojawić się alergia krzyżowa zarówno na pyłki, owoce, warzywa, przyprawy i lateks. Ważna informacja - jedzenie selera przed intensywnym wysiłkiem może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy