rodzina, niemowlę, tata, mama, sen

Baby Sleep Trainer rozwiąże problemy ze snem dziecka

Twoje dziecko zasypia tylko na rękach? Marzysz o przesypianiu nocy niezakłóconych płaczem dziecka? Skorzystaj z usług Baby Sleep Trainer’a – profesjonalisty zajmującego się rozwiązywaniem problemów ze snem dzieci.
Marta Kabulska
rodzina, niemowlę, tata, mama, sen

Dobry sen a zdrowie dziecka

Czy wiesz, że niedobór snu ma ogromny wpływ na rozwój neurologiczny dziecka? Według wielu badaczy może on powodować problemy z nauką, chroniczne zmęczenie, a także bezsenność w późniejszym czasie. Sen ma również duży wpływ na zachowanie i temperament – bardzo często dzieci marudne, płaczliwe, mające problem z adaptacją w grupie czy koncentracją, a nawet dzieci nadpobudliwe i agresywne, to dzieci, które za mało śpią. Złej jakości sen jest tak samo szkodliwy dla dziecka, jak złej jakości jedzenie.
Nawet jeśli zdajesz sobie sprawę z konsekwencji niedoboru snu na zdrowie dziecka, to możliwe, że nie wiesz, jak nauczyć je dobrze spać. Zwróć uwagę, że 90% problemów ze snem dzieci ma podłoże nawykowe, a nie medyczne. Oznacza to, że to rodzice odpowiedzialni są za kształtowanie przyzwyczajeń związanych ze snem. Samodzielne zasypianie i przesypianie całej nocy czy drzemki to umiejętności, których powinnaś nauczyć dziecko – tak, jak uczymy je samodzielnego jedzenia czy mycia zębów. Oczywiście łatwiej jest zapobiegać wykształceniu się złych nawyków związanych ze snem, niż je korygować. Przełamywanie dotychczasowych przyzwyczajeń dziecka związanych z zasypianiem w zasadzie zawsze wiąże się z jego protestami. Pamiętaj jednak,że na zmiany nigdy nie jest za późno.
Nie przestawaj wierzyć w to, że możliwe jest przespanie całej nocy mając się małe dziecko.
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Baby Sleep Trainer – pomoc profesjonalisty na dziecięce problemy ze snem

Jeśli twoje dziecko ma problem ze spaniem, a ty jesteś zdeterminowana, aby to zmienić, masz dwa wyjścia. Możesz spróbować zrobić to sama – jest wiele książek, artykułów, stron internetowych na ten temat. Jeśli jednak czujesz, że może zabraknąć ci konsekwencji i siły, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego Baby Sleep Trainer’a – osoby doświadczonej w pomaganiu rodzicom dzieci, które mają problemy ze spaniem. Baby Sleep Trainer:
  • dobierze najbardziej optymalną do problemu metodę,
  • opracuje indywidualny plan działania uwzględniający specyfikę oraz potrzeby danej rodziny, 
  • pomoże taki plan wdrożyć, motywując rodziców w chwilach zwątpienia.
Wszystko po to, aby osiągnąć wymarzony cel zmęczonych rodziców: spokojną, przespaną noc.

Jak szybko moje dziecko nauczy się spać?

Efekty wspólnej pracy Baby Sleep Trainer’a i rodziców dziecka można obserwować często już po kilku dniach, czasem może potrwać to nawet kilka tygodni. - To jak szybko dziecko zacznie lepiej spać w dzień lub w nocy zależy od tego, jak mocno zakorzenione są złe przyzwyczajenia czy też od doboru metody – tłumaczy Agnieszka Piotrowska, mama trójki dzieci, pierwsza w Polsce certyfikowana Baby Sleep Trainer. -  Są metody bardziej radykalne, działające szybciej, jak i metody łagodniejsze, gdzie zmiany wprowadzane są stopniowo, przez dłuższy okres czasu. Wspólnie z rodzicami znajdujemy najlepsze rozwiązanie dla każdej rodziny – dodaje.

Jaką metodę nauki zasypiania wybrać?

Nauka zasypiania to często ciężka praca, wymagająca od rodziców przede wszystkim ogromnej wytrwałości , cierpliwości i konsekwencji. Powinna opierać się na gruntownej znajomości fizjologii snu dziecka, analizując kilka obszarów, takich jak harmonogram dnia, pory snu zsynchronizowane z rytmem okołodobowym dziecka czy miejsce snu. Kluczowym elementem jest samodzielne zasypianie. Nie musi ono polegać na pozostawieniu dziecka samego, aby się "wypłakało“ (ang. "cry it out“). Metoda  ta polegająca na pozostawieniu płaczącego dziecka, aby uspokoiło się samo, ma tyle samo zwolenników co przeciwników.
Samodzielnego zasypiania można uczyć stosując różnorodne, sprawdzone techniki behawioralne, które polegają na pokazywaniu dziecku nowych zachowań i eliminowaniu tą drogą utrwalonych nawyków, których chcemy się pozbyć. Weźmy pod uwagę dziecko, które zasypia tylko noszone na rękach - w porze spania odkładamy je do łóżeczka i wychodzimy, wracając tylko po to, aby je uspokoić  jeśli płacze. W przypadku, gdy dziecko potrafi zasnąć tylko przy piciu mleka, rozdzielamy pory posiłków i zasypiania ucząc dziecko innych skojarzeń ze snem. Niewątpliwie wybór metody powinien należeć do rodziców – czy będzie to "cry it out", czy też któraś z bardziej "łagodnych" metod – wszystkie one jednak powinny doprowadzić do celu, jakim jest zdrowy i spokojny sen dziecka w ilości odpowiadającej jego potrzebom wiekowym.

Sprawdź, czy wiesz ile snu potrzebuje dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy