niemowlę, leżenie na brzuszku
fot. Fotolia

Czy 2-miesięczne dziecko może spać na brzuszku?

Czy noworodek może spać na brzuchu? Jakie są zalety spania na brzuchu? Na pytania odpowiada położna.
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
niemowlę, leżenie na brzuszku
fot. Fotolia
Córeczka ma 2 miesiące. Czy może już spać na brzuszku? Jeśli nie, to kiedy może zacząć tak spać? Zauważyłam, że w takiej pozycji mała lepiej sypia, nie boli ją brzuszek, odchodzą gazy. Anna

Nawet noworodek może spać na brzuszku, pod warunkiem że cały czas ktoś przy nim czuwa. Dopóki niemowlę samodzielnie nie potrafi zmieniać pozycji, trzeba na niego uważać w czasie snu.
  [content:0_19412,0_5986,0_13422,8_1359:ECVideo]

Pozycja na brzuszku jest korzystna dla prawidłowego rozwoju stawów biodrowych, jednak – jak udowodnili naukowcy – może być jedną z przyczyn wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

Dlatego radziłabym układać częściej córeczkę na brzuszku, gdy czuwa i chce się bawić. A do snu wyłącznie wtedy, gdy mama lub tata są blisko i mogą co chwilę patrzeć na dziecko. Gdy córeczka nauczy się zmieniać pozycję (ok. 5.–6. miesiąca), będzie mogła spać na brzuszku też w nocy.
Redakcja poleca: Agnieszka Hyży o swojej patchworkowej rodzinie: „Martusia już się przyzwyczaiła” [WIDEO]
Agnieszka Hyży stara się stworzyć prawdziwy dom dla swojej 7-letniej córki. Jak w tej sytuacji odnalazł się jej mąż, Grzegorz Hyży, i jakie relacje nawiązał z dziewczynką? Dziennikarka przyznała, że duże znaczenie miał wiek Marty: gdy poznała Grześka, jej córeczka była malutka.
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy