usypianie dziecka
fot. Panthermedia

(Na)senne rytuały niemowlaka

Czyli o czym pamiętać, by maluch łatwo zasypiał i smacznie spał całą noc.
usypianie dziecka
fot. Panthermedia
Widok śpiącego dziecka to miód na serce dla każdej zmęczonej mamy. I marzenie wielu z nich... Jedne maluszki zasypiają "jak dziecko", ale ukołysanie innych graniczy wręcz z cudem. O czym należy pamiętać, by maleństwo usypiało chętnie i szybko?

Dziecko to troszkę "mały dorosły" – jeśli chodzi o spanie. Tak jak mamie i tacie, jemu także ma być wygodnie, ciepło i bezpiecznie – inaczej ze spokojnego zdrowego snu nici. By taki właśnie był, pamiętaj o:
 • Asertywności – nawet jeśli kroi Ci się serce, nie gódź się na żadną zabawę z maleństwem gdy pora do łóżeczka. Jedno ustępstwo to początek – jeśli nie będziesz konsekwentna, maluch zacznie to wykorzystywać.
 • Drzemkach w ciągu dnia – są one dziecku potrzebne, ale nie mogą być za częste. Reguluj je, w innym wypadku w porze spania brzdąc ani pomyśli o spokojnym leżeniu w łóżku, o zaśnięciu nie wspominając.
 • Trzymaniu emocji na wodzy – ponieważ dziecko to barometr uczuć rodzica. Jeśli źle się czujesz, masz zły humor etc. pozwól, by malucha ukołysał np. tata lub inna "sprawdzona" osoba, która jest w tym czasie w domu.
 • Wyborze odpowiedniego miejsca do spania – na początek może to być kołyska. Powolne i rytmiczne bujanie może pomóc dziecku spokojnie i szybko usnąć, dlatego kołyska może być prawdziwym dobrodziejstwem! Pamiętaj jednak, że malec może w nich spać tylko do 3. miesiąca życia. Kiedy zacznie próby przewracania się z pleców na brzuszek, pora na przeprowadzkę z kołyski czy koszyka do własnego łóżeczka, ponieważ jest ono bezpieczniejsze dla kręcącego się maleństwa.
 • Suchej pieluszce – nic tak nie przeszkadza we śnie, jak uczucie, że ma się mokro.
 • Właściwej temperaturze – chłodne, świeże powietrze sprzyja lepszemu zasypianiu, dlatego codziennie wietrz sypialnie pociechy. Optymalna temperatura to 20-21 st.C.
 • Wygodnym ubranku – powinno być przewiewne, najlepiej bawełniane. Spocone dziecko nie będzie spać spokojnie, a tak może się stać, jeśli położysz je spać w piżamce ze sztucznej tkaniny.
 • Braku poduszki – malec powinien spać na płaskim materacyku.
 • Rytuał powinien być... rytuałem! Jeśli maluch wie, czego może się spodziewać, jest spokojniejszy. A spokój to pierwszy krok do snu. Dlatego zadbaj o to, by pora i sposób zasypiania co dzień były tak podobne, jak to tylko możliwe. Niech to będzie taki codzienny, powtarzalny rytuał właśnie. Co powinno wchodzić w jego skład?
 • Wieczorna kąpiel. Co prawda dziecko niekoniecznie trzeba kąpać wieczorem, jednak kąpiel o tej porze, to pierwszy etap "nasennego rytuału". Czemu? Ponieważ woda (powinna mieć temperaturę ok. 37C) rozluźnia mięśnie i właśnie działa nasennie. Jeśli maluch lubi się pluskać, troszkę go ona zmęczy, a zmęczony brzdąc chętniej zamknie oczka, niż ten w pełni sił.
 • Porcja czułości. Po kąpieli zafunduj dziecku mały masaż. Posmaruj swoje ręce oliwką dla niemowląt i czule głaszcz po kolei rączki, nóżki, plecki i brzuszek dziecka. Taki minimasaż powinien trwać od 5 min (u noworodków) do 15 min u niemowląt i małych dzieci. Muskaj skórę, lekko uciskaj, całuj. W ten sposób pokażesz maluchowi, jak bardzo go kochasz i sprawisz, że poczuje się w pełni bezpieczne.
 • Bajka lub kołysanka. Na koniec poczytaj lub zaśpiewaj dziecku. Pamiętaj, by nie wybierać książeczek, które wymagają skupiania uwagi, bo zamiast uśpić dziecko, osiągniesz odwrotny efekt. Tak samo nie pokazuj mu obrazków etc. To je dodatkowo rozbudzi. Śpiewaj zaś cicho, coraz ciszej...
Czy wiesz że...
 • Potoczne stwierdzenie, że dziecko rośnie kiedy śpi, jest prawdziwe. W czasie snu podwyższa się poziom wydzielania hormonu wzrostu i rozwijają się nowe połączenia tworzące drogi nerwowe.
 • Przez pierwsze trzy miesiące malec funkcjonuje w charakterystycznym trójdzielnym rytmie: czuwania, snu aktywnego i snu głębokiego (fazy te następują kolejno co dwie lub trzy godziny).
Redakcja poleca: Sposób na usypianie dziecka – film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko ma problemy z zasypianiem? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na usypianie dziecka. Sprawdź, która zadziała w przypadku twojego dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy