Rejestracja dzieci w USC online
fot. AdobeStock

Rejestracja dzieci przez internet na ostatniej prostej

Lada moment będzie o wiele łatwiej rejestrować dzieci w urzędach. Już tylko na podpis prezydenta czeka ustawa umożliwiająca załatwienie tego przez internet.
Agnieszka Majchrzak
Rejestracja dzieci w USC online
fot. AdobeStock
Senat poparł nowelizację ustawy o ewidencji ludności, która między innymi umożliwia zgłoszenie urodzenia dziecka do urzędu przez internet. W aktach urodzenia pojawią się też numery PESEL rodziców.

Koniec ze staniem w urzędach 

Każdy rodzic dopiero co urodzonego maluszka wie, jak bywa kłopotliwe załatwienie niezbędnych formalności z takim noworodkiem. Aby go zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego, trzeba udać się tam obojgu rodzicom. Są kolejki, czekanie. Po wejściu w życie nowych przepisów nie trzeba będzie pójść do urzędu. Rejestracji będzie można dokonać przez internet. W zgłoszeniu online trzeba będzie oświadczyć jakie imię wybraliśmy dla dziecka.

Po zarejestrowaniu urodzenia przez kierownika urzędu do rodzica zostanie odesłany - w formie elektronicznej lub papierowej - odpis aktu urodzenia dziecka oraz powiadomienie o nadanym numerze PESEL i zaświadczenie o zameldowaniu. Takie udogodnienia dla rodziców będą w Polsce już od 1 czerwca.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Jesteś mamą tego właśnie dziecka? Trudniej będzie o pomyłki

To nie jedyne zmiany. Nowelizacja porządkuje dokumentacje. Dotychczas zdarzało się, że w przepisach i rejestrach publicznych brakowało mechanizmów jednoznacznie łączących dziecko z rodzicami. Zgromadzone w dokumentach imiona, nazwiska i nazwiska rodowe rodziców nie zawsze jednoznacznie wskazywały powiązania rodzinne. Utrudniało to prowadzenie statystyk publicznych i Programu Rodzina 500 plus.

Teraz ma być prościej i przejrzyściej - PESEL rodziców będzie znajdował się w akcie urodzenia dziecka i trudno będzie o pomyłkę. Ale na takie zmiany musimy poczekać dłużej - do 1 grudnia 2018 roku. Jest jeszcze jedno sensowne udogodnienie - wydawanie zaświadczeń o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy ma być możliwe w formie elektronicznej. To też z pewnością uprości nam życie!

Jak oceniacie takie zmiany? Czy będzie to duże udogodnienie dla świeżo upieczonych rodziców? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: tvn24 bis, pap

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy