Chłopiec wykonuje ćwiczenia logopedyczne
fot. AdobeStock

Ssssyczący problem. Czy dziecko samo wyrośnie z seplenienia?

Zauważyłaś, że twoja pociecha nie wymawia poprawnie niektórych głosek, w tym s, z, c, dz? Jeśli tak, to znaczy, że nie układa języka prawidłowo przy ich artykulacji. Bez logopedy raczej się nie obędzie.
Milena Oszczepalińska
Chłopiec wykonuje ćwiczenia logopedyczne
fot. AdobeStock
Zauważasz, że twoja pociecha dziwnie układa język, gdy wypowiada niektóre głoski? Słyszysz, że sepleni? Jeśli tak, nie zwlekaj z wizytą u logopedy. Jeśli dziecko nie będzie miało wskazanych prawidłowych wzorców artykulacji, może nie wyrosnąć z seplenienia.

Czym jest sygmatyzm?

To rodzaj wady wymowy, popularnie nazywany seplenieniem. Polega na nieprawidłowym wymawianiu niektórych głosek, w tym:
 • przedniojęzykowo-zębowych (syczących),  czyli s, z, c, dz;
 • przedniojęzykowo-dziąsłowych (szumiących), czyli sz, ż, cz, dż;
 • środkowojęzykowo-palatalnych (ciszących), czyli ś, ź, ć, dź.
Sygmatyzm jest problemem logopedycznym, jednak jego źródłem często jest psychika dziecka. Zdarza się, że dzieci seplenią w wyniku lęku, strachu.
Redakcja poleca: Twoje prawa na porodówce [LIVECZAT Z EKSPERTEM]
Czym jest i jak przygotować plan porodu? Co to są standardy okołoporodowe i dlaczego są takie ważne? O tych kwestiach mówiła w liveczacie na profilu facebookowym Mamo, To Ja Joanna Pietrusiewicz z Fundacji „Rodzić po ludzku”.

Rodzaje seplenienia

Wyróżnia się pięć odmian tej wady wymowy. W każdej z nich język układany jest w sposób nieprawidłowy podczas artykulacji. To sprawia, że wymawiane głoski mają zniekształcone brzmienia. Seplenienie może być:
 • międzyzębowe – podczas wymawiania głosek s, z, c, dz język wsuwany jest między zęby i ulega spłaszczeniu, przez co powietrze może rozchodzić się po jego całej powierzchni;
 • boczne – podczas wymawiania wszystkich głosek szumiących, syczących i ciszących język nie układa się w taki sposób, by na jego środku tworzyła się szczelina, ale powstaje ona po bokach języka, tuż przy zębach;
 • wargowo-zębowe – podczas artykulacji język zostaje całkowicie pominięty. Wówczas tworzą się szczeliny – między górną wargą a dolnymi zębami siekaczami oraz między dolną wargą a górnymi siekaczami;
 • przyzębowe – język podczas artykulacji zbyt mocno przylega do siekaczy od ich wewnętrznej strony, przez co nie powstaje w nim rowek, który jest potrzebny do prawidłowego wymawiania głosek.
 • świszczące – podczas wymawiania głosek świszczących, szumiących i ciszących na środku języka tworzy się głęboki rowek, przez co głoski te brzmią ostro, świszcząco.

Zobacz też: 8 błędów, które prowadzą do wad zgryzu u dzieci

Ćwiczenia logopedyczne na seplenienie

Terapia logopedyczna jest niezwykle ważna w procesie kształtowania się aparatu mowy u dzieci, które seplenią. Aby była skuteczna i dawała szybkie efekty, należy oprócz wizyt z dzieckiem u specjalisty, zachęcać je także do ćwiczeń w domu. Logopeda z pewnością podpowie wam, jakie ćwiczenia będą najlepsze na wadę wymowy, jaką ma twoje dziecko.

Oto przykłady zabaw logopedycznych na seplenienie międzyzębowe
 • Naśladowanie zwierząt, takich jak wąż (ssssss), komar (zzzzzz), świerszcz (cyt, cyt).
 • Sylabizowanie z użyciem głosek syczących (sa, za, ca, asa, aca, itd.)
 • Wymawianie wyrazów z głoskami syczącymi na początku (sad, salon, cel, zabawa, itd.). Niech to będzie zabawa – ogłaszasz, że teraz na zmianę będziecie wymieniać wyrazy na daną literę i niech to będzie właśnie któraś z głosek syczących (dzieci uwielbiają tę zabawę!).
Pamiętaj, by ćwiczenia logopedyczne wykonywać regularnie, najlepiej 15 minut dziennie i najlepiej z użyciem lustra.
[content:0_26179,0_25974,2_1349,0_24156:CMNews]
Zobacz też:

Ocena (2 oceny)

3.5
Doładuj
Przeładuj