sepsa objawy
fot. Adobe Stock

Sepsa: objawy, diagnozowanie, leczenie

Objawy sepsy nie u wszystkich są takie same. W początkowej fazie często występuje gorączka, a w stanie zaawansowanym utrata świadomości, a nawet śmierć.
Ewa Janczak-Cwil
sepsa objawy
fot. Adobe Stock
Sepsa jest nieprawidłową odpowiedzią organizmu na zakażenie. Jej cechą charakterystyczną jest obecność chorobotwórczych drobnoustrojów we krwi, co stanowi poważne zagrożenie życia pacjenta.

Objawy sepsy

Nie ma jednego stałego zespołu objawów. To, które z nich wystąpią, zależy od czynnika chorobotwórczego, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od etapu choroby. Do jej zaawansowania używa się trzech pojęć: sepsa, ciężka sepsa, wstrząs septyczny.

Najczęstsze objawy sepsy to:
 • gorączka powyżej 38°C lub temperatura ciała poniżej 36°C,
 • przyspieszenie rytmu pracy serca (tachykardia),
 • przyspieszone tempo oddychania,
 • obrzęki,
 • nagłe zaburzenia świadomości,
 • wysypka nieblednąca pod wpływem ucisku.

Lekarze obserwują też zwiększenie ciśnienia krwi i obecność wybroczyn na ciele.

Zobacz też: Objawy sepsy u dziecka

W badaniach laboratoryjnych stwierdza się następujące objawy sepsy:
 • wzrost stężenia glukozy we krwi,
 • leukocytozę lub leukopenię,
 • wzrost wartości CRP,
 • wzrost wartości PCT,
 • więcej niż 10 proc. niedojrzałych neutrofili w rozmazie krwi,
 • przekroczenie normy ilości mleczanów we krwi.

Gdy dojdzie do wstrząsu septycznego, pojawia się niewydolność wielonarządowa. Manifestuje się ona zmniejszonym oddawaniem moczu, zmniejszeniem zawartości tlenu we krwi, zaburzeniami krzepnięcia krwi, zwiększeniem stężenia bilirubiny całkowitej we krwi, niesłyszalną perystaltyką jelit.
Redakcja poleca: Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]
Co musisz wiedzieć o sepsie i co możesz zrobić, by twoje dziecko nigdy na nią nie zachorowało? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n.med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Sepsa – diagnozowanie

Lekarz stawia diagnozę na podstawie występujących objawów sepsy oraz w oparciu badania laboratoryjne i ewentualnie obrazowe.
Często wykonuje się posiew z krwi, który pozwala stwierdzić, jakie chorobotwórcze drobnoustroje się w niej znajdują. Czasami wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, moczu, zawartości ropnia. Płynu z opłucnej czy z wydzieliny pobranej z dróg oddechowych.

Sepsa – leczenie

Po postawieniu diagnozy, stosuje się jednocześnie leki zwalczające przyczynę choroby (np. antybiotyki), jak i leki i zabiegi zwalczające objawy sepsy. Często w ograniczaniu objawów stosuje się podawanie płynów, leczenie przeciwwstrząsowe, leczenie niewydolności krążenia czy oddechowej. Czasami niezbędne staje się przetaczanie krwi czy stosowanie żywienia dojelitowego.

W leczeniu kluczowy jest czas – im wcześniej rozpoznana sepsa, tym większe szanse na pełne wyleczenie. A ponieważ choroba stanowi zagrożenie życia, każdy pacjent, u którego podejrzewana jest sepsa, musi trafić do szpitala, gdzie jest obserwowany i leczony zgodnie z aktualnym stanem zdrowia.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy