zapytajnik3.jpg

Jak rozpoznać sepsę u dziecka?

zapytajnik3.jpg
Mam dwoje dzieci: młodszy synek ma roczek, a starszy 3 latka. Często chorują, w tym roku obaj już dostawali antybiotyki. Boję się, że zakażą się czymś naprawdę groźnym: ostatnio dużo mówi się o sepsie. Proszę mi wyjaśnić, co to właściwie za choroba? Krystyna

Na pytanie o sepsę u dzieci odpowiada prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra:

Sepsa to szczególny rodzaj infekcyjnego zapalenia (zwykle wywołanego zakażeniem bakteriami), które obejmuje cały organizm jednocześnie. We wczesnym stadium może być trudna do rozpoznania, bo objawy nie zawsze są charakterystyczne.

Dowiedz się więcej: Objawy sepsy u dzieci

Zazwyczaj sepsa rozwija się w związku z wcześniej istniejącą już infekcją (zakażenie skóry, układu moczowego, zapalenie płuc itp.). Najczęściej przyczynami są zbyt słaba obrona własna chorego dziecka i wysoka zjadliwość drobnoustrojów. Do sepsy (inaczej posocznicy) szczególnie łatwo doprowadza infekcja meningokokowa.

Częstym jej objawem są wybroczyny na skórze (sinogranatowe drobne plamki). W razie wątpliwości co do charakteru zmian powstałych na skórze dziecka, które ma wysoką gorączkę i jest w złym stanie ogólnym, warto wykonać prosty test polegający na lekkim uciśnięciu bokiem pustej szklanki miejsca, na którym znajdują się wybroczyny. Jeśli pod wpływem ucisku nie znikają, trzeba szybko skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być posocznica meningokokowa, która rozwija się bardzo szybko i wymaga niezwłocznego podjęcia leczenia.


Wydrukuj kalendarz szczepień obowiązkowych dziecka.

Redakcja poleca: Sepsa – czym jest i czy należy się jej bać?
Wiele osób kojarzy sepsę jako powikłanie będące skutkiem leczenia szpitalnego. Co więcej, że najczęściej dotyczy osób starszych. Tymczasem prawda o sepsie jest inna. Co zatem trzeba o niej wiedzieć?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy