Farmaceutka pomyliła leki
fot. Fotolia

Dwoje dzieci zmarło z powodu sepsy. Lekarze alarmują: takiej sytuacji nie było od lat!

Od początku stycznia w szpitalu w Kielcach na oddziale pediatrycznym hospitalizowano już 7 dzieci z ciężką sepsą. Dwoje nie dało się uratować. Lekarze podkreślają, że można było tego uniknąć, gdyby dzieci były szczepione.
Katarzyna Pinkosz
Farmaceutka pomyliła leki
fot. Fotolia
W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach od początku tego roku hospitalizowano już 7 dzieci z ciężką sepsą. Dzieci trzeba było przenieść do kliniki anestezjologii i intensywnej terapii. Mimo podjętych prób leczenia dwoje dzieci zmarło: kilkulatek i nastolatka. Dziewczynka zmarła z powodu sepsy spowodowanej pneumokokami, kilkulatek – meningokokami. Obydwoje nie byli szczepieni.
Zobacz także: Dlaczego dzieci umierają z powodu sepsy?

Jak powstaje sepsa

Sepsa to uogólnione zakażenie organizmu. Bakterie przedostają się do krwi, dlatego może dojść  dochodzi do niewydolności wielu ważnych dla życia narządów, takich jak nerki, wątroba, serce i płuca.
W przypadku dzieci sepsę najczęściej wywołują bakterie o dużej zjadliwości, takie jak meningokoki, pneumokoki, bakterie z grupy HiB, paciorkowce ropne.
Ciężka sepsa – najczęściej meningokokowa – rozwija się bardzo gwałtownie, wciągu kilku godzin. Dziecko, które rano dobrze się czuło, może w kilka godzin później trafić do szpitala na oddział OIOM.  
Zobacz też: Jaka szczepionka przeciw meningokokom?
Redakcja poleca: Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]
Co musisz wiedzieć o sepsie i co możesz zrobić, by twoje dziecko nigdy na nią nie zachorowało? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n.med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Sepsa w Kielcach

Kielce to miasto, w którym od ponad 10 lat szczepi się wszystkie noworodki przeciw pneumokokom. Nastolatka, która zmarła, nie była jednak zaszczepiona przeciw pneumokokom. 4 spośród 7 przypadków ciężkiej sepsy w Kielcach były spowodowane przez meningokoki.
Lekarze apelują do rodziców o szczepienie dzieci – Szczepienie nie daje gwarancji, że dziecko nie zachoruje, ale może mieć łagodniejszy przebieg. Jeśli chodzi o sepsę, przypadki które odnotowaliśmy w naszym szpitalu miały w większości podłoże meningokokowe, w jednym przypadku było to podłoże pneumokokowe. Dzięki szczepieniom być może tych dramatów można było uniknąć - mówi Anna Mazur Kałuża, rzecznik prasowy szpitala w Kielcach.
Zobacz także: Po tragedii w Bielsku: jak ustrzec dziecko przed sepsą – radzi pediatra
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy