niemowlę, lekarz, badanie

Serce noworodka

Zanim zaczniesz czytać, przyłóż ucho do piersi swojego nowo narodzonego dziecka i posłuchaj. Wyjaśnimy Ci m.in., dlaczego jego serce bije inaczej niż twoje.
Małgorzata Wódz
niemowlę, lekarz, badanie
Szybko, prawda? Serce nowo narodzonego dziecka pracuje w rytmie 120–160 uderzeń na minutę. To dwa razy szybciej w porównaniu z tętnem dorosłego człowieka (około 70 uderzeń). Ale nie ma się czego bać – to norma dla tego wieku. W chwili narodzin lekarz ocenia dziecko w skali Apgar i tym samym stawia diagnozę o stanie jego serduszka: dobrze ukrwiona skóra, równy oddech, energiczne ruchy malucha sugerują, że pracuje ono prawidłowo.

Diagnoza przed narodzinami
Ewentualne kłopoty można wykryć dużo wcześniej niż w chwili narodzin. Dzięki postępowi współczesnej medycyny serce można zbadać i usłyszeć na długo przed narodzeniem się dziecka. A im wcześniej wykrywa się nieprawidłowości w jego budowie lub pracy, tym lepiej. Od mniej więcej dziesiątego tygodnia ciąży wszystkie przyszłe mamy co pewien czas poddawane są badaniu USG. Gdy pojawią się wątpliwości, lekarz wystawia skierowanie na badanie serca dziecka z użyciem aparatu Dopplera (przetwarza on ruch krwi na dźwięk). Dzięki temu badaniu można sprawdzić, jak krew przepływa przez serce i czy budowa tego narządu jest prawidłowa. W zaawansowanej ciąży i przed porodem oceny stanu serca dziecka dokonuje się w trakcie badania kardiotokograficznego, czyli tzw. KTG.

Szmer pod słuchawką
Na oddziale szpitalnym po narodzinach, a potem podczas każdej wizyty w przychodni, lekarz osłuchuje serduszko maleństwa. Podczas badania zwykle słyszy dwa miarowe tony: pierwszy spowodowany zamknięciem zastawek przedsionkowo-komorowych i drugi – zamknięciem zastawek dużych tętnic. Ale oprócz tego może stwierdzić dodatkowe dźwięki, tzw. szmery, które zwykle bardzo stresują rodziców. Szmery ma wiele niemowląt, ale tylko u części są one spowodowane wadą serca. Przyczyną szmeru może być też gorączka lub anemia.

Sercowa rewolucja
Szmery mogą być dowodem na utrzymywanie się połączeń przetrwałych z krążenia płodowego. W chwili narodzin serce zwykle ulega wielkim przeobrażeniom, bo dziecko zaczyna oddychać płucami. W życiu płodowym płuca nie pracowały, więc krew omijała je, płynąc przez przewód łączący tętnicę płucną z aortą (przewód tętniczy). W pierwszym dniu po urodzeniu przewód staje się niepotrzebny, kurczy się i zamyka. Ale nie zawsze tak się dzieje, np. u wcześniaków proces ten jest opóźniony, a niekiedy w ogóle nie następuje. Im mniejszą wagę urodzeniową ma dziecko, tym mniejsza  szansa, że przewód tętniczy sam się zamknie. Inne częste wady serca u noworodków to m.in. ubytki w przegrodzie międzykomorowej i międzyprzedsionkowej.

Co może niepokoić?
O tym, czy przyczyną szmeru jest poważna wada, mogą świadczyć dodatkowe objawy, takie jak sinica, duszność, potliwość, łatwe męczenie się dziecka, np. podczas ssania piersi. Nie wyciągaj jednak wniosków pochopnie. Niektórym dzieciom usta mogą sinieć pod wpływem zimna – jest to skutkiem przejściowego skurczu naczyń krwionośnych. Powiedz o tym pediatrze, który opiekuje się twoim maluszkiem, a on zdecyduje, czy są potrzebne dodatkowe badania u kardiologa. Czasem kardiolog zleca badanie echokardiograficzne, aby wyjaśnić przyczyny szmerów w sercu.

Jak przygotować do badania
Echo serca, badanie echokardiograficzne, USG serca czy UKG to nazwy, które dotyczą tego samego badania. Nie jest ono szkodliwe ani bolesne i można je wykonywać wiele razy, ale dziecko powinno być w jego trakcie spokojne. Dlatego:
- Ubierz  je w rozpinane body – ubranka zdejmowane przez głowę często przyprawiają dzieci o zły humor.
- Nakarm przed badaniem – będzie spokojniejsze i łatwiej zniesie nakładanie żelu na klatkę piersiową. 
- Zmień pieluszkę jak zwykle po karmieniu. Dobrze przygotowany malec może zasnąć podczas badania.


Konsultacja: prof. dr hab. Wanda Kawalec, kardiolog dziecięcy, kierownik Kliniki Kardiologii w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy