GRY
 
 

Seria TOWN firmy Hook Pook

TOWN to seria mobilnych mebli dla dzieci, przeznaczona do zabawy i swobodnego kreowania przestrzeni wokół siebie.

Łóżko TOWN Hook Pook
fot. Hook Pook
Spanie z dzieckiem jest cudowne i naturalne dla większości ssaków, i (chyba) wszystkich naczelnych. Nadchodzi jednak moment, kiedy chcielibyśmy zasnąć tak, jak lubimy, czyli na ukos, a zbudzić – sami, bez czyjejś różowej pięty na twarzy. Jak delikatnie zachęcić dziecko, żeby przeniosło się do własnego łóżka? 
Takie pytanie około 10 lat temu zadali sobie Magdalena Kiełkiewicz, i Kuba Gurnik, zdolni, znani i doceniani (między innymi przez kapitułę nagrody Red Dot, czy ostatnio, w plebiscycie must have), projektanci z warszawskiej pracowni Colorofon.I wymyślili. Wymyślili takie łóżko, że dziecko przeniosło się do niego nie tylko bez żalu, ale wręcz z ochotą. Na kółkach, ze spadzistym, asymetrycznym dachem, dwoma okienkami i tylną ścianką. Idealne od pierwszego roku, aż do momentu w którym dziecko osiągnie ok. 150 cm wzrostu czyli ok. 10 –12 lat.


Projekt nie był wynikiem jakichś wieloletnich obliczeń i poszukiwań, tylko obserwacji dziecka i siebie. Powstał z naturalnej potrzeby. Łóżko spodobało się dziecku, a także znajomym i dzieciom znajomych. Powstawały kolejne egzemplarze łóżka, i kolejne meble. Teraz TOWN to seria, która liczy komody – małą i dużą, biurko, półki, a także materace i dębowe śruby, dzięki którym można przekształcać meble w dom, teatr, czy plac zabaw.


Stare przyjaźnie, nowe technologie

Na potrzeby produkcji założona została firma, Hook Pook, zatrudniająca cztery osoby. Połączyły ich stare przyjaźnie, dobre doświadczenia ze wcześniejszej współpracy i potrzeba zrobienia czegoś nowego, własnego i od początku po swojemu. Każdy zajmuje się innym „kawałkiem” firmy, robiąc to, co najlepiej potrafi i lubi, i to jest ich klucz do sukcesu. Wspierają ich rodziny, a dzieci własne i przyjaciół są pierwszymi krytykami, testerami i odbiorcami. 
Magda i Kuba, jako ta zawodowo zajmująca się projektowaniem część zespołu – obserwują, myślą, analizują i eksperymentują z nowymi pomysłami, ale też słuchają głosu innych. Pierwsze szkice i koncepcje są analizowane wspólnie i przeprowadzana jest wstępna selekcja. Prototypy wyrywają sobie z rąk, żeby dokładnie je obejrzeć i sprawdzić jak działają. 
Analizują cały proces, przez jaki będzie przechodził ich produkt, od fabryki, poprzez magazyn, sklep, aż do dziecięcego pokoju. Dobierają materiały, tak by wszystko było bezpieczne, stabilne i trwałe, ale także praktyczne, odporne na uszkodzenia i zabrudzenia mechaniczne, no i w rozsądnej cenie. Dbają o detale, jak np perforacja w dnie łóżka, umożliwiająca cyrkulację powietrza pod materacem, czy łatwy dostęp do blokady kółek. Każdy element jest wielokrotnie obejrzany i obrócony w rękach – czy aby na pewno jest dostatecznie bezpieczny i solidny?Nie lubią masowej, plastikowej, produkcji i nie chcą posiłkować się rynkami pracy, gdzie dzieci takie, jak ich własne, wykorzystuje się do ciężkiej pracy. Starają się więc wspierać lokalne, rodzinne fabryki i firmy. Znają swoich dostawców i współpracowników. Wszystkie ich produkty mają w sobie serce.
Biorą też pod uwagę ekologię i politykę recyclingowa. Są orędownikami przekazywania dalej niepotrzebnych już rzeczy, pragną więc, aby ich produkty dzielnie znosiły wielu użytkowników. Sami używają właściwie wszystkich swoich mebli, i chętnie przekazują je następcom. Dzięki temu, korzysta z nich wiele znajomych dzieci i rodziców. Chętnie chwalą się swoimi produktami i opowiadają o nich jak o własnym dziecku, wzbudzając zainteresowanie i zaufanie. Pierwsze ich meble rozchodziły się wśród znajomych. Teraz chcą się nimi podzielić jeszcze bardziej i wysyłają je w świat. 
Redakcja poleca: Zostań pogromcą nudy - zmień z nami w kilka minut wystrój dziecięcego pokoju - film
Chciałabyś zmienić wygląd pokoju swojego dziecka, ale nie masz czasu, pieniędzy, ani ochoty na wielki remont? Zobacz, jak za pomocą kilku oryginalnych przedmiotów zmienisz wystrój dziecięcego pokoju.

Mały człowiek, wielka wyobraźnia

Dzieciństwo, to czas najintensywniejszego rozwoju emocjonalnego i intelektualnego oraz czas kształtowania się osobowości. W Hook Pook starają się stworzyć produkty godne tego etapu, najważniejszego w życiu każdego człowieka. 
Swoją ofertę kierują do rodziców, którzy dają dziecku swobodę rozwoju i towarzyszą mu, ale nie narzucają. Starają się, aby wszystkie ich meble dawały poczucie wolności w działaniu, kreowaniu i podejmowaniu decyzji. Nie chcą narzucać określonej stylistyki, rozdzielać produkty na „dla chłopców”, czy „dla dziewczynek”. Ograniczyli nawet gamę kolorystyczną do bieli i naturalnego drewna, tak żeby nic nie „sugerować”, żeby każdy mógł na tej bazie stworzyć swój własny świat i z niego czerpać. Ich odbiorcy to rodzice świadomi potencjału swoich dzieci. Ich zdaniem, ważne jest, żeby nie narzucać dziecku własnej estetyki. Nawet na małej przestrzeni można pozostawić miejsce na inicjatywę i realizację pomysłów dotyczących otoczenia – nawet wtedy gdy się z tym nie zgadzamy, lub gdy nam się to nie podoba. Meble w pokoju dziecięcym powinny być, oprócz wszystkich swoich funkcji, także placem zabaw – bezpiecznym, trwałym, solidnym i zmiennym w aranżacji. Zdaniem projektantów z Hook Pook, to jedyna droga, żeby dziecko było kreatywne i nauczyło się podejmować decyzje dotyczące najbliższego otoczenia. Zamiast mnóstwa zabawek i elektroniki, dajmy dzieciom wolność, a nawet czas na nudę. To pomoże im wyrosnąć na świadomych dorosłych.

Doładuj
Przeładuj