Alergia krzyżowa: objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa to częsty problem u osób uczulonych. Polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek bylicy lub brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas jedzenia niektórych owoców, warzyw lub innych produktów. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażenie na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergii krzyżowych. Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, sezam, alergia na sezam, uczulenie na sezam, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Sezam

Jego ziarna są często spotykanym składnikiem różnych produktów spożywczych, ale również częstą przyczyną alergii pokarmowej. Sezam uznaje się za silny alergen, który może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny. Alergii na sezam może (ale nie musi) towarzyszyć uczulenie na mąki (pszenną, żytnią i owsianą). Innymi alergenami krzyżowymi są owoce kiwi oraz orzechy.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Popularne tematy