Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, sezam, alergia na sezam, uczulenie na sezam, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Sezam

Jego ziarna są często spotykanym składnikiem różnych produktów spożywczych, ale również częstą przyczyną alergii pokarmowej. Sezam uznaje się za silny alergen, który może wywołać nawet wstrząs anafilaktyczny. Alergii na sezam może (ale nie musi) towarzyszyć uczulenie na mąki (pszenną, żytnią i owsianą). Innymi alergenami krzyżowymi są owoce kiwi oraz orzechy.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy