Siatkówczak rak oka u dziecka
fot. Adobe Stock

Siatkówczak (retinoblastoma) – rak oka u dziecka (objawy, rokowania, zdjęcia)

Siatkówczak (inaczej: retinoblastoma) jest najczęściej występującym złośliwym nowotworem oka u dzieci poniżej 5 roku życia. Może być dziedziczny. Charakterystycznym objawem jest biały refleks na źrenicy. Wcześnie wykryty daje dobre rokowania.
Karolina Stępniewska
Siatkówczak rak oka u dziecka
fot. Adobe Stock
Siatkówczaka w Polsce diagnozuje się u około 20 małych pacjentów rocznie. Retinoblastoma jest złośliwym rakiem oka, który nieleczony daje przerzuty i prowadzi do śmierci. Leczenie tego nowotworu wewnątrzgałkowego daje ponad 90 proc. skuteczności. Objawy siatkówczaka, charakterystyczny biały refleks na źrenicy, często uchwycony na zdjęciach (leukokoria), są takie same w retinoblastomie dziedzicznej i niedziedzicznej.

Siatkówczak: w jakim wieku się pojawia?

Retinoblastoma bardzo groźny nowotwór wewnątrzgałkowy spowodowany podwójną mutacją prążka q14 chromosomu 13.
 • siatkówczak dziedziczny – przekazywany genetycznie występuje u 40 proc. chorych. Pierwsze objawy mogą wystąpić już w 1. roku życia dziecka, a rak dotyczy obu oczu.
 • siatkówczak niedziedziczny – może pojawić się do 5 urodzin dziecka i najczęściej jest to rak jednego oka. Mutacja występuje w siatkówce oka dziecka.
Redakcja poleca: Życie zaczyna się po raku – mówią uczestniczki programu iPoRaku
Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, zaakceptować zmiany w wyglądzie, urodzić dziecko i znowu normalnie żyć? Fundacja Rak'n'Roll podsumowała pilotażowy program wsparcia dla osób po chorobie onkologicznej.

Siatkówczak: objawy

Objawy retinoblastomy u dziecka są podobne bez względu na podłoże choroby (genetyczne lub nie) i są to najczęściej:
 • leukokoria – biały refleks na źrenicy
 • zez
 • stan zapalny
 • wytrzeszcz (w zaawansowanym stadium)
Rzadziej pojawiają się także poszerzenie źrenic i różnobarwność tęczówki.
objawy siatkówczaka
- Warto podkreślić, że objawy siatkówczaka nie są „unikalne”, czyli występują również przy innych chorobach, takich jak: retinopatia wcześniacza (nieprawidłowy rozwój naczyń siatkówki u wcześniaków z bardzo niską wagą urodzeniową) czy choroba Coatsa (postępujące uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki oka), stany zapalne naczyniówki, dlatego specjaliści powinni na początku je wykluczyć – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Siatkówczak - zdjęcia

Retinoblastomę można czasami wykryć przypadkiem, widząc na fotografii dziecka charakterystyczny biały błysk na źrenicy. Rak oka (siatkówczak) wygląda tak:
siatkówczak zdjęcia
fot. J Morley-Smith / wikimedia commons
Budowa zdrowego oka i oka z retinoblastomą:
zdrowe oko i oko z siatkówczakiem infografika

Retinoblastoma: diagnoza

Oftalmoskopia (wziernikowanie oka) to najważniejsze badanie w diagnostyce siatkówczaka. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, po rozszerzeniu źrenic i polega na zbadaniu dna oka pacjenta. Inne wskazane badania:
 • usg
 • rezonans magnetyczny
 • tomografia komputerowa.

- Dużą rolę we wczesnej diagnostyce siatkówczaka odgrywają rodzice dziecka, którzy powinni obserwować rozwój swoich pociech, a w przypadku ewentualnych wątpliwości lub zauważenia objawów, takich jak biała źrenica (różnice w wyglądzie źrenic uwidaczniają się niekiedy na fotografii dziecka wykonanej w świetle lampy błyskowej), zez, powinni natychmiast skonsultować się ze specjalistą – dodaje dr Styszyński.

Rak oka u dziecka (siatkówczak) - rokowania

Retinoblastoma jest guzem złośliwym, dlatego leczeniem powinni zajmować się wspólnie specjaliści: okulista, pediatra, onkolog i radiolog. Celem leczenia jest ratowanie życia dziecka. Dobór metody leczenia zależy od indywidualnego przypadku i może to być:
 • chemioterapia
 • krioterapia
 • laserowa hipertermia
 • enukleacja (usunięcie gałki ocznej).

Współczesne metody leczenia w ponad 90 proc. przypadków ratują życie dziecka i pozwalają zachować widzenie przynajmniej w jednym oku. Rokowanie jest zależne od stopnia zaawansowania siatkówczaka, jego umiejscowienia i reakcji na leczenie.

Źródło: Krajowa Rzemieślnicza Izba Optyczna (KRIO)

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy