GRY
 
 

7 żywieniowych rad na 11. miesiąc życia dziecka

Twoje dziecko coraz wyraźniej zaczyna objawiać swoje upodobania smakowe. Niektóre potrawy je z apetytem, a innych nie weźmie do buzi. Czytaj, jak mądrze ustalić dietę prawie rocznemu dziecku.

11 miesięczne dziecko
fot. fotolia.com

1. Podawaj pięć posiłków dziennie

Zwykle w 11. miesiącu wielkość porcji wynosi ok. 180–220 g. Nie jest to jednak regułą, bo już w tym wieku dzieci mają różne potrzeby żywieniowe i apetyt. Mogą jeść nieco mniej lub więcej.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.


2. Rozszerz dietę o całe jajko

Powinno być bardzo świeże (po rozbiciu żółtko zachowuje kształt, białko nie rozlewa się). Najlepsze jest w postaci jajecznicy przyrządzanej na parze lub gotowane ok. 4 minut. Dziecko może je jeść co drugi dzień. Jajko zawiera pełnowartościowe białka, różne witaminy i żelazo. Jeśli malec jest alergikiem, z wprowadzeniem całego jajka zaczekaj co najmniej 2 miesiące.

3. Wprowadź twarożek i jogurt

Maluchowi karmionemu piersią kilkakrotnie w ciągu doby nie musisz dawać innych pokarmów mlecznych. A karmionemu sztucznie – dwa razy w tygodniu podaj twarożek, kefir lub jogurt naturalny z owocami.

4. Urozmaicaj dietę owocami

Malec powinien już uczyć się jeść owoce w kawałkach. Oprócz jabłek podawaj też dojrzałe gruszki. Zwróć uwagę, by nie miały zbyt dużo „kamiennych” cząstek. Dla niemowląt nadają się podłużne gruszki o nazwie Konferencja. Większość dzieci w tym wieku dobrze toleruje banany. Staraj się wybierać dojrzałe, słodkie, o silnym aromacie. Banany, podobnie jak i inne owoce, przed obraniem umyj. Odetnij też ich końce.

5. Korzystaj też z mrożonek

Doskonale wzbogacą zimowe menu. Z porzeczek, śliwek, wiśni możesz przygotować kisiel, przecier, kompot. Truskawki mogą od czasu do czasu jeść dzieci, które nie mają skłonności do alergii. Do zupki i na drugie danie dobre są mrożone kalafiory, brokuły, pomidory, buraczki. Pamiętaj, że nie powinny być rozmrożone i powtórnie zamrażane.

6. Staraj się, by obiadek był dwudaniowy

Oprócz zupy jarzynowej gotuj krupnik, rosół z lanymi kluseczkami, barszcz, pomidorową, dyniową. Na drugie danie zaproponuj dziecku chude mięso (20 g) – gotowane, drobno posiekane lub zmielone, albo miękki pulpecik. Podawaj je z kawałkami ziemniaka i marchewką lub brokułami i puree ziemniaczanym. Dobrym połączeniem jest też utarty burak z jabłkiem i kasza krakowska lub perłowa. Czasem podaj drobny makaron, np. gwiazdeczki.

7. Sadzaj malca przy stole

Będzie wówczas naśladował innych domowników i chętniej jadł. Dla niemowląt, które same zaczynają sięgać po jedzenie, posiłki staną się przyjemnością. Dawaj dziecku do rączki plastikową łyżeczkę, a pod ręką miej papierowy ręcznik i nie denerwuj się, gdy jedzenie znajdzie się poza talerzem.

DR Halina Weker, dietetyk z Instytutu Matki i Dziecka;
Kierownik Zakładu Żywienia, autorka poradników o karmieniu zdrowych i chorych maluchów, współautorka schematu żywienia niemowląt.

Zobacz: Przepisy na 11. miesiąc
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!