Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
kot, sierś kota
fot. Fotolia

Sierść kota

Podobnie jak roztocza kurzu domowego sierść kota jest alergenem, który dokucza bez względu na porę roku. Znajduje się przede wszystkim w kurzu na podłogach, wykładzinach, materacach, ale nie tylko - może być obecny w środkach komunikacji, centrach handlowych, a także w domach, w których nigdy nie było zwierząt. Objawy alergii na sierść kota są silniejsze niż w przypadku alergii na psa. Należy do nich całoroczny katar, zapalenie spojówek, kaszel prowadzący do pojawienia się astmy. Objawy nasilają się z wiekiem. Uczuleniu na sierść kota może towarzyszyć alergia krzyżowa na mięso wieprzowe.
Sprawdź: Jakie zwierzęta są bezpiecznie dla alergika?

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.