Skąd biorą się zapachy w kosmetykach? [LIVECZAT]

Zapachy, zarówno te naturalne jak i syntetyczne, obecne są w kosmetykach. Wiele mam zastanawia się, czy są potrzebne i bezpieczne dla ich pociech. Wątpliwości pomaga rozwiać kosmetolog Magda Suchan, która odpowiadała na pytania czytelniczek podczas liveczatu w ramach Internetowej Szkoły Rodzenia MamoToJa.

Zobacz inne z serii: Internetowa szkoła rodzenia Mamotoja.pl [WIDEO] (35)

Mówi się, że bezpieczny kosmetyk, to taki bez zapachu. „To kwestia mody na kosmetyki naturalne, eko, bio, czyli takich, do których nie dodaje się żadnych kompozycji zapachowych – tłumaczy Magda Suchan – uważam jednak, że zapach jest emocją, podkreśleniem tego, co wybieramy”.

Bezpieczna kompozycja zapachowa

Zapach może, ale nie musi być czynnikiem działającym na skórę podrażniająco. Co za tym idzie, wybierając kosmetyk bez zapachu rezygnujemy z pachnącej przyjemności nie mając gwarancji, że uchroni nas to przed niepożądaną reakcją skórną.
Alergie może wywołać wszystko, jesteśmy na to narażeni codziennie. Nasz układ immunologiczny może na coś tak zareagować nawet, jeżeli wcześniej spotykaliśmy się z danym alergenem. Może się okazać nawet po latach, ze na to czego używaliśmy codziennie – dostaliśmy alergii” – tłumaczy kosmetolog. Suchan dodaje, żeby nie sugerować się tezą, jakoby obecność zapachu czy barwnika w kosmetykach z automatu wywoływała alergię. „To jest błędne myślenie” – tłumaczy.

Zapach małego dziecka

W trakcie trwania rozmowy wiele mam podkreślało, że dla nich najpiękniejszy jest po prostu zapach ich dziecka. Pytały w związku z tym, czy zapach musi być obecny w kosmetykach dla niemowląt. „Czy musi być? To nie są perfumy trwałe, a jedynie element, np. kąpieli. Jeżeli więc zapach nie przeszkadza, to sprawia, że kąpiel jest urozmaicona. Sami zresztą używamy odpowiednich zapachów, aby się w kąpieli zrelaksować lub pobudzić”. Jak dodaje kosmetolog zapach w tym przypadku nie jest czymś, co może zadziałać negatywnie, a jedynie pozytywnie.


 

Internetowa Szkoła Rodzenia mamotoja.pl
 


Materiał powstał z udziałem marki Johnson’s

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zakupy dla niemowlaka

Dieta niemowlaka