Skąd tak naprawdę dziecko wie, że ma się urodzić?
fot. Fotolia

Skąd dziecko wie, kiedy ma się urodzić? Znamy odpowiedź!

Ile razy zastanawiałaś się, skąd dziecko wie, że ma się urodzić? Okazuje się, że nie tylko mózg maluszka o tym decyduje!
Hanna Szczesiak
Skąd tak naprawdę dziecko wie, że ma się urodzić?
fot. Fotolia
Chociaż każda przyszła mama ma ustalony termin porodu, nigdy nie ma 100 procent pewności, kiedy noworodek pojawi się na świecie. Skąd dziecko wie, że już czas?

Dziecko decyduje o terminie porodu

W Stanach Zjednoczonych (w Polsce jest podobnie) ok. 10 procent dzieci rodzi się przedwcześnie, a z roku na rok ten odsetek wzrasta. Dziecko nie czeka na żadną konkretną datę, jednak jest kilka czynników, które wpływają na to, kiedy pojawia się na świecie. Przede wszystkim, to dziecko decyduje, kiedy zacznie się poród. Według jednej z teorii kilka tygodni przed porodem mózg dziecka wysyła sygnały, które inicjują wytwarzanie hormonów odpowiedzialnych za skurcze macicy i rozwieranie szyjki. 
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Nie tylko hormony

Okazuje się, że nie tylko mózg dziecka decyduje o tym, kiedy maluch przyjdzie na świat, ale również jego płuca. Kiedy dziecko jest w brzuchu mamy, jego płuca są częściowo wypełnione płynem owodniowym, a tlen dostaje się do organizmu poprzez pępowinę i łożysko. Badacze z Uniwersytetu w Teksasie odkryli, że nie tylko hormony decydują o dacie porodu. Podczas badań przeprowadzonych na myszach wykryli dwa białka kontrolujące geny składników powierzchniowo czynnych w płucach. Składniki powierzchniowe czynne uwalniane są z płuc tuż przed porodem, to dzięki nim maluch może oddychać poza macicą. To uwolnienie się tych substancji uznają za czynnik decydujący o terminie porodu, nie sygnał wysyłany z mózgu dziecka.

Potrzeba wielu badań, żeby jednoznacznie stwierdzić, skąd maluch wie, że już czas pojawić się na świecie. Musicie jednak przyznać, że narodziny dziecka to skomplikowany i fascynujący proces! Zastanawiałyście się kiedyś, skąd malec wie, że to już?

Czytaj także: Czy to już? Pierwsze objawy porodu

źródło: romper.com, utsouthwestern.edu
Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy