dziecko, ciąża
fot. Panthermedia

Skąd się biorą dzieci? - kłopotliwe pytanie kilkulatka

Mamo, skąd się wziął mój brat? Na szczęście to nie czasy, kiedy na takie pytanie rodzice odpowiadali: „Przyniósł go bocian" lub „Znaleźliśmy go w kapuście". Ale czy wiesz, jak najlepiej odpowiadać na takie kłopotliwe pytania kilkulatka?
dziecko, ciąża
fot. Panthermedia

W czasach, kiedy podtekst seksualny jest obecny nawet na bilbordach, aż trudno zrozumieć, dlaczego wciąż mamy kłopoty w mówieniu o seksualności – bardzo przecież istotnej sferze naszego życia. Edukacja seksualna zdaniem specjalistów to kluczowy element prawidłowego rozwoju. Psychoterapeutka Magdalena Pikulska ze Scanmed Multimedis podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, by od najmłodszych lat budować w nim zdrowy obraz seksualności.

Jak dziecko znalazło się w brzuchu mamy?

Każde dziecko zauważa zmiany w wyglądzie kobiety ciężarnej. Brzuch wzbudza ciekawość – stąd wiele pytań. Zdaniem Magdaleny Pikulskiej to najlepszym moment, by rozpocząć edukację seksualną: świadomość seksualna to wiedza o tym, jak jest zbudowane nasze ciało, jakie są różnice między chłopczykiem i dziewczynką. Dziecko chce odpowiedzi na wiele pytań. Dlaczego brzuch kobiety jest miejscem rozwoju dziecka? Jak dziecko się w nim znalazło? Jak przyjdzie na świat? Takie pytania to doskonała okazja, by pokazać dziecku, co to znaczy być kobietą i mężczyzną. Dziecko powinno czuć, że rodzic chce mu wytłumaczyć. Zainteresowanie seksem u czterolatka lub sześciolatka nie powinno niepokoić rodziców – powinni oni czuć, że to szansa, by rozpocząć edukację.

Czytaj też: Od kiedy wychowanie seksualne?
Redakcja poleca: USG 30 tydzień ciąży: po co wykonuje się to badanie? [WIDEO]
Podczas tzw. USG w 30 tygodniu ciąży bada się dokładnie to samo, co podczas USG połówkowego. Ginekolog sprawdza, czy płód nadal rozwija się prawidłowo i jakie jest jego ułożenie do porodu.

Jak zacząć rozmowę, skąd się biorą dzieci

Dzieci stawiają pytania swobodnie, czują też, gdy rodzice odpowiadają na nie szczerze lub zdawkowo, by skończyć temat. Szybkie kończenie tematu to nie jest dobre rozwiązanie, podobnie jak opowieści o bocianach. Powinniśmy rozmawiać szczerze. Oczywiście to nie oznacza, że należy opowiadać ze szczegółami i tak, jak rozmawia się z dorosłą osobą. Ale należy powiedzieć o różnicy między kobietą i mężczyzną. Fakt innej budowy anatomicznej jest doskonałym punktem wyjścia, by opowiedzieć o tym, jak dochodzi do powstania nowego życia – mężczyzna posiada plemniki, a kobieta jajeczka, które w połączeniu tworzą dzidziusia. Kolejnym ważnym elementem jest wytłumaczenie, dlaczego dziecko rozwija się w ciele kobiety. Myślę, że łatwiej to zobrazować dziecku, kiedy rodzice okazują sobie uczucia. Dziecko widząc, że rodzice się całują i przytulają, zrozumie, że właśnie ta miłość sprawia, że pojawiają się na świecie dzieci – komentuje Magdalena Pikulska.

Czytaj też: Przyłapani przez malucha, czyli dziecko kontra intymność rodziców

Rozmowy z kilkulatkiem, a potem nastolatkiem o seksie

Rozmowy z kilkuletnim dzieckiem są fundamentem dla prawidłowego rozumienia seksualności i samego aktu miłosnego przez nastolatki. Współczesne nastolatki zazwyczaj dużo słyszą o seksie, całowaniu – środowisko rówieśników to kopalnia „wiedzy” dla nich. Ich zdanie na ten temat może jednak być już ukształtowane poprzez wcześniejsze rozmowy z rodzicami. Jak radzić sobie ze zniekształconymi postawami nastolatków? Specjalista ze Scanmed Universum twierdzi: „Ważne jest, aby rodzice pokonali własne bariery na temat seksu i odważyli się rozmawiać na ten temat ze swoimi dorastającymi dziećmi. To nie jest tak, że dzieci nie chcą rozmawiać z rodzicami na temat seksualności, ale widząc, jaki problem mają z tym rodzice, wolą porozmawiać z rówieśnikami. Dlatego zachęcam do tego, abyśmy przełamali tabu na temat seksualności i zaczęli o tym rozmawiać. Jeżeli mamy z tym problemy, a widzimy, że dziecko chciałoby się czegoś dowiedzieć, to zawsze możemy zwrócić się o pomoc do seksuologa, zaproponować wspólną wizytę, kupić książki.
Pamiętaj, że rodzice, przekazując dziecku wiedzę, kształtują jego postawę wobec całej seksualnej sfery życia. Słowa wypowiadane podczas odpowiedzi na pytania określają sposób myślenia dziecka. Seks powinien być kojarzony z tym, że jest on jedną z form okazywania miłości.

Zobacz też: Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy