dziecko, ciąża
fot. Panthermedia

Skąd się biorą dzieci - jak to wytłumaczyć dziecku?

Skąd się biorą dzieci? Każdy rodzic musi prędzej czy później odpowiedzieć na to kłopotliwe pytanie, które ukształtuje przyszłą wiedzę o seksualności naszego dziecka. Jak to zrobić? Przede wszystkim szczerze, otwarcie, bez wstydu i odpowiednio do wieku malucha.
dziecko, ciąża
fot. Panthermedia

Skąd się biorą dzieci? Każdy z nas zadał kiedyś to pytanie, więc to naturalne, że nasze dzieci prędzej czy później zadadzą je nam. W czasach, kiedy podtekst seksualny jest obecny nawet na bilbordach, aż trudno zrozumieć, dlaczego wciąż mamy kłopoty w mówieniu o seksualności – bardzo przecież istotnej sferze naszego życia.

Edukacja seksualna, zdaniem specjalistów, to kluczowy element prawidłowego rozwoju. Psychoterapeutka Magdalena Pikulska ze Scanmed Multimedis podpowiada, jak rozmawiać z dzieckiem o seksie, by od najmłodszych lat budować w nim zdrowy obraz seksualności. Zainteresowanie seksem u czterolatka lub sześciolatka nie powinno niepokoić rodziców – powinni oni czuć, że to szansa, by rozpocząć edukację.

Skąd się biorą dzieci?

Jak wytłumaczyć dziecku, skąd się biorą dzieci? Na pewno warto odpuścić sobie bajki o bocianach czy kapuście. Kłamanie jest zupełnie zbędne - w zależności od wieku dziecka należy zacząć temat przede wszystkim od roli bliskości emocjonalnej, jak i fizycznej i powiedzieć, że maluchy rodzą się z miłości. Rozmowy na temat anatomicznych szczegółów możemy zachować aż dziecko będzie nieco starsze, jednak to nie znaczy, że musimy wymyślać fikcyjne historie o pochodzeniu niemowlaków.

Czego nie należy robić, kiedy dziecko zapyta, skąd się biorą dzieci:

  • zbywać dziecka czy szybko kończyć tematu,
  • przekierowywać do drugiego rodzica (być może córce jest łatwiej zapytać o to właśnie mamę, a synowi - tatę),
  • obarczać go zbyt zaawansowaną wiedzą, jak na jego wiek,
  • zawstydzać dziecka, że interesuje się takimi sprawami w swoim wieku - jego pytania są zupełnie naturalne,
  • zniechęcać do pytań mówiąc, że „dowie się, kiedy będzie starsze”.

Wszystko to zapewne sprawi, że maluch zacznie szukać odpowiedzi na własną rękę - w internecie bądź wśród rówieśników. Wtedy nie będziemy mieli wpływu na to, w jaki sposób zostaną mu przekazane informacje. Jest to szczególnie ważne dla dalszego rozwoju emocjonalnego dziecka i późniejszego zdrowego obrazu seksualności.

Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?

Przede wszystkim powinniśmy rozmawiać szczerze. Oczywiście to nie oznacza, że należy opowiadać ze szczegółami i tak, jak rozmawia się z dorosłą osobą. Ale należy powiedzieć o różnicy między kobietą i mężczyzną. Fakt innej budowy anatomicznej jest doskonałym punktem wyjścia, by opowiedzieć o tym, jak dochodzi do powstania nowego życia – mężczyzna posiada plemniki, a kobieta jajeczka, które w połączeniu tworzą dzidziusia.

Świadomość seksualna to wiedza o tym, jak jest zbudowane nasze ciało. Dziecko chce odpowiedzi na wiele pytań. Dlaczego brzuch kobiety jest miejscem rozwoju dziecka? Jak dziecko się w nim znalazło? Jak przyjdzie na świat? Takie pytania to doskonała okazja, by pokazać dziecku, jak działa ciało kobiety i mężczyzny. Maluch powinien czuć, że rodzic chce mu to wytłumaczyć.

„Kolejnym ważnym elementem jest wytłumaczenie, dlaczego dziecko rozwija się w ciele kobiety. Myślę, że łatwiej to zobrazować dziecku, kiedy rodzice okazują sobie uczucia. Dziecko widząc, że rodzice się całują i przytulają, zrozumie, że właśnie ta miłość sprawia, że pojawiają się na świecie dzieci“ – komentuje psychoterapeutka Magdalena Pikulska.

Edukacja seksualna nastolatka

Współczesne nastolatki zazwyczaj dużo słyszą o seksie, całowaniu i bliskości fizycznej – środowisko rówieśników to kopalnia „wiedzy” dla nich. Koledzy jednak mogą nie być rzetelnym źródłem informacji, dlatego bardzo ważna jest tu rola rodziców. Oczywiście nastolatek powinien już być świadomy, w jaki sposób przebiega zapłodnienie, czym jest błona dziewicza i jak należy się zabezpieczać przed niechcianą ciążą bądź chorobami wenerycznymi (przenoszonymi drogą płciową).

W którymś punkcie życia nastolatka zostanie on otoczony presją społeczną: być może jego znajomi rozpoczną już życie seksualne. Ignorowanie rozmów na ten temat w domu nie sprawi, że nastolatek nie podejmie inicjacji. Ze strachu przed rozmową z rodzicami może jednak zrobić to nieświadomy konsekwencji bądź niepewny swojej decyzji, a to może mieć wielki wpływ na jego życie (np. niechciana ciąża w młodym wieku), przyszłe postrzeganie relacji i własnej cielesności.

Jak rozmawiać o seksualności z nastolatkiem:
  • powinniśmy docenić to, że dziecko przychodzi z pytaniami właśnie do nas (a nie np. do rówieśników) i zaspokoić jego ciekawość w rzetelny sposób,
  • powinniśmy zaoferować mu swoje wsparcie i obiecać, że zawsze może się do nas zwrócić ze wszelkimi wątpliwościami w tej sprawie,
  • nigdy nie należy straszyć samymi konsekwencjami seksu bez tłumaczenia jak im zapobiegać .

Skąd się biorą dzieci? Mądre książki

Eksperci zachęcają do tego, aby rodzice przełamywali tabu na temat seksualności i zaczęli o tym rozmawiać z dziećmi. Jest to podstawa zdrowej edukacji seksualnej. Zdarza się jednak tak, że sami mamy ogromne opory w rozmowach na ten temat, ponieważ nie rozmawiało się o tym w naszych domach. Bywa też tak, że rodzic sam nie został nigdy odpowiednio wykształcony w zakresie edukacji seksualnej. 

Jeżeli mamy problemy z rozmową na temat seksu, a widzimy, że dziecko chciałoby się czegoś dowiedzieć, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do seksuologa czy pedagoga, zaproponować wspólną wizytę bądź podsunąć kompetentną książkę.


Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy