Międzynarodowy Dzień Dziecka
fot. AdobeStock

Międzynarodowy Dzień Dziecka - historia, pomysły na świętowanie

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie. Ale nie zawsze tak było. Zobacz, kiedy narodziła się ta wspaniała idea!
Agnieszka Majchrzak
Międzynarodowy Dzień Dziecka
fot. AdobeStock
Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto każdego najmłodszego człowieka, pod każdą szerokością i długością geograficzną świata. Tego dnia powinno dostać duuużo miłości, zabawy i wyjątkowych chwil z rodzicami. Nie zawsze jednak w ten sam sposób i w tym samym dniu jest ten dzień celebrowany. Przeczytaj, skąd wziął się zwyczaj świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka, i jak to wygląda w innych krajach.

Międzynarodowy Dzień Dziecka – historia

Oficjalnie święto ma zaledwie 65 lat. Pierwsze wzmianki o nim pojawiały się już w okresie międzywojennym XX wieku. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, w której podkreślono, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego".

Nie ma jednak jednej, konkretnej daty obchodzenia tego święta, tak jak i nie ma też organizacji, która jednoznacznie mogłaby być uznana za pomysłodawcę Międzynarodowego Dnia Dziecka. „Przyznają się" do niego różne instytucje.
Redakcja poleca: 13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]
Czekasz, aż dziecko zacznie mówić? A gdy się już doczekasz, musisz wiedzieć, że są zdania, których nigdy nie powie. Jeśli jednak wyjątkowo padną, wprawią cię w niemałe osłupienie.

Sukces (Międzynarodowy Dzień Dziecka) ma wielu ojców

Z pewnością idea ustanowienia Dnia Dziecka ma związek z dramatem drugiej wojny światowej, której ofiarami były też miliony dzieci. Niektóre źródła podają, że pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Dziecka była Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych. W 1949 roku postulowała, aby ustanowić święto, którego celem byłoby szerzenie wśród ludzi świadomości tego, że dzieci trzeba chronić przed okrucieństwem wojny i głodu.

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono w 1954 roku. Była to decyzja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, które ustaliło, że na świecie potrzebne jest święto, w którego trakcie upowszechniana byłaby wiedza o prawach dziecka.

Od tego momentu Międzynarodowy Dzień Dziecka świętowany jest na świecie 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Zgromadzenie Ogólne w swojej rezolucji uznało jednak, że każde państwo może organizować własne obchody w dniu, który uzna za właściwy. Stąd w niektórych krajach obchody Dnia Dziecka powiązane są z innymi uroczystościami i święto może przypadać w innym terminie.

Zobacz też: Jak wychować szczęśliwe dziecko, czyli dekalog na Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka: obchody w Polsce

W Polsce Dzień Dziecka obchodzony był już od 1929 roku i przypadał 22 września. Tego dnia dzieci były zwolnione z zajęć szkolnych – po mszach odbywały się w szkołach akademie, a następnie zabawy, w trakcie których rozdawano słodycze.

Po zakończeniu wojny Dzień Dziecka powrócił do kalendarza świąt, ale nie stało się to zaraz w 1945 roku. Za początek obchodzenia święta uznaje się 1952 rok, kiedy to z udziałem dzieci zorganizowano akcję zbierania podpisów pod tzw. apelem sztokholmskim, popierającym politykę ZSRR.

Komunistyczne władze Polski i innych krajów bloku wschodniego postanowiły świętować Dzień Dziecka 1 czerwca, odcinając się od daty Międzynarodowego Dnia Dziecka, co było podyktowane ideologią walki z kapitalizmem. Z czasem jednak polityka zeszła na dalszy plan i dziś święto to ma ciepły, rodzinny charakter. Jest to dzień zabawy i radości, wolny od zajęć szkolnych – odbywają się zawody sportowe, pikniki rodzinne lub wycieczki.

Od 1994 roku obraduje również w Dniu Dziecka Sejm Dzieci i Młodzieży. Polega na tym, że młodzież zasiada w sali plenarnej Sejmu, podejmuje uchwały i rezolucje dotyczące ich spraw. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce" parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.

Zobacz też: Rzecznik Praw DzieckRzecznik Praw Dziecka: „Potrzebujemy Narodowej Strategii przeciw Przemocy wobec Dzieci" [WIDEO]

Międzynarodowy Dzień Dziecka: co kraj to obyczaj

Tak jak różne są daty Dnia Dziecka, tak różne są także sposoby jego obchodzenia. We Francji wypada 6 stycznia i jest powiązany z Dniem Rodziny. Rodzice i dzieci zasiadają do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z "wróżbami". W Japonii Dniem Dziecka jest 5 maja, chociaż świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią z synami flagi w kształcie karpia (symbol siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Japońskie dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy. W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia - dzieci tańczą, śpiewają i puszczają latawce, ubrane w narodowe stroje.

Prezenty na Międzynarodowy Dzień Dziecka

Dzieci uwielbiają swoje święto. I trudno się dziwić - dostają tego dnia masę prezentów, nie tylko od rodziców, ale i dziadków, krewnych. Zobacz nasze propozycje podarunków na Dzień Dziecka. Znajdziesz tu atrakcyjne zabawki dla niemowląt, małych dzieci oraz przedszkolaków.

Tutaj bez wychodzenia z domu kupisz fajne prezenty na Dzień Dziecka i to w naprawdę dobrych cenach!

Nie zapomnij o życzeniach na Dzień Dziecka

Ty także możesz złożyć życzenia swojemu maluchowi. To dzień, w którym każde dziecko powinno mocno poczuć, jak bardzo jest kochane i ważne dla swoich rodziców. Jeżeli zastanawiasz się, jak ubrać to w słowa albo chciałabyś wyjątkowo przygotować wierszyk dla dziecka, możesz skorzystać z gotowych propozycji rymowanych życzeń na Dzień Dziecka, które przygotowałyśmy dla ciebie. Zobacz, czego możesz życzyć swojemu maluchowi!

Międzynarodowy Dzień Dziecka: niezapomniane zabawy

To jest ten dzień, kiedy możemy, a wręcz musimy dać dziecku rzecz, której na co dzień najbardziej nam brakuje, czyli czas tylko dla niego. Spędźmy ten dzień razem na fajnej zabawie, a być może okaże się, że jest to najwspanialsza rzecz, którą możemy mu dać.

Mamy dla was 10 pomysłów na fantastyczne spędzenie czasu z okazji Dnia Dziecka. Są wśród nich takie atrakcje jak piknik, przeprowadzka do namiotu, wycieczka w nieznane, czy teatrzyk domowy. Życzymy wam super zabawy!
 
Więcej pomysłów na prezenty na Międzynarodowy Dzień Dziecka:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy