Dzień Dziecka
fot. Adobe Stock

Międzynarodowy Dzień Dziecka – Dzień dziecka w Polsce i na świecie

Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci na świecie. W Polsce Dzień Dziecka obchodzony jest 1 czerwca, ale w różnych krajach świętuje się go w różnym czasie i na różne sposoby. Zobacz, kiedy narodziła się ta wspaniała idea i dlaczego w ogóle obchodzimy Dzień Dziecka.
Agnieszka Majchrzak
Dzień Dziecka
fot. Adobe Stock
Dzień Dziecka to święto każdego malucha. Tego dnia każde dziecko powinno poczuć się wyjątkowo i miło spędzić czas z najbliższymi. Na świecie Dzień Dziecka nie zawsze jest celebrowany w ten sam dzień i w ten sam sposób. Przeczytaj, skąd wziął się zwyczaj świętowania Międzynarodowego Dnia Dziecka i jak wygląda celebracja w Polsce i w innych krajach.

Spis treści:

Międzynarodowy Dzień Dziecka

Pierwsze wzmianki o Dniu Dziecka pojawiały się już w okresie międzywojennym XX wieku. W 1924 roku obradująca w Genewie Liga Narodów przyjęła Deklarację Praw Dziecka, w której podkreślono, że każde dziecko ma prawo do normalnego rozwoju i opieki, a „ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego”.

Z pewnością idea ustanowienia Dnia Dziecka ma związek z dramatem drugiej wojny światowej, której ofiarami były też miliony dzieci. Niektóre źródła podają, że pomysłodawcą Międzynarodowego Dnia Dziecka była Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych. W 1949 roku postulowała, aby ustanowić święto, którego celem byłoby szerzenie wśród ludzi świadomości tego, że dzieci trzeba chronić przed okrucieństwem wojny i głodu.

Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiono w 1954 roku. Była to decyzja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, które ustaliło, że na świecie potrzebne jest święto, w którego trakcie upowszechniana byłaby wiedza o prawach dziecka.

Kiedy jest Dzień Dziecka

Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest 20 listopada – jest to dzień uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka. Zgromadzenie Ogólne w swojej rezolucji uznało jednak, że każde państwo może organizować własne obchody w dniu, który uzna za właściwy. Stąd w niektórych krajach obchody Dnia Dziecka powiązane są z innymi uroczystościami i świętowanie go odbywa się w innym terminie.

W Polsce świętujemy Dzień Dziecka 1 czerwca, ale jak przekonasz się, czytając dalej, w wielu krajach święto to obchodzi się w jeszcze inne dni.

Dzień Dziecka w Polsce

W Polsce Dzień Dziecka po 1929 roku obchodzony był 22 września. Tego dnia dzieci były zwolnione z zajęć szkolnych – po mszach odbywały się w szkołach akademie, a następnie zabawy, w których trakcie rozdawano słodycze.

Po zakończeniu wojny Dzień Dziecka powrócił do kalendarza świąt, ale nie stało się to zaraz w 1945 roku. Za początek obchodzenia święta uznaje się 1952 rok, kiedy to z udziałem dzieci zorganizowano akcję zbierania podpisów pod tzw. apelem sztokholmskim popierającym politykę ZSRR.

Komunistyczne władze Polski i innych krajów bloku wschodniego postanowiły świętować Dzień Dziecka 1 czerwca, odcinając się od daty Międzynarodowego Dnia Dziecka, co było podyktowane ideologią walki z kapitalizmem. Z czasem jednak polityka zeszła na dalszy plan i dziś święto to ma ciepły, rodzinny charakter. Jest to dzień zabawy i radości, wolny od zajęć szkolnych – odbywają się zawody sportowe, pikniki rodzinne lub wycieczki.

Od 1994 roku w Dniu Dziecka obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady polegają na tym, że młodzież zasiada w sali plenarnej Sejmu, podejmuje uchwały i rezolucje dotyczące ich spraw. Za przykładem Polski poszły inne kraje i „dziecięce” parlamenty są także w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Francji.

Dzień Dziecka na świecie

Tak jak różne są daty Dnia Dziecka, tak różne są także sposoby jego obchodzenia. We Francji Dzień Dziecka obchodzony jest 6 stycznia i jest powiązany z Dniem Rodziny. Rodzice i dzieci zasiadają do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z „wróżbami”. W Japonii Dniem Dziecka jest 5 maja, chociaż świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią z synami flagi w kształcie karpia (symbol siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Japońskie dziewczynki mają swój dzień 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy. W Turcji Dzień Dziecka obchodzony jest 23 kwietnia – dzieci tańczą, śpiewają i puszczają latawce, ubrane w narodowe stroje.

Prezenty na Dzień Dziecka

Dzieci uwielbiają swoje święto. I trudno się dziwić – dostają tego dnia masę prezentów, nie tylko od rodziców, ale i dziadków, krewnych. Zobacz nasze propozycje podarunków na Dzień Dziecka. Znajdziesz tu atrakcyjne zabawki dla niemowląt, małych dzieci oraz przedszkolaków. A może pokusicie się o nauczenie się i odśpiewanie w tym dniu piosenek na Dzień Dziecka? Taki nietypowy podarek maluch z pewnością też by bardzo docenił, oczywiście jako dodatek do fajnej zabawki.

Życzenia na Dzień Dziecka

To dzień, w którym każde dziecko powinno mocno poczuć, jak bardzo jest kochane i ważne dla swoich rodziców. Jeżeli zastanawiasz się, jak ubrać to w słowa albo chciałabyś wyjątkowo przygotować wierszyk dla dziecka, możesz skorzystać z gotowych propozycji rymowanych życzeń na Dzień Dziecka, które przygotowałyśmy dla ciebie. Zobacz, czego możesz życzyć swojemu maluchowi!
Redakcja poleca: 13 zdań, których nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka [WIDEO]
Czekasz, aż dziecko zacznie mówić? A gdy się już doczekasz, musisz wiedzieć, że są zdania, których nigdy nie powie. Jeśli jednak wyjątkowo padną, wprawią cię w niemałe osłupienie.

Dzień Dziecka: niezapomniane zabawy

To jest ten dzień, kiedy możemy, a wręcz musimy dać dziecku rzecz, której na co dzień najbardziej nam brakuje, czyli czas tylko dla niego. Spędźmy ten dzień razem na fajnych zabawach na Dzień Dziecka, a być może okaże się, że jest to najwspanialsza rzecz, którą możemy mu dać. Mamy dla was 10 pomysłów na fantastyczne spędzenie czasu z okazji Dnia Dziecka. Są wśród nich takie atrakcje jak piknik, przeprowadzka do namiotu, wycieczka w nieznane, czy teatrzyk domowy. Życzymy wam super zabawy!
 
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy