Dlaczego powstaje smog? – tłumaczy dr Dąbrowiecki [WIDEO]

Alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, opowiada o przyczynach smogu, skąd się bierze smog i czy rzeczywiście jest niebezpieczny dla każdego dziecka i dorosłego. Zobacz koniecznie nasz film, chyba będziesz nieco zaskoczona...

Zobacz inne z serii: Smog – jak chronić dziecko i siebie przed zanieczyszczonym powietrzem (5)

Od kilku lat zimą niezmiennie pojawia się temat smogu. Czym jest smog i co powoduje jego powstawanie? Wyjaśnia alergolog, dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

Co to jest smog?

Smog jest to nieunikniona konsekwencja spalania paliw stałych: węgla, drewna. Spalanie to generuje od zawsze pewną ilość zanieczyszczeń – mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, internista. Czy smog łatwo się tworzy w naszym klimacie? I czy szkodzi każdemu, na równi? Zobacz film!  

Kiedy powstaje smog? 

Smog powstaje, gdy pojawia się zjawisko inwersji, czyli kiedy:

  • spaliny samochodów,
  • zanieczyszczenia z kominów naszych domów i fabryk

gromadzą się przy powierzchni Ziemi i nie mają swobodnego ujścia, nie rozchodzą się w powietrzu. Warstwa ciepłego powietrza unosząca się nad smogiem uniemożliwia rozwianie powietrza zanieczyszczonego (potencjału smogotwórczego). 

Kiedy poziom smogu jest niebezpieczny? 

Poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest szczegółowo badany. Jeśli normy jakości powietrza zostają przekroczone kilkukrotnie, wówczas powinno się za wszelką cenę unikać wychodzenia z domu, a jeśli już jest taka konieczność, zakładać maseczkę przeciwsmogową.

Mgła i zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu mogą doprowadzić do tego, że wzrost zanieczyszczenia jest trudny do zatrzymania. Wtedy należy starać się unikać spacerów na dworze. Smog może być szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych lub chorych na astmę lub choroby układu oddechowego i choroby krążenia. Te grupy nie powinny lekceważyć zagrożenia wynikającego z wdychania smogu.  

Zobacz też: Mamy przeciwko smogowi – świetna akcja #ZłapaćOddech

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy