Skala Apgar

To podstawowe badanie noworodka tuż po jego narodzinach. Dowiedz się co oznaczają tajemnicze punkty w skali Apgar.
Sylwia Niemczyk
wcześniak, noworodek
fot. Fotolia
Nazwa skali Apgar pochodzi od nazwiska amerykańskiej lekarki Virginii Apgar, która w połowie XX wieku temu opracowała system punktowy, umożliwiający szybką diagnozę stanu noworodka. W ciągu pierwszej minuty życia lekarz ocenia:
  • kolor skóry,
  • akcję serca,
  • oddech,
  • napięcie mięśni kończyn
  • i umiejętność reagowania na bodźce.
Badanie powtarza w trzeciej, piątej i ewentualnie dziesiątej minucie życia dziecka.

Obejrzyj video: Pediatra neonatolog wyjaśnia, co to jest skala Apgar

Za każdą z wyżej wymienionych pięciu cech noworodek może dostać od 0 do 2 punktów. Czasem nie we wszystkich konkurencjach maluszek uzyska okrągłą dwójkę. Nie przejmuj się, jeżeli okaże się, że np. podczas pierwszego badania noworodek ma sinawą skórę na paluszkach u nóg lub lekko wiotkie mięśnie i dwa lub trzy punkty zostaną odjęte. Zazwyczaj oznacza to jedynie tyle, że dziecko jest zmęczone porodem.

Wynik od 7 do 10 oznacza, że dziecko jest w stanie dobrym i nie wymaga lekarskiej obserwacji , od 4 do 6 oznacza, że noworodek jest w średnim stanie i najprawdopodobniej jest konieczne podanie leków i umieszczenie dziecka w inkubatorze, zaś od 3 do 0 oznacza stan krytyczny i w takim wypadku niezwłocznie podejmuje się działania mające na celu uratowanie życia maluszka.
 
Badany objaw 2 punkty 1 punkt 0 punktów
Czynność serca 100/minutę Mniej niż 100/minutę Niewykrywalna
Oddech Regularny, pewny, głośny krzyk Wolny, nieregularny Brak oddechu
Napięcie mięśni Pełna ruchliwość, zgięcie kończyn Słabe ruchy kończyn, słabsze napięcie mięśni Wiotkie (dziecko leci przez ręce)
Reakcja na bodźce Głośny płacz Grymas Brak reakcji
Kolor skóry Różowy Różowy, lekkie zasinienie kończyn Sine lub blade
Redakcja poleca: Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Niemowlę i upał

Co na to lekarz?