skala tanera
fot. Adobe Stock

Skala Tannera – co to jest i do czego służy

Skali Tannera używa się do oceny dojrzałości płciowej dzieci, młodzieży i dorosłych. Korzystają z niej pediatrzy do oceny dojrzewania płciowego chłopców i dziewczynek.
Ewa Janczak-Cwil
skala tanera
fot. Adobe Stock
Skala Tannera pomaga dokonać klasyfikacji dziecka pod względem jego rozwoju płciowego. Ocena, na jakim etapie dojrzewania jest chłopiec czy dziewczynka, odbywa się na podstawie wyglądu piersi i okolic łonowych u dziewcząt oraz wielkości owłosienia, prącia i jąder u chłopców.

Skala Tannera:

Wersje skali Tannera

Istnieją dwie wersje: dla dziewcząt i chłopców. W każdej z nich wyróżnia się 5 etapów rozwoju płciowego. Etap pierwszy oznacza okres przed rozpoczęciem się dojrzewania, a etap piąty – pełną dojrzałość płciową.
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Skala Tannera dla dziewcząt

Poniżej zamieszczamy cechy charakterystyczne, jakie stwierdza się, aby zaklasyfikować dziewczynkę do poszczególnych etapów/stopni rozwoju płciowego. Do oceny dojrzałości płciowej skalą Tannera u dziewcząt nie trzeba korzystać z żadnego sprzętu. Wystarczają oględziny wyglądu newralgicznych stref na ich ciele.
 
 • Stopień I: brak owłosienia w okolicy łonowej, brodawki piersiowe płaskie lub nieznacznie wypukłe.
 • Stopień II: powiększona brodawka piersiowa, piersi są nieznacznie uwypuklone, na łonie są pierwsze włoski.
 • Stopień III: wyraźnie powiększone piersi i brodawki piersiowe, wyraźnie widoczne owłosienie łonowe – włoski są obecne wokół warg sromowych i na wzgórku łonowym.
 • Stopień IV: brodawka sutkowa tworzy dodatkowy wzgórek na piersi, włosy łonowe są gęste, ale nie owłosienie nie obejmuje ud.
 • Stopień V: piersi wyglądają jak u dojrzałych kobiet – są zaokrąglone, a brodawka piersiowa tworzy wzgórek. Owłosienie łonowe jest gęste i może schodzić na uda.
   
skala Tannera dla dziewcząt
rys. wikipedia
 

Skala Tannera dla chłopców

Poniżej cechy charakterystyczne, pozwalające zaklasyfikować chłopców do poszczególnych etapów/stopni rozwoju płciowego. Do oceny dojrzałości płciowej chłopców niezbędny jest orchidometr. Jest to przyrząd, którego używa się do oceny wielkości i objętości jąder. Zbudowany jest z 12 lub więcej owali, które odpowiadają objętości od 1 do 25 ml.

Zobacz: Jak pielęgnować prącie niemowlaka
 
 • Stopień I: brak owłosienia w okolicy łonowej, jądra i prącie mają rozmiary charakterystyczne dla wczesnego dzieciństwa (jądra mają rozmiar ok. 2,5 cm)
 • Stopień II: nieznaczne powiększone jądra (3 cm), prącie jest nieco dłuższe i grubsze niż u małego dziecka. Blisko grzbietu prącia, an okolicy łonowej pojawiają się pierwsze włoski.
 • Stopień III: wyraźnie powiększone jądra (3,6 cm), prącie jest wyraźnie dłuższe i grubsze, a włosy łonowe stają się gęstsze i kręcone.
 • Stopień IV: jądra mają wielkość 4,1-4,5 cm, prącie ma długość podobną do długości moszny i jest grubsze, moszna ma ciemniejszy kolor. Owłosienie łonowe staje się gęstsze, ale nie schodzi na uda.
 • Stopień V: jądra mają wielkość ok. 4,5 cm, prącie i moszna mają wygląd jak u dorosłego mężczyzny. Włosy łonowe pojawiają się też na udach.
   
skala Tannera dla chłopców
rys. wikipedia

Zastosowanie skali Tannera

Korzystają z niej pediatrzy podczas bilansów zdrowia dziecka oraz endokrynolodzy dziecięcy. Skala pozwala na wczesne wykrycie odchyleń od normy w rozwoju płciowym (dojrzewanie przedwczesne, przyspieszone, opóźnione) i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, najczęściej hormonalnego.

Skala Tannera używana jest też w sądownictwie w przypadkach dotyczących dziecięcej pornografii. Dzięki niej eksperci oceniają wiek i zaawansowanie rozwoju płciowego nieletnich znajdujących się na filmach czy zdjęciach.

Więcej o rozwoju dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy