Samotne dziecko na uboczu
fot. Adobe Stock

Skandaliczne ogłoszenie o pracę w szkole. Jak można tak stygmatyzować dziecko?

Jedna ze szkół podstawowych w Płocku opublikowała ogłoszenie o ofercie pracy dla nauczyciela „do ucznia autystycznego, agresywnego”. Eksperci są oburzeni użytym sformułowaniem.
Aleksandra Zaborowska
Samotne dziecko na uboczu
fot. Adobe Stock
Szkoła Podstawowa nr 13 im. Jana Brzechwy w Płocku poszukiwała nauczyciela do pracy z dzieckiem autystycznym. W ogłoszeniu jednak dwukrotnie podkreślono, że uczeń jest przede wszystkim agresywny.

Ekspert: „Takie ogłoszenie można było przygotować na wiele sposobów”

Według Sylwii Mądrej, ekspertki do spraw edukacji z inicjatywy obywatelskiej „Chcemy całego życia”, etykietowanie ucznia w ten sposób jest co najmniej nie na miejscu.

„Takie ogłoszenie można było przygotować na wiele sposobów, które też jednoznacznie pokazałyby, że mówimy o uczniu z wyzwaniami, z trudnymi zachowaniami. Natomiast nie trzeba było etykietować tego w ten sposób (…) Jeżeli mamy tak ogromny problem z dostępem do edukacji dla dzieci z niepełnosprawnościami, jeżeli jest tak duży problem z uszyciem tej edukacji na miarę, jeżeli tyle wysiłku musimy wkładać w zbudowanie teamu mocy - uczeń, rodzic i nauczyciel - to na litość boską, nie możemy pozwalać sobie na formułowanie takich ogłoszeń, napisanych takim językiem” – ostrzega ekspertka.
Redakcja poleca: Zanim zaszczepisz przeciw odrze: ważna ankieta dla rodziców! [WIDEO]
Szczepionka przeciw odrze była oskarżana o to, że powoduje autyzm. Związek między szczepieniami a autyzmem nie został potwierdzony. Jednak przed szczepieniem przeciw odrze warto sprawdzić, czy dziecko rozwija się zdrowo. Jest specjalna ankieta, którą powinien wypełnić każdy rodzic.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zabiera głos 

Swoje w sprawie przedstawił też Jarosław Jagura, na co dzień zajmujący się tematyką dyskryminacji w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Według Jagury zamieszczone ogłoszenie jest stygmatyzujące nie tylko dla konkretnego ucznia, ale także innych uczniów ze spektrum autyzmu.

„To może powielać negatywne opinie, uprzedzenia czy stereotypy dotyczące właśnie uczniów z autyzmem. Wydaje się, że w ogłoszeniu wystarczyłaby po prostu rzeczowa informacja - że chodzi o zatrudnienie pomocy nauczyciela dla ucznia z autyzmem dla ucznia, który wymaga szczególnego wsparcia w toku edukacji” – mówi ekspert HFPC.

Szkoła została poproszona o komentarz przez redakcję TOK FM, jednak żadne oświadczenie nadal nie zostało wystosowane.

Źródło: TOK FM

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy