GRY

Jak kupić dziecku najlepsze skarpetki świata?

Choć niby skarpetki to tylko skarpetki, to dla dziecka, które już chodzi samodzielnie, warto wybrać je naprawdę starannie. Żle dobrane mogą przeszkadzać w chodzeniu i być przyczyną odparzeń stópek, zwłaszcza latem.
Skarpetki
fot. Fotolia
Stopy małego dziecka są bardzo wrażliwe. Mogą zaszkodzić im nie tylko źle dobrane buciki, ale również skarpetki. A już na pewno złej jakości skarpetki mogą być przyczyną dyskomfortu podczas chodzenia. Zobacz, co warto sprawdzić, zanim kupisz maluchowi skarpetki.

1. Zobacz, z czego wykonano skarpetki

To przede wszystkim skład skarpetek decyduje o tym, czy stopy dziecka mają zapewnioną prawidłową wentylację. Najlepsze są te, które zawierają naturalne, wysokogatunkowe surowce, np. dobrej jakości bawełnę, ponieważ są wytrzymałe i przyjazne skórze dziecka. Niewielkie ilości sztucznych włókien (5-10%) są także dopuszczalne, ponieważ to dzięki nim skarpetki są bardziej elastyczne i łatwo dopasowują się do stopy. Kupując skarpetki dla małego dziecka, unikaj tych, przy których produkcji użyto chemikaliów i sztucznych barwników, a także zawierających wysoki procent sztucznych włókien.

Zobacz też: Jak wybrać dobre buty dla dziecka? 5 najważniejszych cech
Redakcja poleca: Kupujemy krzesełko do karmienia - film
Po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka stajesz przed wyborem krzesełka do karmiena. Podpowiadamy, jak wybrać krzesełko dla niemowlaka.

2. Obejrzyj, jakie wykończenie mają skarpetki

Niezwykle ważny jest sposób, w jaki skarpetki zostały uszyte. Szwy muszą być delikatne i nie mogą podrażniać czy uciskać skóry stóp. Warto zwrócić uwagę na ściągacze, których zadaniem jest utrzymanie skarpetek na nodze dziecka. Powinny przylegać do skóry, ale jej nie ściskać, bo to negatywnie wpływa na komfort chodzenia, a także na krążenie krwi w nóżkach.

3. Dopasuj rozmiar skarpetek do stopy dziecka

Odpowiednio dobrany rozmiar, nie tylko w przypadku skarpetek, to klucz do sukcesu. W skarpetce stopa dziecka musi być chroniona, a jednocześnie mieć swobodę ruchu. Dobrze dobrane skarpetki dobrze przylegają do nóżek, a dziecko może swobodnie poruszać w nich paluszkami.

Zobacz też: Gdy dziecko zaczyna chodzić... 9 rad na najczęstsze problemy

4. Upewnij się, że skarpetki podobają się dziecku

Sięgając po skarpetki dla swojej pociechy warto zwrócić uwagę na ich kolorystykę, a także wzory na nich. I nie chodzi tylko o modę, która się przecież zmienia. Gust dziecka kształtuje się już od najmłodszych lat, więc dobrze jest, gdy maluch ma możliwość otaczania się ładnymi przedmiotami, w tym ubraniami i dodatkami. Kolorowe skarpetki mogą być pretekstem do nauki kolorów czy podejmowania przez dziecko pierwszych decyzji, dotyczących ubrania. Warto to dziecku umożliwić.

Czytaj też na Polki.pl: Prawdy i mity o chodzeniu

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Uwaga na wiosenne alergie

Pomysły na pyszne śniadania