mleko modyfikowane dla niemowląt, karmienie butelką
fot. Fotolia

Co znajdziesz w mieszance?

Skład mleka modyfikowanego jest idealnie dopasowany do niemowlaka. Dlatego mleczna mieszanka jest dla niemowląt lepsza niż świeże mleko prosto od krowy. A co konkretnie w niej znajdziesz? Sprawdź!
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
mleko modyfikowane dla niemowląt, karmienie butelką
fot. Fotolia

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co różni mleko modyfikowane od krowiego? To ostatnie zdecydowanie nie nadaje się dla niemowląt, dlatego poddano je modyfikacji. Polega ona na wielu skomplikowanych procesach, które mają maksymalnie upodobnić skład mleka krowiego do kobiecego pokarmu. Jednak nawet po tych zmianach mieszanka nigdy nie będzie taka sama jak mleko z piersi mamy.

Mleko krowie nie jest dla niemowląt

Zawiera dwa razy więcej białka niż kobiece, przede wszystkim kazeiny, która w żołądku dziecka ścina się w twarde, trudne do strawienia kłaczki. W mleku krowim jest także betalaktoglobulina, która często sprawia, że u dziecka pojawia się alergia pokarmowa. Nic więc dziwnego, że nawet niewielka porcja mleka z kartonu może wywołać u dziecka ból brzucha, ulewanie, wymioty, biegunkę czy swędzące czerwone plamy.

Z kolei białka mleka kobiecego to przede wszystkim dobrze wchłaniane i nie powodujące uczuleń alfalaktoglobulina i laktoferyna. Niektóre białka mleka mamy są tak rozdrobnione, że dziecko przyswaja je natychmiast, bez trawienia. To np. przeciwciała, enzymy i hormony.

Ilość tłuszczu w mleku kobiecym i krowim jest podobna, jednak pokarm karmiącej mamy zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one dobrze przyswajane i pełnią ważną rolę w dojrzewaniu mózgu. Ich brak wpływa niekorzystnie na tworzenie się połączeń między komórkami nerwowymi decydującymi o sprawności umysłowej. Niektóre tłuszcze mleka kobiecego biorą też udział w ochronie organizmu przed chorobami wywołanymi przez wirusy i bakterie, np. gronkowce.

Jakie mleko modyfikowane wybrać - opinie!

A jakie składniki zawiera mleko modyfikowane? Oto lista tych podstawowych:
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.

Białko w mleku modyfikowanym

W mleku modyfikowanym zmniejsza się ilość białka, a także inny jest stosunek białek serwatkowych do kazeiny. Znajduje się w nim znacznie więcej lekkostrawnych i lepiej wchłanianych białek serwatkowych (w mleku krowim jest odwrotnie). Mieszanka zapewnia dziecku odpowiedni poziom aminokwasów niezbędnych do budowy wszystkich tkanek. W niektórych rodzajach mleka modyfikowanego białko rozłożone jest na mniejsze, łatwiej przyswajalne cząsteczki. To tzw. mleko HA (i jest przeznaczone dla dzieci, którym grozi alergia).

Tłuszcze w mleku modyfikowanym

Do mieszanki dodaje się odpowiednią ilość tłuszczów nienasyconych, m.in. kwasu linolowego i alfa-linolenowego, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Tak jak w pokarmie kobiecym, w mleku modyfikowanym połowę tłuszczów stanowią tłuszcze nienasycone. W mieszankach znajduje się również cholesterol, który odgrywa ważną rolę w rozwoju komórek organizmu dziecka, dojrzewaniu jego układu nerwowego, powstawaniu niektórych hormonów oraz witaminy D3.

Sprawdź, dlaczego są ważne tłuszcze w diecie dziecka

Węglowodany w mleku modyfikowanym

W pokarmie kobiecym źródłem węglowodanów jest laktoza. W mleku modyfikowanym powinno jej więc być tak samo dużo (jest jej tam dwa razy więcej niż w mleku krowim). Laktoza pokrywa aż 40–50% zapotrzebowania niemowlęcia na energię. Warunkuje również rozwój korzystnej mikroflory jelitowej, poprawia perystaltykę jelit (dziecku rzadziej zdarzają się kłopoty z brzuszkiem) oraz ułatwia mu wchłanianie wapnia, fosforu i cynku. Jest jedynym źródłem galktozy, wpływającej na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka.

Sole mineralne w mleku modyfikowanym 

Jeśli porównasz skład mleka modyfikowanego z krowim, zauważysz, że w mieszankach mlecznych jest mniej sodu, potasu, chloru, natomiast dodano do nich żelazo oraz jod. Gdyby tego nie zrobiono, niedojrzały układ moczowy dziecka nie poradziłby sobie z wydalaniem tak dużej ilości mikroelementów. Poza tym w mleku modyfikowanym stosunek wapnia do fosforu jest taki jak w mleku kobiecym, a więc znajduje się w nim dwa razy więcej wapnia niż fosforu. To zapewnia dziecku prawidłowy rozwój kości i zębów.

Witaminy w mleku modyfikowanym

Na wzór mleka kobiecego mleko modyfikowane wzbogaca się w witaminy, np. A, D, E, C. Witamina C to naturalny przeciwutleniacz, zapobiegający infekcjom, a także chorobom nowotworowym. Ponadto ułatwia ona wchłanianie żelaza oraz warunkuje powstawanie hemoglobiny. W mieszankach mlecznych jest również witamina E, która wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układów nerwowego i krwionośnego oraz, tak jak witamina C, jest naturalnym przeciwutleniaczem.

Probiotyki w w mleku modyfikowanym

W jelitach niemowlęcia bytują miliony bakterii oraz korzystne dla zdrowia bakterie, tzw. probiotyki, które zapobiegają biegunkom, wytwarzają cenne witaminy np. z grupy B. Poza tym w pewnym stopniu zapobiegają alergiom i pobudzają układ odpornościowy do działania. Pokarm kobiecy zawiera w swoim składzie substancje zwane prebiotykami, które są pożywką dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Z tego właśnie powodu dodaje się do mleka modyfikowanego probiotyki (do Nan Bifidus) lub prebiotyki. Poprawia to stan mikroflory jelitowej, chroni dziecko przed chorobami i wpływa korzystnie na jego rozwój.

Przeczytaj wszystko o probiotykach

Po co żelazo w modyfikowanym mleku dla niemowląt?

Niemowlę rodzi się z zapasem żelaza, który wystarcza mu na cztery miesiące. Potem zaspokojenie potrzeb szybko rozwijającego się organizmu zależy od dostarczenia tego pierwiastka w pokarmie. Wzbogacanie mleka modyfikowanego oraz kaszek w żelazo, a także wprowadzenie w drugim półroczu życia dziecka mięsa, żółtka, warzyw i owoców chroni niemowlę przed niedoborem żelaza, dzięki czemu nie pojawia się u niego anemia.

Jakie są objawy alergii u niemowląt na mleko krowie?

Najczęściej są to dolegliwości związane z układem pokarmowym: ulewanie, wymioty, kolki, biegunka, znacznie rzadziej zaparcia, niekiedy wyraźna niechęć do picia mleka. U 30% dzieci z alergią lub nietolerancją mleka krowiego występuje atopowe zapalenie skóry (czerwone, łuszczące się plamy na policzkach, w zgięciach łokciowych i kolanowych, rzadziej na całym ciele). U niemowląt częstym objawem jest sapka, a u starszych dzieci wodnisty katar, swędzenie nosa, chrypka, zapalenie ucha, skłonność do obturacji (skurczu) oskrzeli.

Jakie mleko wybrać dla niemowląt, a jakie dla starszych dzieci?

Na to pytanie pomoże ci odpowiedzieć pediatra – on zna potrzeby dziecka. Dla niemowląt od pierwszego do końca szóstego miesiąca przeznaczone jest mleko początkowe oznaczone symbolem 1. Starszym dzieciom (do końca dwunastego miesiąca, a nawet dłużej) należy podawać mleko następne. Jest ono oznaczone symbolem 2.

Poznaj zasady karmienia noworodka butelką
dr inż. Anna Stolarczyk
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk

Pracuje w Klinice Pediatrii w Instytucie "Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka".

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy