mleko modyfikowane dla niemowląt, karmienie butelką
fot. Fotolia

Co znajdziesz w mieszance?

Skład mleka modyfikowanego jest idealnie dopasowany do niemowlaka. Dlatego mleczna mieszanka jest dla niemowląt lepsza niż świeże mleko prosto od krowy. A co konkretnie w niej znajdziesz? Sprawdź!
Konsultacja: dr inż. Anna Stolarczyk, dietetyk
mleko modyfikowane dla niemowląt, karmienie butelką
fot. Fotolia

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co różni mleko modyfikowane od krowiego? To ostatnie zdecydowanie nie nadaje się dla niemowląt, dlatego poddano je modyfikacji. Polega ona na wielu skomplikowanych procesach, które mają maksymalnie upodobnić skład mleka krowiego do kobiecego pokarmu. Jednak nawet po tych zmianach mieszanka nigdy nie będzie taka sama jak mleko z piersi mamy.

Mleko krowie nie jest dla niemowląt

Zawiera dwa razy więcej białka niż kobiece, przede wszystkim kazeiny, która w żołądku dziecka ścina się w twarde, trudne do strawienia kłaczki. W mleku krowim jest także betalaktoglobulina, która często sprawia, że u dziecka pojawia się alergia pokarmowa. Nic więc dziwnego, że nawet niewielka porcja mleka z kartonu może wywołać u dziecka ból brzucha, ulewanie, wymioty, biegunkę czy swędzące czerwone plamy.

Z kolei białka mleka kobiecego to przede wszystkim dobrze wchłaniane i nie powodujące uczuleń alfalaktoglobulina i laktoferyna. Niektóre białka mleka mamy są tak rozdrobnione, że dziecko przyswaja je natychmiast, bez trawienia. To np. przeciwciała, enzymy i hormony.

Ilość tłuszczu w mleku kobiecym i krowim jest podobna, jednak pokarm karmiącej mamy zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Są one dobrze przyswajane i pełnią ważną rolę w dojrzewaniu mózgu. Ich brak wpływa niekorzystnie na tworzenie się połączeń między komórkami nerwowymi decydującymi o sprawności umysłowej. Niektóre tłuszcze mleka kobiecego biorą też udział w ochronie organizmu przed chorobami wywołanymi przez wirusy i bakterie, np. gronkowce.

Jakie mleko modyfikowane wybrać - opinie!

A jakie składniki zawiera mleko modyfikowane? Oto lista tych podstawowych:
Redakcja poleca: Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka - film
Zobacz, jak powinna wyglądać butelka dostosowana do potrzeb małego dziecka. Ekspert podpowiada, jak utrzymać butelkę w czystości.

Białko w mleku modyfikowanym

W mleku modyfikowanym zmniejsza się ilość białka, a także inny jest stosunek białek serwatkowych do kazeiny. Znajduje się w nim znacznie więcej lekkostrawnych i lepiej wchłanianych białek serwatkowych (w mleku krowim jest odwrotnie). Mieszanka zapewnia dziecku odpowiedni poziom aminokwasów niezbędnych do budowy wszystkich tkanek. W niektórych rodzajach mleka modyfikowanego białko rozłożone jest na mniejsze, łatwiej przyswajalne cząsteczki. To tzw. mleko HA (i jest przeznaczone dla dzieci, którym grozi alergia).

Tłuszcze w mleku modyfikowanym

Do mieszanki dodaje się odpowiednią ilość tłuszczów nienasyconych, m.in. kwasu linolowego i alfa-linolenowego, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju dziecka. Tak jak w pokarmie kobiecym, w mleku modyfikowanym połowę tłuszczów stanowią tłuszcze nienasycone. W mieszankach znajduje się również cholesterol, który odgrywa ważną rolę w rozwoju komórek organizmu dziecka, dojrzewaniu jego układu nerwowego, powstawaniu niektórych hormonów oraz witaminy D3.

Sprawdź, dlaczego są ważne tłuszcze w diecie dziecka

Doładuj
Przeładuj