GRY
 
 

Skoki rozwojowe u niemowlaka – co to takiego?

Twoje dziecko nagle zaczęło marudzić, płakać, być rozdrażnione? Spokojnie, to tylko skoki rozwojowe, czyli kolejne etapy rozwoju dziecka.

Skoki rozwojowe u niemowlaka
fot. Fotolia

Co to są skoki rozwojowe?

W 1. roku życia dziecka następuje największy rozwój układu nerwowego, tworzy się najwięcej połączeń nerwowych, dzięki którym dziecko nabywa nowe umiejętności. Te intensywniejsze okresy w rozwoju dziecka nazywane są skokami rozwojowymi. Występują u wszystkich prawidłowo rozwijających się dzieciach. Pierwszy występuje w 5. tygodniu życia, a ostatni około 20. miesiąca życia (u wcześniaków tygodnie liczymy od planowanego terminu porodu, a nie rzeczywistego).
Redakcja poleca: Co to są kamienie milowe? - film
Choć nie każde dziecko rozwija się tak samo, to zwłaszcza w pierwszym roku życia warto kontrolować jego rozwój. Pomocne są w tym tzw. kamienie milowe. Dr Peter Willatts, psycholog z Uniwersytetu w Dundee w Szkocji, tłumaczy, na czym polega ten sposób sprawdzania, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Jakie są objawy skoków rozwojowych u dziecka?

Skoki rozwojowe są poprzedzone zmianą w zachowaniu dziecka. Częstymi objawami poprzedzającymi skok rozwojowy są:
  • problemy z zasypianiem
  • głośniejszy i częstszy płacz
  • większe marudzenie
  • zły nastrój
  • ogólny niepokój
  • rozdrażnienie dziecka
  • mniejsza aktywność dziecka
  • potrzeba większej uwagi rodziców
Gdy dziecko jest młodsze, okresy poprzedzające skoki rozwojowe trwają krócej: kilka dni. Im dziecko jest starsze, wydłużają się, nawet do kilku tygodni.

Kiedy przyjdą skoki rozwojowe u niemowlaka?

Można wyróżnić siedem skoków rozwojowych w pierwszym roku życia dziecka. Poniżej harmonogram, kiedy możemy ich się spodziewać, i jakie zmiany można zaobserwować u niemowlaka.
  • 5 tydzień życia
Gdy dziecko skończy 1. miesiąc życia zazwyczaj pojawia się pierwszy skok rozwojowy. Niemowlę intensywniej odbiera wszystkie zmysły: wzroku, słuchu i zapachu, co może wywołać w nim przerażenie i strach. Teraz niemowlę będzie potrzebowało więcej bliskości, może być bardziej płaczliwe (pojawią się pierwsze łzy), ale kiedy dziecko oswoi się z nowymi wrażeniami, wszystko wróci do normy i już niedługo zauważysz pierwszy uśmiech dziecka.
  • 8. tydzień życia
W połowie 2. miesiąca możemy spodziewać się drugiego skoku rozwojowego u niemowlaka. To czas, kiedy dziecko zaczyna lepiej rozróżniać dźwięki, zapachy i smaki. Dodatkowo odkrywa swoje dłonie, które często obserwuje i bawi się nimi. Interesuje się również twarzą mamy, czy taty – przygląda się jej i obserwuje mimikę.

Zobacz także: Niemowlę okiem psychologa: nerwowe, nadwrażliwe - co to znaczy?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!