noworodek
fot. Panthermedia

Pytania o skórę noworodka

Mamie noworodka łatwiej nazwać ją kapryśną niż nieskazitelną. Łatwo się przesusza, szybko odparza i ociera. Dlatego trzeba o nią szczególnie dbać.
Małgorzata Wódz
noworodek
fot. Panthermedia
Co jest powodem jej dziwnego wyglądu?
W pierwszym miesiącu życia stan skóry dziecka może zadziwić. Wcale nie jest gładka, różowa i elastyczna młoda mama widzi zaczerwienienia, otarcia, krostki, złuszczające się płaty. To stan przejściowy. Wygląd skóry stopniowo będzie się poprawiać, wraz z jej dojrzewaniem i przystosowaniem organizmu do otoczenia.

Dlaczego trzeba się o nią troszczyć?
Skóra chroni m.in. przed wirusami, bakteriami, grzybami i promieniami UV. W pierwszym roku życia jest o 30 proc. cieńsza niż u dorosłego, a niektóre jej struktury będą dojrzewać nawet do trzeciego roku. Jakie kosmetyki mogą się przydać? Najlepiej ograniczyć ich ilość do minimum. Noworodkowi przyda się: płyn do mycia, balsam do ciała po kąpieli (jeśli skóra jest sucha), krem ochronny do buzi (przy zdrowej cerze stosowany tylko przed spacerem, a w domu w zależności od potrzeb), krem lub maść przeciw odparzeniom (chronią lub łagodzą skórę w okolicy pieluszki).

Czym się kierować przy ich zakupie?
Podstawowa zasada to kupowanie kosmetyków, które są przeznaczone dla dzieci. W przypadku noworodka na etykiecie musi się znaleźć informacja, że produkt można używać od pierwszych dni życia. Warto zwrócić uwagę na atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka. Jeśli rodzice są alergikami, można kupować dla dziecka kosmetyki hipoalergiczne (skłonności uczuleniowe mogą być dziedziczone).

W czym prać dziecięcą odzież?
Do końca pierwszego roku ubranka, pościel, kocyki należy prać w delikatnym proszku lub płynie do prania dla małych dzieci. Te środki zawierają mniej detergentów i wybielaczy. Minimalna temperatura to 60ºC, ale ubranka noworodka lepiej prać w 90ºC. Wskazane jest dwukrotne płukanie w wodzie, bez płynów do płukania. Nie powinno się ich stosować przez pierwsze trzy lata życia, bo mogą wysuszać skórę.

Jak długo trzeba prasować ubranka?
Wszystkie części dziecięcej garderoby wymagają prasowania przez pierwszy miesiąc życia malucha. Zabija ono zarazki, alergeny i roztocza kurzu.

Dlaczego niektóre noworodki mają bardzo suchą skórę?
Winien jest temu cienki naskórek, przez który skóra szybko traci wodę. Szczególnie sucha bywa u wcześniaków albo u dzieci urodzonych po terminie. Do oczyszczania skóry, do kąpieli i po niej wskazane jest stosowanie emolientów – środków, które ją natłuszczają i nawilżają. Są one dostępne w różnych postaciach: płynów myjących, oliwek, kremów oraz emulsji.

Skóra dziecka tego nie lubi:
1. Tarcia - Po kąpieli najlepiej osuszać ją miękkim ręcznikiem, delikatnie dotykając ciała maleństwa.
2. Wilgoci -  Sprzyja ona powstawaniu odparzeń. Starannie osuszaj wszystkie fałdki skóry: na szyi, za uszami, w pachwinach.
3. Przegrzania - Połączone z wilgocią, np. pod pieluszką lub ubrankiem, gdy dziecko się spoci, sprzyja podrażnieniom skóry. Ubieraj je stosowanie do pogody. Często zmieniaj pieluszkę. A podczas przewijania wietrz pupę, by zapewnić jej dostęp świeżego powietrza.
4. Nadmiaru kosmetyków - Skóra dziecka wchłania także twój krem do rąk, balsam. Warto zamienić je na delikatniejsze kosmetyki hipoalergiczne.


Konsultacja: dr n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu w Poznaniu. Jako pierwsza osoba z Polski uzyskała tytuł międzynarodowego specjalisty, nadany przez Europejskie Stowarzyszenie Lekarzy Specjalistów ( UEMS)
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy