Encyklopedia zdrowia dziecka

Skóra (pielęgnacja)

Pieluszki działające jak mokry kompres, proszki i płyny do prania, które mogą uczulać – to tylko niektóre niebezpieczeństwa czyhające na delikatną skórę Twojego maleństwa. Jak sprawić, by skóra malca była gładka i aksamitna: wyjaśnia Krystyna Polak, specjalista neonatolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Uwaga na alergeny
Nie należy zbyt długo przetrzymywać maleństwa w pieluszce (także jednorazowej!) – jeśli zrobi kupkę, trzeba je przewinąć natychmiast. Ostrożnie należy stosować wszelkie kosmetyki i środki chemiczne, jakich używamy do prania pieluszek i ubranek. Warto także zwrócić uwagę na koszulki i śpioszki, w które ubieramy dziecko – jeśli mają domieszkę włókien sztucznych, mogą również działać alergizująco na skórę. Trzeba też uważnie obserwować malca. Są dzieci o skórze szczególnie wrażliwej, wymagającej wyjątkowej pielęgnacji. Są też takie, których skóra doskonale radzi sobie nawet w niekorzystnych warunkach.

Sześć sprawdzonych sposobów pielęgnacji skóry niemowlęcia:
1.
Jeśli używasz pieluszek tetrowych, zmieniaj je, gdy tylko poczujesz, że malec ma mokro. Kilkugodzinny mokry kompres wyjątkowo niekorzystnie wpływa na skórę. Nie stosuj ceratek ani plastikowych majteczek, przynajmniej w pierwszych sześciu-ośmiu miesiącach życia dziecka. Przez pierwszy miesiąc dobrze jest pieluszki tetrowe gotować i prasować. Potem zazwyczaj wystarcza pranie w pralce w temperaturze 95 st. C z dodatkiem proszku dla niemowląt (np. Jelp lub Lovela).
2. Pieluszki jednorazowe zmieniaj przynajmniej co 3, 4 godziny (jeśli zauważysz, że skóra na pośladkach jest zaczerwieniona, zmieniaj je częściej lub zastosuj pieluszki innej firmy).
3. Jeśli malec zrobi kupkę, zmień pieluchę natychmiast. Warto pamiętać, że rumień pieluszkowy pojawia się często w chwili wprowadzania nowych pokarmów, a więc pomiędzy szóstym a 10. miesiącem życia.
4. Podczas przewijania malca umyj całą okolicę krocza i pośladki ciepłą wodą z mydełkiem dla niemowlęcia, a następnie zastosuj oliwkę, krem lub zasypkę. Możesz także skorzystać ze specjalnych zwilżonych i nasączonych oliwką chusteczek.
5. Kilkakrotnie w ciągu dnia wietrz pupę malca.
6. Do prania pieluszek i ubranek używaj środków atestowanych i uważnie obserwuj malca. Jeśli pojawią się oznaki uczulenia, zmień środek piorący (podobnie uważnie obserwuj skórę pod kątem używanych kosmetyków, zwłaszcza oliwek i kremów).

Czym pielęgnować?
- Chusteczki dla niemowląt (np. Bambino, Pampers, Johnson’s baby) – używaj ich do wycierania pupy dziecka w czasie przewijania; są doskonałe także do przemywania twarzy i rączek maluszka.
- Oliwka dla niemowląt (np. Johnson’s baby, Bambino) – używaj jej do smarowania całego ciała maleństwa, najlepiej po kąpieli, oraz do smarowania twarzy przed wyjściem na spacer.
- Kremy dla niemowląt (np. Bepanthen, Penaten, Sudocrem, Alantan, Bambino) – używaj ich przede wszystkim do smarowania pośladków i okolic krocza w trakcie przewijania, a także po kąpieli, lub gdy zauważysz zaczerwienienie skóry spowodowane podrażnieniem.

Zobacz także:
Odparzenia
Rumień pieluszkowy
Wysypka
Krostki

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Przeczytaj artykuł:
10 pytań o zakażenia skóry