Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na owoce morza, uczulenie na skorupiaki, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Skorupiaki

Czyli owoce morza. Uczulają wszystkie produkty należące do tej grupy (raki, ślimaki, małże, kalmary, homary). Objawy alergii dotyczą przewodu pokarmowego, dróg oddechowych, skóry (wysypka, świąd), a czasem jest to również ucisk w klatce piersiowej. Warto pamiętać, że ten rodzaj alergii może wystąpić nagle, przebiegać gwałtownie i zagrażać życiu. Nadwrażliwość na skorupiaki pojawia się (ale nie musi) u osób uczulonych na roztocza kurzu domowego.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy