GRY

Niewydolność szyjki macicy a ciąża

Jak należy postępować przy niewydolności szyjki macicy? Odpowiada ginekolog położnik.
Monika Karbarczyk
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
brzuch kobiety w ciąży a szyjka macicy
fot. Adobe Stock
Szyjka macicy to mięsień, dzięki któremu twoje dziecko w czasie ciąży pozostaje w brzuchu. Jest szczelnie zaciśnięty kiedy nie jesteś w ciąży oraz przez 9 miesięcy ciąży i rozluźnia się, gdy rozpoczyna się akcja porodowa. Czasem jednak w trakcie ciąży może dojść do niewydolności szyjki macicy. Zobacz, czym grozi skracająca się szyjka macicy i co to oznacza dla ciebie i dziecka w brzuchu.

Szyjka macicy w ciąży

W czasie 9 miesięcy ciąży szyjka macicy powinna być zamknięta i mieć odpowiednią długość - normalnie szyjka macicy mierzy ok. 2,5–3 cm. To ona jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo dziecka w macicy – dzięki szyjce dziecko oddzielone jest od świata zewnętrznego, a tym samym ryzyka zakażeń. Organizm kobiety tak został zaprogramowany, że mięsień szyjki macicy otwiera się dopiero pod wpływem skurczów porodowych, dzięki czemu dziecko może przyjść na świat poprzez poród naturalny. Skrócenie i rozwarcie szyjki macicy mierzy się w centymetrach wraz z następującą akcją porodową.
Redakcja poleca: Dlaczego warto ćwiczyć w ciąży - film
Trenerka fitnees tłumaczy, dlaczego ruch fizyczny w ciąży jest tak ważny, jakich sportów unikać w ciąży i w jaki sposób powinna ćwiczyć ciężarna.

Niewydolność szyjki macicy u ciężarnej

Czasem zdarza się, że szyjka macicy skraca się wiele tygodni przed terminem spodziewanego porodu. Wtedy nasuwa się pytanie o donoszenie ciąży do terminu porodu, bo wiele mam boi się, że niewydolna szyjka macicy sprawi u nich przedwczesny poród. Tę przypadłość lekarz prowadzący może wykryć podczas comiesięcznej wizyty ciężarnej. Niewydolność może też zostać stwierdzona podczas badania USG – najczęściej podczas tzw. połówkowego USG, wtedy też jest możliwość sprawdzenia czy nie ma problemu z łożyskiem w ciąży.
Jeśli niewydolność szyjki macicy dotyczy zostanie stwierdzona u ciężarnej, przede wszystkim trzeba zabezpieczyć przedwcześnie skracającą i rozwierającą się szyjkę – mówi dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik. - Lekarz założy zapewne specjalny szew, żeby szyjka dalej się nie rozwierała. Robi się to przed 28. tygodniem ciąży, zaś po 30. tygodniu, jeśli nie występują skurcze macicy, zakłada się specjalny gumowy krążek, tzw. pessar. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym – dodaje ekspertka.

Przyczyny i objawy niewydolności szyjki

Niewydolna i skracająca się szyjka macicy może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, pęknięciem szyjki podczas poprzedniego porodu albo podczas zabiegów dokonywanych na macicy.
Objawy niewydolnej szyjki macicy w ciąży najczęściej zostają wykryte szybko, podczas comiesięcznych wizyt u lekarza prowadzącego ciążę. To on może stwierdzić, czy nie masz ciąży zagrożonej np. w związku z przodującym łożyskiem czy skracającą się szyjką macicy. Czasem jednak ciężarna sama może zaobserwować niepokojące sygnały, które są objawami niewydolności szyjki:
  • skurcze przypominające porodowe (może to być przedwcześnie rozpoczęta akcja porodowa!)
  • zwiększona ilość wydzieliny z pochwy
  • brunatne plamienie z dróg rodnych
  • odczuwanie wzmożonego ucisku w podbrzuszu
  • może pojawić się objaw lejka, czyli uwypuklonych błon płodowych

Jak dbać o siebie po założeniu pessaru

Po założeniu pessaru na skracającą szyjkę macicy, będziesz musiała zachować ostrożność. Prawdopodobnie pójdziesz na zwolnienie lekarskie, bo nawet niewielka aktywność fizyczna może przyspieszyć skracanie się szyjki. Ginekolog poprosi zapewne, byś więcej odpoczywała, zwłaszcza na leżąco. Aby zminimalizować ryzyko poronienia, będziesz musiała bezwzględnie dostosować się do wszystkich jego zaleceń. Jeżeli oprócz skracania się szyjki macicy masz także inne niepokojące objawy, np. przedwczesne skurcze, parcie w dole brzucha, pojawi się wydzielina z zawartością krwi – jak najszybciej jedź do szpitala. W takiej sytuacji zazwyczaj trzeba pozostać w szpitalu na dłużej i przyjmować leki hormonalne. Twój stan oraz kondycja dziecka muszą być stale monitorowane.

Przeczytaj także:
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu