GRY
 
 

Niewydolność szyjki macicy a ciąża

Jak należy postępować przy niewydolności szyjki macicy? Odpowiada ginekolog położnik.

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
kobieta, ciąża ,mama, brzuszek
Lekarz powiedział, że mam niewydolną szyjkę macicy. Jestem dopiero w 20. tygodniu ciąży. Czy donoszę ciążę? Czego mogę się spodziewać? Agnieszka, 31 lat

Przede wszystkim trzeba zabezpieczyć przedwcześnie skracającą i rozwierającą się szyjkę. Lekarz założy zapewne specjalny szew, żeby szyjka dalej się nie rozwierała. Robi się to przed 28. tygodniem ciąży, zaś po 30. tygodniu, jeśli nie występują skurcze macicy, zakłada się specjalny gumowy krążek, tzw. pessar. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Będziesz musiała zachować ostrożność. Prawdopodobnie pójdziesz na zwolnienie lekarskie, bo nawet niewielka aktywność fizyczna może przyspieszyć skracanie się szyjki. Ginekolog poprosi zapewne, byś więcej odpoczywała, zwłaszcza na leżąco. Aby zminimalizować ryzyko poronienia, będziesz musiała bezwzględnie dostosować się do wszystkich jego zaleceń. Jeżeli oprócz skracania się szyjki macicy masz także inne niepokojące objawy, np. przedwczesne skurcze, parcie w dole brzucha, pojawi się wydzielina z zawartością krwi – jak najszybciej jedź do szpitala. W takiej sytuacji zazwyczaj trzeba pozostać w szpitalu na dłużej i przyjmować leki hormonalne. Twój stan oraz kondycja dziecka muszą być stale monitorowane.

Przeczytaj także: Zero seksu w ciąży – 5 powodów
Redakcja poleca: Twardy brzuch w ciąży - film
Dlaczego w ciąży brzuch twardnieje? Co może oznaczać napięcie brzucha w ciąży i kiedy zgłosić się do lekarza?
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj