GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Skurcze przedwczesne macicy

O skurczach przedwczesnych mówi się, kiedy występują one po 20. tygodniu, ale przed 37. tygodniem ciąży. Takie przedwczesne skurcze mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Skurcze takie objawiają się bólem i napięciem podbrzusza, bólami krzyża; kiedy do bólów tych dołącza sączenie się płynu owodniowego, odejście czopa śluzowego, mdłości i inne dolegliwości, to najprawdopodobniej zaczął się przedwczesny poród i trzeba jak najszybciej udać się do szpitala. Badanie USG pomoże ustalić, czy faktycznie poród się rozpoczął i czy można go jeszcze opóźnić.

Jak zatrzymać przedwczesne skurcze i jak im zapobiegać?
Zwykle przy przedwczesnych skurczach bez krwawienia czy plamienia bardzo pomaga leżenie, ograniczenie do minimum aktywności fizycznej i zrezygnowanie ze współżycia już do końca ciąży. W skrajnych przypadkach dla ratowania życia dziecka podaje się leki z grupy tokolityków, które rozkurczają macicę i likwidują skurcze.
Aby zapobiec przedwczesnym skurczom, należy zrezygnować z palenia papierosów i przyjmowania innych używek, w tym alkoholu i narkotyków, nie pracować ciężko fizycznie, unikać wielogodzinnego stania lub chodzenia.
Na przedwczesne skurcze najbardziej narażone są kobiety, które wcześniej przebyły przedterminowy poród, a także te, których dotyczy przemoc fizyczna i psychiczna w rodzinie. Istotny wpływ mają też wszystkie nieprawidłowości związane z ciążą (np. niewydolność szyjki macicy) oraz choroby przewlekłe.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie