skurcze przepowiadające przed porodem
AdobeStock
Przygotowania do porodu

Skurcze przepowiadające: jak wyglądają i jak je odróżnić od porodowych (czy bolą?)

Skurcze przepowiadające, czyli Braxtona-Hicksa, to znak, że twój organizm zaczął przygotowania do porodu. Bóle przepowiadające zwykle są nieregularne, ale czasem dość silne, dlatego trudno je odróżnić od pierwszych skurczów porodowych. Na krótko przed porodem skurcze przepowiadające mogą pojawiać się nawet co 20 minut i trwać po dwie minuty każdy.

Skurcze przepowiadające nie są na tyle skuteczne, by wypchnąć dziecko. Mogą jednak w 9 miesiącu ciąży zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Bóle przepowiadające to tylko trening macicy przed porodem. Częste, silne skurcze Braxtona-Hicksa dadzą ci przedsmak porodu, jeszcze zanim się on na dobre zacznie. Skurcze przepowiadające raczej nie bolą, ale na krótko przed porodem mogą być uciążliwe (stąd potoczne określenie: bóle przepowiadające).

Spis treści:

Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa) - co to?

Skurcze przepowiadające nazywane są też skurczami Braxtona-Hicksa (od nazwiska XIX-wiecznego angielskiego ginekologa, Johna Braxtona-Hicksa, który opisał je jako pierwszy). Inne pojęciem, jakim się je określa, to bóle przepowiadające. Nazwa nie do końca oddaje ich charakter, ponieważ zwykle skurczom przepowiadającym nie towarzyszą dolegliwości bólowe (ból podczas skurczu może być odczuwalny pod koniec ciąży).

Skurcze przepowiadające polegają na napinaniu się tkanki mięśniowej macicy. Potocznie nazywa się je treningiem macicy przed porodem, która dzięki skurczom przepowiadającym przygotowuje się do czynności skurczowej towarzyszącej narodzinom dziecka. 

Skurcze przepowiadające – kiedy się pojawiają?

Zwykle w drugiej połowie ciąży, a jednym z ich objawów jest twardy brzuch (mówi się o tym również jako o stawianiu się brzucha lub macicy). Z reguły są krótkie, ale im bliżej terminu porodu, tym częściej się pojawiają (częste skurcze przepowiadające nie powinny cię więc niepokoić), a czas ich trwania może się wydłużać.

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą zacząć się po 20. tygodniu ciąży (często ok. 23. tygodnia ciąży), a więc na długo przed porodem. Co więcej, delikatne napinanie brzucha możesz odczuwać przez całą ciążę. Na przykład gdy zrobisz sobie dłuższy spacer, gładzisz albo masujesz brzuch.

Coraz bardziej intensywne i silne skurcze przepowiadające po 30. tygodniu ciąży to znak, że powoli zbliża się poród. Przyszłe mamy zastanawiają się też, czy można urodzić, nie mając wcześniej skurczy przepowiadających. Otóż tak! Pamiętajmy, że organizm każdej kobiety jest inny. 

Uwaga: Jeśli jesteś na wczesnym etapie ciąży i często czujesz bolesne napinanie się i twardnienie brzucha (do tego plamisz lub krwawisz), koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Takie dolegliwości, bolący i twardy brzuch w ciąży w pierwszym i drugim trymestrze mogą oznaczać zagrożenie poronieniem albo przedwczesne odklejanie się łożyska. Ginekolog zdecyduje o odpowiednim leczeniu i podtrzymywaniu ciąży.

KTG a skurcze przepowiadające

KTG  to urządzenie służące do oceny stanu zdrowia dziecka, przebiegu ciąży, a także czynności skurczowej macicy. Dzięki niemu lekarz może określić, czy poród już się zaczął. 

Czy widać skurcze przepowiadające na ktg? Skurcze Braxtona-Hicksa – tak. Trwają zazwyczaj około 15-30 sekund, ale zdarza się, że utrzymują się przez dwie minuty, a nawet dłużej. Na wczesnym etapie ciąży często występują też jednak nieskoordynowane skurcze Alvareza. Mają na tyle małą amplitudę, że nie zobaczymy ich na zapisie KTG.

Urządzenie rejestruje natomiast skurcze porodowe, które widać na dolnym wykresie pojawiającym się podczas badania KTG. Im większa jest intensywność skurczów, tym linia, która obrazuje skurcz jest wyższa. Im większa częstotliwość skurczów, tym częściej są rejestrowane wahania na linii wykresu.

Skurcze przepowiadające - jakie to uczucie?

Przy skurczach przepowiadających mięsień macicy napina się, przygotowując się do prawdziwych skurczów porodowych, które wypchną dziecko, gdy nadejdzie termin porodu. Odczuwa się je jako napinanie się i twardnienie brzucha.

Nie wiesz, czy skurcze przepowiadające są bolesne? Najczęściej skurcze przepowiadające nie są bolesne, chociaż zdarzają się też silne bóle przepowiadające, przypominające w odczuciu ból miesiączkowy. Silne skurcze przepowiadające mogą nawet utrudniać wyprostowanie ciała.

Silne skurcze przepowiadające - ile trwają?

Skurcze Braxtona-Hicksa trwają około pół minuty, ale w 8.-9. miesiącu ciąży mogą występować nawet co 20-30 minut i trwać do 2 minut. To dlatego silne bóle przepowiadające, szczególnie w końcówce ciąży, łatwo mylnie wziąć za sygnał rozpoczynającego się porodu. Wiele ciężarnych niepokoi się, gdy odczuwa taki skurcz, bojąc się, że to początek przedwczesnego porodu. 

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające?

Klasyczny skurcz przepowiadający zaczyna się od dna macicy (które znajduje się u góry twojego brzucha), powoli przesuwając się ku dołowi. Im bardziej zaawansowana ciąża, tym skurcze przepowiadające są silniejsze. Nic więc dziwnego, że naprawdę łatwo pomylić je z objawami rozpoczynającego się porodu.

Najważniejszą cechą skurczów przepowiadających jest to, że pojawiają się w nierównych odstępach czasu, czyli inaczej niż w przypadku skurczów porodowych, które następują w podobnych, skracających się odstępach. Poniżej dokładniejsze podpowiedzi, jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych.

Skurcze przepowiadające a porodowe

Ważne jest, aby umieć rozpoznać skurcze przepowiadające a porodowe. Różnią się od siebie m.in. częstotliwością trwania, ale nie tylko.  

SKURCZE PRZEPOWIADAJĄCE
 

SKURCZE PORODOWE
 

  • Występują nieregularnie.
  • Są regularne – występują w równych odstępach czasu.
  • Nie nasilają się, pojawiają się coraz rzadziej.
  • Pojawiają się coraz częściej – co 10, potem co 7,5 minut.
  • Trwają coraz krócej, nie przybierają na sile. Nie bolą lub ból jest bardzo delikatny.
  • Trwają coraz dłużej, są coraz silniejsze i coraz bardziej bolesne.
  • Ustępują, gdy np. zmieniasz pozycję, zaczynasz spacerować.
  • Nie przechodzą mimo zmiany pozycji.
Ważne! Gdy skurcze rozpoczną się nagle i z dość dużą siłą (a jesteś w naprawdę zaawansowanej ciąży, czyli zbliża się termin porodu), spróbuj się rozluźnić, zmienić pozycję i odczekaj godzinę. Jeżeli nie przejdą, a wręcz będziesz miała wrażenie, że się nasilają – nie czekaj dłużej, tylko pojedź do szpitala. Najprawdopodobniej zaczął się poród. Pamiętaj też, że nawet jeśli do daty rozwiązania pozostało sporo czasu, nasilające się skurcze to również nic dobrego i należy udać się do lekarza.

Bolesne skurcze przepowiadające

Jak sobie radzić z bolesnymi skurczami przepowiadającymi? Przede wszystkim zmień ułożenie ciała. Jeżeli skurcz złapał cię w trakcie spaceru, postaraj się usiąść. W sytuacji, gdy akurat leżałaś czy siedziałaś, po prostu wstań i pospaceruj przez chwilę. Skurcz powinien dzięki temu ustąpić.

Dobrym sposobem na złagodzenie dokuczliwych skurczów przepowiadających jest również kąpiel w ciepłej wodzie (ale nie  gorącej!). Kąpiel rozluźnia i zmniejsza napięcie mięśni. 

Jeśli często odczuwasz nieprzyjemne skurcze przepowiadające, naucz się technik relaksacyjnych. Polegają one na rozluźnianiu mięśni, uspokajaniu oddechu i skupianiu myśli na pozytywnych tematach. Siedem minut relaksu wystarczy, by się odprężyć i złagodzić ból, jaki towarzyszy skurczom przepowiadającym. Oto jedno z ćwiczeń:

  • Usiądź wygodnie, zamknij oczy, oddychaj spokojnie. Zrób kilka głębokich wdechów i wydechów.
  • Wyobraź sobie, że zamieniasz się w aparat fotograficzny. Gdy otwierasz oczy, „robisz” zdjęcie otoczenia lub tylko jednego przedmiotu i utrwalasz obraz. Kiedy je zamykasz – „wywołujesz” zdjęcie i przypominasz sobie ze szczegółami, co zarejestrowałaś.
  • Ponownie otwórz oczy, „sfotografuj” inny przedmiot lub osobę i znów „wywołaj” zdjęcie w wyobraźni.
  • ​​Powtórz ćwiczenie 3-4 razy.
Jeżeli wydaje ci się, że wyjątkowo mocno odczuwasz skurcze przepowiadające, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu twoją ciążę.

 

Bóle krzyżowe przepowiadające: co to jest?

Bóle krzyżowe, w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających, możesz zacząć odczuwać na krótko przed porodem. Bóle krzyżowe to tępy, nieprzyjemny ból w plecach, któremu może towarzyszyć także ból ud i pachwin oraz silny ból brzucha i regularne skurcze. Takie bóle krzyżowe to najprawdopodobniej znak, że główka dziecka zaczyna wstawiać się do kanału rodnego, a więc rozpoczął się poród. 
 


Zobacz też:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% na cały asortyment
20% na cały asortyment
Rabat 20% na cały asortyment,... więcej»
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
+
20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na cały asortyment, dostępne w salonach stacjonarnych oraz na www.wojas.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły w salonach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na produkty do pielę... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na produkty do pielęgnacji twarzy skłonnej do niedoskonałości. Oferta obejmuje wybrane produkty z linii Calendula, Clearly Corrective oraz Anti-Blemish. Rabat dostępny w sklepach stacjonarnych i na kiehls.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
do -30% na wybrany asortyment
do -30% na wybrany asortyment
Rabat do -30% na wybrany asort... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
do -30% na wybrany asortyment
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrany asortyment dostępny w butiku stacjonarnym i na riskmadeinwarsaw.com  Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
Rabat 20% na markę Dr_Irena_Eris
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Rabat 20% na całą markę Dr Ire... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Online

Rabat 20% na całą markę Dr Irena Eris. Oferta dostępna na www.sklep.drirenaeris.com. Nie łączy się z innymi promocjami, nie dotyczy Prosystem Home Care oraz voucherów prezentowych. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA