zastój pokarmu
fot. Adobe Stock

Zastój pokarmu – co robić, jak masować pierś [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Zastój pokarmu może pojawić się na początku karmienia piersią, po dłuższej przerwie w karmieniu lub po odstawieniu dziecka od piersi. Komplikacją zastoju pokarmu może być zapalenie piersi lub ropień, dlatego trzeba pozbyć się zastoju, stosując m.in. okłady, masaż i często przystawiając dziecko do piersi.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
zastój pokarmu
fot. Adobe Stock
Zastój pokarmu powstaje wskutek niewystarczającego opróżnienia piersi. To z reguły problem występujący na początku karmienia piersią, mniej więcej między 2. a 10. dobą po porodzie. Dochodzi wówczas do znacznej produkcji mleka i przytkania się kanalików mlecznych. Jednak to nie jedyny moment, w którym może dojść do zastoju pokarmu.

Spis treści:

Przyczyny zastoju pokarmu

Do zastoju pokarmu może przyczyniać się wiele różnych czynników. Są to m.in. stres, karmienie głównie jedną piersią, karmienie zawsze w tej samej pozycji, zmęczenie.

Najczęstsze powody zastoju pokarmu:
 • zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi,
 • zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi,
 • zbyt długa przerwa w karmieniu,
 • niewłaściwa pozycja do karmienia lub technika ssania dziecka,
 • dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym,
 • źle dobrany, zbyt uciskający biustonosz do karmienia.

Objawy zastoju pokarmu

Piersi karmiącej mamy przy zastoju pokarmu są:
 • nabrzmiałe,
 • twarde,
 • ciepłe,
 • bolesne,
 • nie wypływa z nich mleko,
 • czasami widoczna jest czerwona plama lub wyczuwalny jest w piersi guzek.

Problem może dotyczyć całej piersi lub jej fragmentu. U niektórych kobiet zastojowi pokarmu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. 

Jak pozbyć się zastoju pokarmu

Karmienie piersią to najlepszy sposób na pozbycie się zastoju pokarmu, dlatego pozwól dziecku ssać częściej niż zwykle. Karmienie zaczynaj do tej piersi, w której doszło do zastoju pokarmu. Najlepiej przystawiaj dziecko tak, aby jego bródka lub nos przylegały do tej strony piersi, gdzie doszło do zastoju. Odruch ssania maleństwa, w którego czasie dochodzi również do masowania piersi, najlepiej przetka zatkany kanalik mleczny. Bardzo korzystna podczas nawału mleka jest pozycja do karmienia tzw. spod pachy, bo najczęściej zatykają się właśnie przewody mleczne z boku piersi.

Sposoby na zastój pokarmu

Jak zlikwidować zator mleczny? Przy zastoju pokarmu, przed karmieniem, możesz wziąć ciepły prysznic albo położyć na piersi rozgrzaną żelazkiem pieluszkę tetrową (uważaj, żeby się nie poparzyć). To ułatwi wypływanie mleka z przewodów mlecznych. Po karmieniu dobrze jest na 20 minut zrobić zimny okład, który obkurczy kanaliki mleczne i przyhamuje laktację.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zastojem pokarmu jest odciąganie mleka za pomocą laktatora. W ten sposób na bieżąco udrażniane są kanaliki mleczne piersi i ściągany jest pokarm, co zwiększa laktację.

Ulgę przynoszą też okłady z liści kapusty. Wyjęty z lodówki liść kapusty trzeba rozbić i włożyć do biustonosza. Okład taki działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Przy dużej bolesności piersi i/lub gorączce można zastosować leki zawierające paracetamol lub ibuprofen.

Jak masować pierś przy zastoju?

Wielu doradców laktacyjnych na zastój pokarmu zaleca masaż piersi. Rób go naprawdę delikatnie i zawsze w kierunku od nasady piersi w kierunku brodawki. To nawet nie powinien być masaż, a raczej głaskanie. Nie uciskaj, ani nie zgniataj piersi – to nie pomoże, a czasem nawet prowadzi do jeszcze poważniejszych kłopotów: zapalenia piersi albo nawet ropnia.

Zastój pokarmu – jak długo trwa?

Czas zastoju pokarmu w piersiach jest różny. Zastój zazwyczaj mija po kilku dniach i dochodzi do stabilizacji laktacji. Czas ten można jednak skrócić poprzez odpowiednie działania. To, jak długo trwa zastój pokarmu w piersiach, zależy od sposobu leczenia, a także tego, jak szybko się je podejmie. Szybkie podjęcie odpowiednich działań – stosowanie sprawdzonych metod, które są zalecane przez położne i konsultantów laktacyjnych, pomoże szybciej uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

Zastój pokarmu – leczenie

Jeżeli po dwóch dniach zastój w piersiach nie mija, a dolegliwości nasilają się – należy skonsultować się z położną, doradcą laktacyjnym lub zgłosić do lekarza rodzinnego. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem są także powiększające się węzły chłonne i pogorszenie się samopoczucia. Czasami w takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Na zastój pokarmu w piersiach pomóc mogą ultradźwięki. Wykonuje się je przez 3-5 minut na godzinę przed karmieniem, by zmniejszyć ból oraz poprawić ukrwienie. Zabieg z wykorzystaniem ultradźwięków jest całkowicie nieinwazyjny i nie stanowi przeszkody w karmieniu dziecka

Zastój pokarmu – powikłania

Po wystąpieniu zastoju pokarmu kobieta powinna jak najszybciej odpowiednio zadbać o piersi. Zignorowanie tego problemu może prowadzić do powikłań:
Zobacz także:
Redakcja poleca: Najczęstsze problemy związane z karmieniem piersią – film
Czy każda matka jest w stanie wykarmić swoje dziecko? Czy mimo chęci karmienie piersią może się nie udać?
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska

międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny, dyrektorka centrum nauki o laktacji

Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy