zastój pokarmu
fot. RF

Rady na zastój pokarmu

Zastój pokarmu w piersiach jeszcze nie jest niczym poważnym, ale jeśli szybko mu nie zaradzisz, może przejść w poważniejsze zapalenie piersi.
Sylwia Niemczyk
zastój pokarmu
fot. RF
Zastój pokarmu często pojawia się rano. Przyczyną kłopotów może być uciśnięcie podczas snu kanalików mlecznych w piersi albo zbyt długa przerwa między karmieniami. Pierś albo tylko jej część jest zaczerwieniona, twarda, tkliwa albo bolesna.

1. Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi.

Ssanie dziecka to najlepszy sposób na pozbycie się zastoju w piersi, dlatego pozwól mu ssać częściej niż zwykle. Karmienie zaczynaj do piersi z zastojem.
Redakcja poleca: Problemy z karmieniem piersią. Jak je pokonać? [WIDEO]
Karmienie piersią niestety nie zawsze przebiega tak sprawnie, jakbyśmy sobie tego życzyły. Czasami musimy pokonać pewne trudności, żeby z powodzeniem karmić swoje dziecko. Zobacz, co radzi położna.

2. Karm niemowlę w różnych pozycjach

Najlepiej przystawiaj dziecko tak, aby jego bródka lub nos były od strony zastoju. Bardzo korzystna podczas zastoju jest pozycja spod pachy, bo najczęściej zatykają się właśnie przewody mleczne z boku piersi.

Poznaj najlepsze pozycje do karmienia

3. Przed karmieniem zrób ciepły okład na piersi

Możesz wziąć ciepły prysznic albo położyć na piersi rozgrzaną żelazkiem pieluszkę tetrową. To ułatwi wypływanie mleka z przewodów mlecznych. Po karmieniu natomiast dobrze jest kłaść zimne okłady, aby obkurczyć kanaliki mleczne.

4. Podczas ssania dziecka masuj pierś

Ale uwaga: rób to naprawdę delikatnie i zawsze w kierunku od nasady w kierunku brodawki. To nawet nie ma być masaż, ale raczej głaskanie. Nie uciskaj ani nie zgniataj piersi – to nie pomoże, a czasem nawet prowadzi do jeszcze poważniejszych kłopotów: zapalenia piersi albo nawet ropnia.

Sprawdź: Zapalenie piersi – to trzeba leczyć

5. Umów się do doradcy laktacyjnego.

Zastoje pokarmu zwykle przytrafiają się mamom w pierwszych tygodniach karmienia i najczęściej są sygnałem, że sposób karmienia dziecka nie jest do końca prawidłowy. Specjalista pomoże ci go skorygować, dzięki czemu w przyszłości unikniesz kłopotów z karmieniem.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zakupy dla niemowlaka

Dieta niemowlaka