zastój pokarmu
fot. Adobe Stock

Zastój pokarmu – co robić, jak masować pierś [SPRAWDZONE SPOSOBY]

Zastój pokarmu może pojawić się na początku karmienia piersią, po dłuższej przerwie w karmieniu lub po odstawieniu dziecka od piersi. Komplikacją zastoju pokarmu może być zapalenie piersi lub ropień, dlatego trzeba pozbyć się zastoju, stosując m.in. okłady, masaż i często przystawiając dziecko do piersi.
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
zastój pokarmu
fot. Adobe Stock
Zastój pokarmu powstaje wskutek niewystarczającego opróżnienia piersi. To z reguły problem występujący na początku karmienia piersią, mniej więcej między 2. a 10. dobą po porodzie.  Dochodzi wówczas do znacznej produkcji mleka i przytkania się kanalików mlecznych. Jednak to nie jedyny moment, w którym może dojść do zastoju pokarmu.

Spis treści:

Przyczyny zastoju pokarmu

Do zastoju pokarmu może przyczyniać się wiele różnych czynników. Są to m.in. stres, karmienie głównie jedną piersią, karmienie zawsze w tej samej pozycji, zmęczenie. Jednak najczęstszymi powodami zastoju pokarmu są:
 • zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi,
 • zbyt wczesne odstawienie dziecka od piersi,
 • zbyt długa przerwa w karmieniu,
 • niewłaściwa pozycja lub technika ssania malucha,
 • dokarmianie dziecka mlekiem modyfikowanym,
 • źle dobrany, zbyt uciskający biustonosz do karmienia.

Objawy zastoju pokarmu

Piersi karmiącej mamy przy zastoju pokarmu są:
 • nabrzmiałe,
 • twarde,
 • ciepłe,
 • bolesne,
 • nie wypływa z nich mleko,
 • czasami widoczna jest czerwona plama lub wyczuwalny jest w piersi guzek.

Problem może dotyczyć całej piersi lub jej fragmentu. U niektórych kobiet zastojowi pokarmu towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Nieleczony problem może przerodzić się w zapalenie sutka lub ropień piersi, które będą wymagały zastosowania antybiotyków.

Jak pozbyć się zastoju pokarmu

Karmienie piersią to najlepszy sposób na pozbycie się zastoju pokarmu, dlatego pozwól dziecku ssać częściej niż zwykle. Karmienie zaczynaj do tej piersi, w której doszło do zastoju pokarmu. Najlepiej przystawiaj dziecko tak, aby jego bródka lub nos przyległy do tej strony piersi, gdzie doszło do zastoju. Odruch ssania maleństwa, w którego czasie dochodzi również do masowania piersi, najlepiej przetka zatkane kanaliki. Bardzo korzystna podczas nawału mleka jest pozycja spod pachy, bo najczęściej zatykają się właśnie przewody mleczne z boku piersi.

Sposoby na zastój pokarmu

Przy zastoju pokarmu, przed karmieniem, możesz wziąć ciepły prysznic albo położyć na piersi rozgrzaną żelazkiem pieluszkę tetrową. To ułatwi wypływanie mleka z przewodów mlecznych. Po karmieniu natomiast dobrze jest na 20 minut położyć zimny okład, który obkurczy kanaliki mleczne i przyhamuje laktację.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zastojem pokarmu jest odciąganie mleka za pomocą laktatora. W ten sposób na bieżąco udrażniane są kanaliki mleczne piersi i ściągany jest pokarm, co zwiększa laktację.

Ulgę przynoszą też okłady z liści kapusty. Wyjęty z lodówki liść kapusty trzeba rozbić i włożyć do biustonosza. Okład taki działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Przy dużej bolesności piersi i/lub gorączce można zastosować leki zawierające paracetamol lub ibuprofen.

Jak masować pierś przy zastoju?

Wielu doradców laktacyjnych na zastój pokarmu zaleca masaż piersi. Rób go naprawdę delikatnie i zawsze w kierunku od nasady piersi w kierunku brodawki. To nawet nie ma być masaż, a raczej głaskanie. Nie uciskaj, ani nie zgniataj piersi – to nie pomoże, a czasem nawet prowadzi do jeszcze poważniejszych kłopotów: zapalenia piersi albo nawet ropnia.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Najczęstsze problemy związane z karmieniem piersią – film
Czy każda matka jest w stanie wykarmić swoje dziecko? Czy mimo chęci karmienie piersią może się nie udać?
Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska

międzynarodowy dyplomowany konsultant laktacyjny, dyrektorka centrum nauki o laktacji

Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy