zastój pokarmu
fot. Adobe Stock

Zastój pokarmu - 5 skutecznych sposobów na pozbycie się problemu

Zastój pokarmu podczas karmienie dziecka nie jest jeszcze niczym poważnym, ale musisz działać szybko, bo może przejść w poważniejsze zapalenie piersi.
Sylwia Niemczyk
zastój pokarmu
fot. Adobe Stock
Zastój pokarmu często pojawia się rano. A to dlatego, że podczas nocnego snu mogło dojść do uciśnięcie kanalików mlecznych w piersi. Przyczyną mogła też być zbyt długa przerwa między karmieniami. Twoja pierś może być tylko częściowo zaczerwieniona lub niestety twarda, tkliwa i bolesna. Nie zwlekaj - działaj! Oto 5 rad na rozwiązanie problemu.

Spis treści:

Na czym polega zastój pokarmu

Zastój pokarmu powstaje wskutek niewystarczającego opróżnienia go z piersi. To z reguły problem występujący:
 • na początku karmienia piersią, mniej więcej między 2. a 10. dobą po porodzie - dochodzi wówczas do znacznej produkcji mleka i przytkania kanalików mlecznych,
 • wskutek zbyt rzadkiego przystawiania dziecka do piersi,
 • po zbyt wczesnym odstawieniu dziecka od piersi,
 • wskutek zbyt długiej przerwy w karmieniu,
 • niewłaściwej pozycji lub techniki ssania malucha,
 • na skutek dokarmiania dziecka mlekiem modyfikowanym,
 • źle dobranego, zbyt uciskającego biustonoszu.
Redakcja poleca: Najczęstsze problemy związane z karmieniem piersią – film
Czy każda matka jest w stanie wykarmić swoje dziecko? Czy mimo chęci karmienie piersią może się nie udać?

Objawy zastoju pokarmu

Piersi karmiącej mamy są:
 • nabrzmiałe,
 • twarde,
 • bolesne,
 • nie wypływa z nich mleko,
 • ciepłe,
 • czasami widoczna jest czerwona plama lub guzek.

Problem może dotyczyć całej piersi lub jej fragmentu.

1. Karm dziecko jak najczęściej

Ssanie dziecka to najlepszy sposób na pozbycie się zastoju w piersi, dlatego pozwól mu ssać częściej niż zwykle. Karmienie zaczynaj do tej piersi, w której doszło do zastoju pokarmu.

2. Zmieniaj pozycje karmienia

Najlepiej przystawiaj dziecko tak, aby jego bródka lub nos przyległy do tej strony piersi, gdzie doszło do zastoju. Odruch ssania maleństwa, w którego czasie dochodzi również do masowania piersi, najlepiej przetka zatkane kanaliki. Bardzo korzystna podczas zastoju jest pozycja spod pachy, bo najczęściej zatykają się właśnie przewody mleczne z boku piersi.

3. Zrób piersiom ciepły okład

Możesz wziąć ciepły prysznic albo położyć na piersi rozgrzaną żelazkiem pieluszkę tetrową. To ułatwi wypływanie mleka z przewodów mlecznych. Po karmieniu natomiast dobrze jest położyć zimny okład, który obkurczy kanaliki mleczne i przyhamuje laktację.

4. Masuj pierś podczas ssania

Rób to naprawdę delikatnie i zawsze w kierunku od nasady w kierunku brodawki. To nawet nie ma być masaż, a raczej głaskanie. Nie uciskaj ani nie zgniataj piersi – to nie pomoże, a czasem nawet prowadzi do jeszcze poważniejszych kłopotów: zapalenia piersi albo nawet ropnia.

5. Umów się do doradcy laktacyjnego

Zastoje pokarmu zwykle przytrafiają się mamom w pierwszych tygodniach karmienia i najczęściej są sygnałem, że sposób karmienia dziecka nie jest do końca prawidłowy. Specjalista pomoże ci go skorygować, dzięki czemu w przyszłości unikniesz kłopotów z karmieniem.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z zastojem pokarmu jest odciąganie mleka za pomocą laktatora. W ten sposób na bieżąco udrażniane są kanaliki mleczne piersi i ściągany pokarm.

Konsultacja: Dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska, międzynarodowy konsultant laktacyjny, dyrektor centrum nauki o laktacji, www.kobiety.med.pl

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 9 głosy

Popularne tematy