skutki koronawirusa u dzieci pionierskie badania
fot. Adobe Stock

Skutki COVID-19 u dzieci: początek pionierskich badań w Polsce

W związku z koronawirusem lekarze wciąż mają wiele wątpliwości i pytań. Ciągle uczą się, jak prawidłowo reagować w przypadku choroby. Nadal nie są do końca znane konsekwencje zarażenia. Teraz w Łodzi rozpoczęły się badania, których wyniki pomogą w walce ze skutkami COVID-19 u dzieci.
Joanna  Biegaj
skutki koronawirusa u dzieci pionierskie badania
fot. Adobe Stock
W Łodzi lekarze będą sprawdzać, jak koronawirus wpływa na organizm najmłodszych. Mogą zgłaszać się rodzice z dziećmi, które przeszły COVID-19 (nawet bezobjawowo). Dzięki wynikom tych badań lekarze będą mogli zminimalizować skutki i powikłania koronawirusa w przyszłości. Z kolei rodzice przebadanych dzieci będą mogli być spokojniejsi o ich zdrowie, ponieważ przejdą one szereg badań i konsultacji lekarskich, więc naprawdę warto.

Pionierskie badania

Lekarze z Łodzi rozpoczynają pionierskie badania w Polsce, które zainicjował dr Michał Chudzik z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego. Będą oni badać dzieci, które przeszły COVID-19.
„To duży segment badań kardiologicznych, od echa do rezonansu, badań pulmonologicznych, bo każde zapalenie płuc pozostawia większe czy mniejsze blizny w miąższu płucnym. Dużo do wniesienia będą mieli gastrolodzy, bo coraz częściej mówi się o zespole zapalnym wątroby, trzustki i jelit, który towarzyszy części pacjentów” - powiedział dr hab. Piotr Grzelak, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej ICZMP w Łodzi.

Badania dzieci po COVID-19

Z badań skorzystać mogą rodzice ze wszystkich polskich miast. Specjaliści różnych dziedzin będą badać dzieci i sprawdzać, jak koronawirus wpłynął na ich zdrowie. Lekarze będą także sprawdzać, jak często dochodzi do powikłań u dzieci po przejściu koronawirusa – niezależnie od tego, czy maluch przechorował go bezobjawowo, czy nie. Wyniki tych badań pomogą minimalizować skutki zakażenia koronawirusem u dzieci, a także powikłań, które mogą wystąpić.

ICZMP będzie pierwszym miejscem w Polsce, gdzie prowadzone będą takie badania. Zgłaszać się można pod nr. tel. (42) 271 19 00. 

Koronawirus u dzieci

Dzieci zarażenie koronawirusem zazwyczaj przechodzą bezobjawowo, jednak ze wstępnych wniosków lekarzy wynika, że mogą im grozić powikłania, takie jak np.:
Badania nad konsekwencjami zarażenia koronawirusem u dzieci prawdopodobnie potrwają jeszcze długo. Niektóre skutki choroby mogą pojawić się dopiero po wielu latach.
„Niektóre rzeczy mogą się pojawiać po wielu latach, czasami są to bardzo groźne powikłania, które na stale uszkadzają serce i taka była główna idea, by nie czekać na uszkodzenie serca, tylko wcześniej diagnozować wszelkie nieprawidłowości” - mówi dr Michał Chudzik z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski

Zmiany prawie niezauważalne

Lekarze biją na alarm, że niektóre zmiany po COVID-19 u najmłodszych mogą być bardzo trudno zauważalne.  
„Być może jest tak, że te narządy, w tym mięsień sercowy, są jakby dotknięte przez infekcję koronawirusową i te objawy będą mniej nasilone, takie, że możemy ich nie zobaczyć w zachowaniu dziecka. Dziecko ma duże możliwości regeneracyjne, ma dużą rezerwę, jeżeli chodzi o wydolność krążeniową“ - zauważa dr Krzysztof Michalak z Kliniki Kardiologii ICZMP w Łodzi..

Źródło: wydarzenia.interia.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy