GRY
 
 

Skutki niedoboru witaminy D w ciąży

Przyjmowanie suplementu z witaminą D najpóźniej od 20. tygodnia ciąży jest bardzo ważne dla zdrowia kobiety, prawidłowego przebiegu porodu i rozwoju dziecka. Sprawdź, czym grozi niedobór witaminy D w ciąży.

ciężarna, ciąża
fot. Fotolia
Witamina D jest odpowiedzialna nie tylko za właściwy rozwój dziecka, ale także za prawidłowy przebieg całej ciąży. Są dwa naturalne źródła witaminy D: słońce i odpowiednia dieta. Niestety nawet ta prawidłowo zbilansowana może okazać się niewystarczająca dla pokrycia zwiększonego w ciąży zapotrzebowania na rożne składniki odżywcze. Warto wówczas zadbać o dodatkową suplementację.

Witamina D – witamina słońca

Nazywana także witaminą „słoneczną” ze względu na jeden ze sposobów jej pozyskiwania, witamina D określa grupę rozpuszczalnych w tłuszczach związków chemicznych odpowiedzialnych za prawidłową budowę kośćca oraz zębów. Do jej zadań należy także poprawa kondycji mięśni, w tym mięśnia sercowego, przewodzenie impulsów nerwowych, a także zmniejszenie wydzielania hormonu produkowanego przez przytarczycę.
Redakcja poleca: Witamina D dla dzieci - w tranie czy kroplach? Kiedy podawać? [WIDEO]
Witamina D w kroplach jest najlepsza dla niemowląt, a w jakiej postaci podawać ją starszym dzieciom? I kiedy właściwie należy suplementować dzieciom witaminę D? Zapytaliśmy o to eksperta z Centrum Zdrowia Dziecka.

Szczególne znaczenie witaminy D w okresie ciąży

Witamina D ma istotny wpływ na prawidłowy przebieg ciąży, a także rozwój płodu i zdrowie nowonarodzonego dziecka. Kobiety z dużymi jej niedoborami witaminy D są narażone na wystąpienie:
Również samym noworodkom obciążonym niedoborem witaminy D grozi:
  • hipokalcemia (niskie stężenie wapnia w surowicy krwi),
  • niska masa urodzeniowa
  • nieprawidłowy rozwój układu kostnego i budowy ciała
  • nieprawidłowy rozwój mózgu
  • krzywica
W trakcie suplementacji należy pamiętać, że stężenie witaminy D u płodu jest o 20% niższe niż u matki, dlatego jej niedobór przenosi się z mamy na dziecko wertykalnie.

Źródła witaminy D

Skąd pozyskać witaminę D, aby zapewnić organizmowi jej dostarczenie na zalecanym  poziomie?
90% zapotrzebowania na witaminę D jest pokrywane ze słońca, przy odpowiedniej ekspozycji skóry. Położenie geograficzne Polski ogranicza jednak okres aktywnej syntezy tej witaminy. Zachodzi ona od końca kwietnia do początku września tylko w słoneczne dni, w godzinach od 10:00 do 15:00. Pozyskanie więc jej odpowiedniej dawki potrzebnej do właściwego funkcjonowania, wymaga codziennego przebywania na słońcu przez około 15 – 20 minut z odsłoniętą powierzchnią ciała na poziomie co najmniej 18%.
Dieta. Tu drugi ważny sposób pozyskiwania witaminy D. Jednak aby zapewnić organizmowi jej odpowiednie stężenie, musielibyśmy zjadać codziennie kilkadziesiąt jajek lub wypijać kilkanaście litrów mleka. Deficyty powinny więc być uzupełniane poprzez dodatkową suplementację w ciąży, odpowiednio dostosowaną do wieku oraz stanu, w jakim się znajduje organizm.

Najnowsze zalecenia dotyczące witaminy D

W 2013 roku międzynarodowy zespół ekspertów, pod kierownictwem dr Pawła Płudowskiego, opublikował nowe rekomendacje dotyczące suplementacji witaminy D dla mieszkańców Europy Środkowej, w tym Polski. Według tych zaleceń kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji powinny przyjmować od 1500-2000 IU dziennie, od co najmniej drugiego trymestru ciąży. U noworodków i niemowląt witamina D powinna być wprowadzona już od pierwszych dni życia - niezależnie od sposobu karmienia.  I tak do 6. miesiąca dziecko powinno otrzymywać 400 UI dziennie, a od 6. do 12. miesiąca od 400-600 IU - w zależności od stopnia pokrycia zapotrzebowania na witaminę D z diety.  

Co jeść w ciąży? FILM


Doładuj
Przeładuj