dzieci z nocników wracają do pieluch
fot. Adobe Stock

SZOK: dzieci z nocników wracają do PIELUCH. To skutki zamknięcia szkół!

Najmłodsze dzieci, które spędzają czas w domach zamiast w szkołach i przedszkolach, to grupa mocno dotknięta przez pandemię. Zamknięte placówki opiekuńcze i nauka zdalna przyniosły fatalne skutki dla rozwoju kilkulatków: niektóre dzieci znów potrzebują pieluch!
Magdalena Drab
dzieci z nocników wracają do pieluch
fot. Adobe Stock
Dzieci zapominają, jak posługiwać się nożem i widelcem, a niektóre wracają do pieluch. To efekt trwającej pandemii koronawirusa i przymusowego zamknięcia w domach. Brak kontaktu z rówieśnikami oraz pracującymi rodzicami najgorzej odbija się na rozwoju najmłodszych dzieci, które dopiero niedawno rozpoczęły edukację.

Przez pandemię dzieci wracają do pieluch

Naturalny rozwój kilkulatków został niepokojąco zaburzony przez pandemię i związane z nią ograniczenia. Z przymusową izolacją najgorzej radzą sobie najmłodsze dzieci, które niedawno rozpoczęły naukę w szkole, a jednocześnie mają pracujących rodziców. Często pozostawione same sobie w domach tracą nabyte wcześniej umiejętności, jak posługiwanie się nożem i widelcem oraz korzystanie z nocnika − wynika z raportu brytyjskiej rządowej agencji ds. edukacji Ofsted. 

Pracownicy agencji od września sprawdzili 900 szkół i placówek opiekuńczych w Anglii. Wg relacji nauczycieli wiele najmłodszych dzieci musi od nowa uczyć korzystania z nocnika i toalety, inne zapomniały, jak samodzielnie jeść. Starsze dzieci z kolei mają poważne problemy w nauce i kłopoty z koncentracją. Powszechne u uczniów jest uczucie niepokoju, pojawiają się też przypadki samookaleczania oraz zaburzenia odżywiania.

Przypominamy, że w Anglii szkoły były zamknięte tylko wiosną. Teraz pozostają otwarte mimo ogłoszonej 5 listopada narodowej kwarantanny. W Polsce obecnie wszyscy uczniowie uczą się zdalnie. Coraz częściej słyszy się jednak o katastrofalnych skutkach zamknięcia szkół: dzieci nie znają liter, nie umieją liczyć, uczniowie najmłodszych klas prezentują poziom przedszkolny.

Zobacz też:
Redakcja poleca: HIV a ciąża - jakie jest ryzyko zakażenia dziecka? Wywiad z ekspertem
HIV w ciąży to nie wyrok! Dr Ernest Kuchar wyjaśnia, że odpowiednio wykryty i leczony wirus HIV zmniejsza niemalże całkowicie ryzyko przeniesienia się wirusa na dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy