ślad po kleszczu
fot. Adobe Stock

Ślad po kleszczu: kiedy iść do lekarza

Ślad po kleszczu najczęściej jest niepozorny i nie wymaga konsultacji z lekarzem. Czasami jednak pojawia się rumień, który trzeba zgłosić lekarzowi i podjąć leczenie.
Ewa Janczak-Cwil
ślad po kleszczu
fot. Adobe Stock
Ślad po kleszczu, a właściwie jego charakter, zależy od rozmiaru kleszcza (czy był to osobnik dojrzały, larwa czy nimfa) oraz tego, czy był zakażony groźnymi dla człowieka drobnoustrojami. Im mniejsza postać kleszcza, tym mniejszy ślad po jego ukąszeniu.

Ślad po kleszczu – gdy nie ma powodów do niepokoju

Niezakażony kleszcz pozostawia po sobie drobną rankę. Miejsce wokół niej może być lekko opuchnięte i zaróżowione. Reakcja miejscowa jest spowodowana substancjami, które wpuszcza kleszcz, aby znieczulić skórę i zmniejszyć krzepliwość krwi. Zmienione miejsce może nieco swędzieć. Zmiany ustępują po kilku dniach bez śladu. Wszelkie wątpliwości co do wyglądu i charakteru śladu po kleszczu warto skonsultować z lekarzem.

Zobacz: Jak wygląda nimfa kleszcza

Poniżej zdjęcie normalnej reakcji skóry na ukąszenie kleszcza:
ślad po kleszczu normalny
Redakcja poleca: Opuchlizna po ukąszeniu - sposoby na opuchliznę po ukąszeniu owadów [WIDEO]
Opuchlizna po ukąszeniu owada to zmartwienie nie jednego rodzica. Jeśli twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc, sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad!


Ślad po kleszczu – rumień

Powodem do niepokoju powinien być rumień. Pojawia się do kilku tygodni po ukąszeniu. Może przybierać dość duże rozmiary, a jego umiejscowienie może się zmieniać. Najczęściej rozszerza się, pozostawiając w środku obszar niezmienionej skóry – zmiany wyglądem przypominają tarczę strzelniczą. Rumień po kleszczu ma kolor od ciemnoróżowego po czerwony. Może towarzyszyć mu obrzęk i świąd. Rumień samoistnie znika po kilku dniach. Jak najszybciej po jego zauważeniu należy zgłosić się do lekarza, także wtedy, gdy pojawiły się takie zmiany, ale samego ukąszenia się nie zaobserwowało.

Poniżej zobaczysz, jak wygląda rumień po ukąszeniu zakażonego kleszcza:
ślad po kleszczu rumień

Pojawienie się rumienia jest jednym z pierwszych objawów zakażenia boreliozą. Aby uniknąć poważnych dolegliwości związanych z tą chorobą, należy poddać się długotrwałej antybiotykoterapii.

Ukąszenie kleszcza powodem alergii krzyżowej

Po ukąszeniu kleszcza może dojść do rozwoju alergii krzyżowej na ukąszenia kleszczy i czerwone mięso. U osoby uczulonej po spożyciu czerwonego mięsa może wystąpić ciężka reakcja alergiczna – wstrząs anafilaktyczny lub łagodna – bóle brzucha, duszność. Najwięcej takich przypadków odnotowano w USA, ale alergia ta wystąpiła też w Szwecji. Z pewnością kwestią czasu jest odnotowanie takich przypadków w Polsce.

Więcej o kleszczach i chorobach przez nie przenoszonych:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy