ślad po kleszczu
fot. Adobe Stock

Ślad po kleszczu: jak wygląda i kiedy jest niebezpieczny [ZDJĘCIA]

Ślad po kleszczu nie zawsze musi oznaczać zakażenie – najczęściej jest on niepozorny i nie wymaga konsultacji z lekarzem. Nawet jeśli ślad po ugryzieniu kleszcza swędzi, nie musi być to powód do niepokoju. Czasami jednak pojawia się rumień, który trzeba zgłosić lekarzowi i podjąć leczenie.
Ewa Janczak-Cwil
ślad po kleszczu
fot. Adobe Stock
Ślad po kleszczu, a właściwie jego charakter, zależy od rozmiaru kleszcza (czy był to osobnik dojrzały, larwa czy nimfa kleszcza) oraz tego, czy był zakażony groźnymi dla człowieka drobnoustrojami. Im mniejsza postać kleszcza, tym mniejszy ślad po jego ukąszeniu. Zaczerwieniona skóra po ugryzieniu kleszcza oraz rumień to zupełnie co innego. Sprawdź, jak wygląda ślad po ugryzieniu kleszcza i kiedy powinien cię zaniepokoić. 

Spis treści: 
 1. Niegroźny ślad po ugryzieniu kleszcza
 2. Czerwony ślad po ugryzieniu kleszcza
 3. Jak długo zostaje ślad po kleszczu?
 4. Ślad po kleszczu: zdjęcia
 5. Czarny ślad po kleszczu
 6. Ukąszenie kleszcza powodem alergii krzyżowej

Niegroźny ślad po ugryzieniu kleszcza

Niezakażony kleszcz pozostawia po sobie drobną rankę. Miejsce wokół niej może być lekko opuchnięte i zaróżowione. Reakcja miejscowa jest spowodowana substancjami, które wpuszcza kleszcz, aby znieczulić skórę i zmniejszyć krzepliwość krwi. Zmienione miejsce może nieco swędzieć. Zmiany ustępują po kilku dniach bez śladu. Wszelkie wątpliwości co do wyglądu i charakteru śladu po kleszczu warto skonsultować z lekarzem.

Czerwony ślad po ugryzieniu kleszcza

Powodem do niepokoju powinien być rumień. Pojawia się do kilku tygodni po ukąszeniu. Może przybierać dość duże rozmiary, a jego umiejscowienie może się zmieniać. Najczęściej rozszerza się, pozostawiając w środku obszar niezmienionej skóry – zmiany wyglądem przypominają tarczę strzelniczą. Rumień po kleszczu ma kolor od ciemnoróżowego po czerwony. Mogą towarzyszyć mu:
 • obrzęk,
 • świąd,
 • bóle stawowe,
 • stan podgorączkowy,
 • ogólne osłabienie.

Wszystkie niepokojące dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Jak długo zostaje ślad po kleszczu?

Rumień samoistnie znika po kilku tygodniach. Jego zniknięcie nie oznacza jednak, że ugryziona osoba nie została zakażona boreliozą. Jak najszybciej po jego zauważeniu należy zgłosić się do lekarza, także wtedy, gdy pojawiły się takie zmiany, ale samego ukąszenia się nie zaobserwowało.

Pojawienie się rumienia jest jednym z pierwszych objawów zakażenia boreliozą. Długo utrzymujący się ślad po kleszczu koniecznie skonsultuj z lekarzem. Aby uniknąć poważnych dolegliwości związanych z tą chorobą, należy poddać się leczeniu boreliozy, które polega na długotrwałej antybiotykoterapii.

Ślad po kleszczu: zdjęcia

Poniżej zdjęcie normalnej reakcji skóry na ukąszenie kleszcza:

ślad po kleszczu niegroźny
Poniżej zobaczysz, jak wygląda rumień po ukąszeniu zakażonego kleszcza:

czerwony ślad po kleszczu
 

Czarny ślad po kleszczu

Czarny ślad po kleszczu może świadczyć o tym, że po wyjęciu kleszcza jego główka albo aparat gębowy zostały w ranie. Materiałem zakaźnym, który wywołuje choroby przenoszone przez kleszcza, są ślina oraz jego treść jelitowa. Jeżeli w ranie zostanie fragment aparatu gębowego – prawdopodobnie nie będzie zwiększało to ryzyka zakażenia, jednak pozostawienie całej głowy lub dużego fragmentu kleszcza z gruczołami ślinowymi może je spowodować.

Należy wtedy samodzielnie spróbować usunąć ten fragment kleszcza lub zwrócić się po pomoc do lekarza.

Ukąszenie kleszcza powodem alergii krzyżowej

Po ukąszeniu kleszcza może dojść do rozwoju alergii krzyżowej na ukąszenia kleszczy i czerwone mięso. U osoby uczulonej po spożyciu czerwonego mięsa może wystąpić ciężka reakcja alergiczna – wstrząs anafilaktyczny lub łagodna – bóle brzucha, duszność. Najwięcej takich przypadków odnotowano w USA, ale alergia ta wystąpiła też w Szwecji. Z pewnością kwestią czasu jest odnotowanie takich przypadków w Polsce.

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Kleszcz wbija się dzieciom w inne miejsca niż dorosłym [WIDEO]
Kleszcze lubią te miejsca na ciele człowieka, w których skóra jest delikatna i ciepła. Jednak u dzieci najczęściej można spotkać je w innych okolicach niż u dorosłych. Sprawdź, gdzie lubią się ukrywać i z czego to wynika.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy