Ta operacja to przełom w medycynie na świecie
fot. AdobeStock

Chłopiec wypił żrący detergent. Przez 6 lat oddychał przez rurkę tracheotomijną. Dzięki śląskim lekarzem znów może normalnie żyć

Ta operacja na 7-latku to przełom w medycynie.
Milena Oszczepalińska
Ta operacja to przełom w medycynie na świecie
fot. AdobeStock
W piątek w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu lekarze pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego przeprowadzili niezwykle skomplikowaną operację. Nikt wcześniej na świecie nie podejmował się podobnego wyzwania. Lekarze dokonali transplantacji narządów szyi połączonej z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Pacjentem był 7-letni chłopiec.

Połknął granulat ługu sodowego

7-letni pacjent przez sześć lat był karmiony dojelitowo i oddychał przez rurkę tracheotomijną. To dlatego, że gdy miał około roczku, połknął granulat ługu sodowego służący m.in. do udrażniania rur. Na skutek tego jego przewód pokarmowy został cały wypalony. Doszło do martwicy narządów, w tym nasady języka, krtani, gardła oraz tchawicy. Chłopiec nie mógł normalnie jeść ani samodzielnie oddychać.

Szansę na normalne życie dali mu dopiero śląscy lekarze pod kierownictwem prof. Maciejewskiego. Zdecydowali się operować chłopca. Zabieg polegał na przeszczepieniu i zrekonstruowaniu narządów. Aby uniknąć konieczności podawania leków, dokonano także przeszczepu szpiku.
Zobacz też: Roczny chłopiec zjadł proszek do prania. Uratowali go policjanci
Redakcja poleca: Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!
Operacja Zuzi Machety kosztowała 1,5 mln USD. Taką sumę udało się uzbierać - był pierwszy cud. Drugi: że Zuzia ma teraz... 10 palców u rąk. To medyczny cud.

Operację przeprowadzono w Centrum Chorób Serca

Zespół, który podjął się zoperowania chłopca, składał się z lekarzy z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej oraz Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii gliwickiego Centrum Onkologii. Ponieważ jednak w Centrum Onkologii nie ma oddziału dla dzieci, anestezjologów ani sprzętu przystosowanego do znieczulania dzieci oraz opieki nad nimi w okresie pooperacyjnym, operacji dokonano w Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

To pierwsza tego typu operacja na świecie i jednocześnie przełom w medycynie. Śląscy lekarze pomogli nie tylko 7-latkowi, lecz także dali nadzieję innym chorym, cierpiącym z powodu podobnych problemów.

Źródło: donald.pl [content:0_24023,0_23444,0_23159,0_21351:CMNews]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy