cukierki, słodycze
fot. © Boris Bulychev - Fotolia.com

Słodycze dla dziecka - dawać, czy nie?

Jak rozsądnie dawać dziecku słodycze radzi dr n. med. Piotr Albrecht, specjalista w sprawach żywienia.
cukierki, słodycze
fot. © Boris Bulychev - Fotolia.com
Musimy sobie uświadomić, że każdy z nas ma od czasu do czasu ma ochotę na coś słodkiego, dzieci również. Im jest jednak trudniej opanować to pragnienie, ponieważ są większymi łasuchami i nie mają jeszcze wyrobionych nawyków żywieniowych. To rodzice powinni czuwać nad tym, kiedy maluchy jedzą słodycze i w jakich ilościach. Dlatego najlepiej jest wprowadzić pewne zasady.

Pozwólmy się nasycić

Przede wszystkim należy wyznaczyć jeden lub dwa dni w tygodniu, kiedy dzieci otrzymują łakocie. Ja jestem zdania, że w takie dni powinniśmy pozwolić na jedzenie słodyczy, aż dziecko całkowicie się nimi nasyci. Np. żelki Haribo czy gumy rozpuszczalne Maoam nie mogą zastąpić normalnych posiłków, ale będą dobrym ich uzupełnieniem. Nie zapominajmy również, aby przypomnieć dziecku o umyciu zębów po zjedzeniu łakoci.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Wyznaczajmy granice

Jeżeli dziecko bardzo często ma ochotę na coś słodkiego, postarajmy się podawać mu także zdrowe przekąski (owoce, jogurty, budynie czy kaszki na bazie mleka). Poza tym nie powinniśmy traktować wszystkich słodyczy, jako całkowicie bezwartościowego pożywienia – np. niektóre produkty Haribo zawierają witaminy i składniki mineralne. Takie łakocie są dobrą alternatywą.

Rodzice muszą również pilnować, aby dzieci nie jadły słodyczy mechanicznie i bez zastanowienia – pogryzanie łakoci nie może być czynnością towarzyszącą innym zajęciom. Torebka żelek pałaszowana podczas oglądania bajki albo przed komputerem z pewnością zostanie zjedzona w całości, a dziecko nawet nie zauważy, kiedy pochłonęło wszystkie słodkości. Musimy również unikać jedzenia słodyczy prosto z opakowania. Maluch będzie sięgał po żelki lub pianki do momentu, aż trzymana przez niego paczka będzie całkowicie pusta. Wtedy z pewnością zje więcej, niż byśmy chcieli.

Warszawa, 2 marca 2007 r.

Zobacz też:  Prawdy i mity o nadwadze
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy