lizaki, słodycze
fot. Panthermedia

Czy można podawać słodycze małemu dziecku?

Mamo, kup mi cukierka – prosi cię dziecko. Zazwyczaj mu ulegasz, myśląc po cichu, że przecież troszkę słodyczy mu nie zaszkodzi, a radości da wiele. Czy słusznie?
lizaki, słodycze
fot. Panthermedia
Ostatnie badania dowiodły, że już w łonie mamy nienarodzone dziecko odróżnia podstawowe smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Ma już rozwinięte kubki smakowe, nastawione przede wszystkim na smak słodki. Być może dlatego większość przyszłych mam odczuwa zwiększony apetyt na słodycze.

Czy dziecko potrzebuje cukru?

W miarę rozwoju dziecko potrzebuje coraz więcej kalorii. To wzmożone zapotrzebowanie pokrywają cukry zawarte w pożywieniu. Istnieją dwa rodzaje cukrów: wchłaniane powoli i wchłaniane szybko. Te pierwsze występują na przykład w chlebie, kluskach, ziemniakach i zbożach, czyli produktach węglowodanowych stanowiących podstawę diety. Te drugie znajdują się w cukierkach, czekoladkach, ciastkach i napojach orzeźwiających. Cukry o szybkiej absorbcji dostają się bezpośrednio do krwi; spożywane w nadmiarze powodują otyłość, ponieważ są magazynowane przez organizm w postaci tłuszczu.
Redakcja poleca: Zrób z nami słodkie kosteczki na Halloween
Zobacz, jak w kilka minut zrobić z dziećmi pyszne i efektowne słodkości na Halloween.

Smakołyk na każdy wiek?

  • W drugim roku życia – pozwól dziecku przez chwilę polizać lizaka.
  • Gdy skończy dwa lata – może jeść miękkie cukierki i galaretki; nie dawaj dziecku dropsów i pastylek, bo może się nimi zakrztusić.
  • Od trzech lat – podobnie jak rok wcześniej, należy nadal unikać twardych cukierków; maluchy w tym wieku chętnie jedzą lizaki.
  • Od czterech lat – może jeść wszystkie słodycze; przykaż jednak, by twarde cukierki maluch ssał, a nie gryzł.
Zobacz też: Co jest gorsze niż biały cukier?

Lepiej bez cukierków

Specjaliści z Instytutu Żywności i Żywienia twierdzą, że w diecie dzieci w ogóle nie powinno być cukierków, ciasteczek, pastylek i czekolady. Cukier w nich zawarty dostarcza tzw. pustych kalorii, które nie przynoszą dziecku żadnych korzyści. Składników potrzebnych dla zdrowia w cukierkach i ciastkach prawie nie ma. Dietetycy twierdzą, że powinno się przyzwyczajać dziecko do warzyw i owoców, zamiast proponować kolorowy cukierek, ciasteczko czy czekoladkę.

A jeśli już je słodycze...

Być może w waszym przypadku sprawdzi się ustalenie jednego „słodkiego” dnia w tygodniu (niech dziecko tylko w tym dniu dostaje cukierki i czekoladki). Pamiętaj też, by nie nagradzać dziecka słodyczami, nie dawać mu ich także w prezencie. Nie możesz też dawać dziecku słodyczy przed lub zamiast posiłku. Zawsze po zjedzeniu czekoladki czy cukierka zachęcaj dziecko do dokładnego mycia i płukania zębów.

Dbajmy o ząbki

  1. Dziecko powinno jeść dużo owoców i warzyw. Taka dieta zmniejsza ochotę na słodycze w przerwach między posiłkami.
  2. Dopilnuj, aby dziecko myło ząbki, najlepiej po każdym posiłku, pastą z fluorem.
  3. Regularnie odwiedzajcie stomatologa, który zadba, aby małych ząbków nie zaatakowała próchnica.
  4. Nie dawaj dziecku bezpośrednio przed snem słodkich napojów ani owoców.
  5. Przyzwyczaj je do płukania ust po syropach, które zazwyczaj zawierają cukier.

Zobacz też: Co ty wiesz o cukrze? - test
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy