GRY
 
 

Słowniczek alergika

Przedstawiamy najważniejsze pojęcia dotyczące alergii.

dziecko, kaszel, alergia wziewna, duszność
fot. Fotolia

A jak...

 • Alergen - substancja, która wywołuje reakcję alergiczną organizmu. W zależności od sposobu, w jaki alergen wnika do organizmu, wyróżnia się: alergeny wziewne (wdychane z powietrzem), alergeny kontaktowe (alergizujące przy kontakcie ze skórą), alergeny pokarmowe znajdujące się w spożywanym jedzeniu oraz alergeny dostające się od zewnątrz do tkanek (np. jad owadów wstrzyknięty pod skórę). Alergenem może być prawie każda substancja.
 • Alergia (uczulenie) – oznacza nadmierną reakcję na różne, pochodzące z otoczenia substancje, na które inni ludzie nie reagują. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych, liczba chorych na alergię ciągle wzrasta. Reakcje alergiczne związane są z funkcjonowaniem układu immunologicznego (odpornościowego).
 • Antygeny – czynniki (najczęściej są to substancje białkowe) powodujące reakcję układu immunologicznego. Gdy antygen wywoła reakcję uczuleniową, dla osoby uczulonej staje się alergenem.
 • Astma – przewlekła choroba o podłożu zapalnym (wywołana alergią wziewną), objawia się skurczem oskrzeli. Najbardziej charakterystyczne objawy astmy to: napadowy kaszel, świszczący oddech, duszność. Napady astmy pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem, a także po wysiłku i podczas wdychania zimnego lub zanieczyszczonego powietrza.
 • Atopia – dziedzicznie uwarunkowana, przekazywana potomstwu skłonność do zapadania na choroby alergiczne. Jeżeli oboje rodzice lub jedno z nich choruje na alergię, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą również miały skłonność do alergii.
 • Atopowe zapalenie skóry (azs) – na skórze pojawiają się czerwone, swędzące suche zmiany, u dzieci najczęściej na policzkach, podbródku, zgięciach łokciowych i kolanowych oraz za uszami. Zmieniona skóra łatwo ulega zakażeniu. Leczenie polega na eliminacji alergenu oraz na nawilżaniu i natłuszczaniu. Dziecko dotknięte azs źle śpi, jest niespokojne. Swędzenie jest jednym z bardziej dokuczliwych objawów alergii.
Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

B jak...

 • Beta-mimetyki – leki najsilniej rozkurczające oskrzela, np. Salbutamol, Ventolin, Oxis, Serevent.
 • Błona śluzowa – (śluzówka) wyściela jamy ciała (układ oddechowy, pokarmowy, narządy rodne kobiety), może być miejscem reakcji alergicznych.

D jak...

 • Dieta eliminacyjna – wykluczenie z jadłospisu pokarmów, na które dziecko jest uczulone. Prawie każdy rodzaj pokarmu może wywołać alergię. Najczęstszymi alergenami u dzieci są: mleko krowie i jego przetwory, jajka, soja, mąka pszenna, owoce cytrusowe, orzechy (zwłaszcza arachidowe), ryby, skorupiaki, czekolada, kakao, truskawki.
 • Dieta hipoalergiczna – dieta wykluczająca z jadłospisu pokarmy zawierające najczęstsze alergeny.

E jak...

 • Eozynofile – białe krwinki kwasochłonne. Wytwarzają substancje powodujące skurcz i zapalenie śluzówki oskrzeli. Zwiększona ich ilość może świadczyć o tym, że w organizmie toczą się procesy alergiczne.

G jak...

H jak...

 • Histamina – jedna z substancji wywołujących reakcje alergiczne (zapalenie błony śluzowej i jej obrzęk, skurcz mięśni, pokrzywkę). Przyczynia się np. do wystąpienia kataru alergicznego czy ataku astmy itp. Leczenie antyhistaminowe jest ważną częścią leczenia przeciwalergicznego. Jej działanie daje się zablokować dzięki tzw. lekom antyhistaminowym (np. Fenistil, Claritina, Zyrtec).
 • Hipoalergiczny (albo hypoalergiczny) – niezawierający substancji, będących najczęstszymi alergenami. Określenie używane w stosunku do kosmetyków, środków czystości, żywności.

I jak...

 • Immunoglobuliny E (IgE) – przeciwciała produkowane przez organizm w odpowiedzi na zetknięcie się z alergenem. Badając ich ilość można ustalić, czy dana substancja wywołuje alergię.
 1. IgE ogólne – stężenie IgE w surowicy krwi nieokreślające rodzaju alergenu. Wysoki poziom IgE może świadczyć o skłonności do alergii.
 2. IgE swoiste – stężenie IgE w surowicy krwi określające rodzaj alergenu. Informuje, że dziecko jest uczulone np. na białka mleka krowiego, pyłki roślin czy roztocza kurzu domowego.
 • Immunoterapia – odczulanie. Leczenie polega na obniżaniu wrażliwości organizmu na jeden konkretny alergen, np. jad pszczół czy pyłki traw.
Doładuj
Przeładuj