Jaki śluz przed okresem zwiastuje ciążę?

Jeżeli starasz się o dziecko, inny niż do tej pory śluz przed spodziewaną miesiączką może być objawem ciąży. Zobacz, jak wygląda niepłodny śluz przed okresem i jak go odróżnić od płodnego?
Martyna Pstrąg
śluz przed okresem
fot. Fotolia


Wygląd śluzu z szyjki macicy może bardzo wiele powiedzieć o tym, w jakiej fazie cyklu miesiączkowego jest kobieta. Śluz zmienia wygląd przed okresem, a także w fazie dni płodnych oraz bezpłodnych. Inaczej wygląda także, jeżeli doszło do zapłodnienia. Zobacz, po czym poznać, że jesteś przed okresem.

Po co kobiecie śluz?

Śluz (wydzielają go gruczoły szyjki macicy) odgrywa bardzo ważną rolę w cyklu miesiączkowym kobiety. W zależności od tego, w jakiej fazie cyklu znajduje się, śluz zmienia swój charakter i rolę, jaką ma spełnić w organizmie:
 
 • w okresie płodności pomaga plemnikom w szybkim dotarciu do komórki jajowej;
 • w momencie niepłodności uniemożliwianie plemnikom dotarcie do komórki jajowej;
 • blokuje ujście szyjki macicy, jeżeli doszło do zapłodnienia;
 • chroni szyjkę macicy przed zakażeniami i uszkodzeniami.
Wydzielanie śluzu w szyjce jest uzależnione od kobiecych hormonów: progesteronu oraz estrogenu - stąd wyróżniamy śluz gestagenny lub estrogenny. Śluz gestagenny to śluz niepłodny, zaś śluz estrogenny pozytywnie wpływa na płodność.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Jaki śluz przed okresem?

Śluz przed okresem to inaczej śluz fazy lutealnej, zaczynającej się zaraz po owulacji (14 dnia przy regularnych cyklach miesiączkowych). Jest to faza niepłodności i wewnątrz pochwy panują niesprzyjające plemnikom warunki. Możesz odczuwać uczucie nieprzyjemnej suchości w pochwie, przez co stosunki seksualne mogą być mniej komfortowe.

Cechy śluzu przed okresem, jeżeli nie doszło do zapłodnienia:
 
 • mętny;
 • gęsty,
 • barwa biała lub żółta (może pozostawiać ślad na bieliźnie);
 • galaretowaty (nie jest płynny);
 • lepki;
 • o kwaśnym odczynie (niekorzystnym dla plemników);
 • niewielka ilość.

Śluz po zapłodnieniu

Śluz po zapłodnieniu nie u wszystkich kobiet bywa taki sam, trudno więc opisać jeden typ wydzieliny wskazującej na ciążę. Może wyglądać tak samo, jak dotychczas w czasie każdego cyklu miesiączkowego, ale różnice w jej wyglądzie mogą być pierwszym objawem ciąży. Głównym wyznacznikiem jest to, że jeżeli dotąd obserwowałaś u siebie jakieś cechy śluzu przed okresem, a teraz się on nieco różni, to już wiesz, że powinnaś zrobić test ciążowy. Najlepiej w dniu oczekiwanej miesiączki.

 


Śluz przed okresem, jeżeli doszło do zapłodnienia, może być:
 
 • bardziej obfity niż zazwyczaj;
 • kremowego koloru - jeżeli w ostatniej fazie cyklu cierpiałaś na suchość pochwy, a teraz przed okresem masz obfitą wydzielinę, to może to oznaczać ciążę.
Obserwacja śluzu jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny. Po jego barwie, konsystencji, ilości może ocenić, czy jest płodna, czy też jest w fazie bezpłodnej. Śluz płodny jest przezroczysty, rzadki, konsystencją przypomina białko jajka kurzego. Śluz niepłodny jest biały, gęsty, lepki i mało elastyczny.
  
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Zdrowie przyszłej mamy

Pobaw się, zrób psychotest!