GRY

Jaki śluz przed okresem zwiastuje ciążę?

Jeśli starasz się o dziecko, inny niż do tej pory śluz przed spodziewaną miesiączką może być objawem ciąży. Jak wygląda niepłodny śluz przed okresem i jak go odróżnić od płodnego?
śluz przed okresem
fot. Fotolia

Śluz tuż przed okresem jest śluzem niepłodnym, co możemy zaobserwować, bo jego wygląd różni się od śluzu w czasie dni płodnych. Kiedy masz dni płodne, śluz jest lejący, przezroczysty i przypomina biało jaja kurzego. Podczas fazy miesiączkowej, która przypada na czas przed okresem, śluz jest niepłodny i jego wygląd jest zupełnie inny.

Jaki śluz przed okresem?

Śluz przed okresem to inaczej śluz fazy lutealnej, która jest w pełni niepłodna. Jeśli nie jesteś w ciąży, śluz pojawia się przed okresem w małej ilości, jest gęsty i mętny, a jego kolor może mieć barwę od białego po żółtawy. Jego odczyn jest kwaśny, a takie środowisko nie sprzyja żywotności plemników, dlatego m.in. ta faza cyklu określana jest jako niepłodna. W tej fazie cyklu, jeśli doszło do zapłodnienia, uczucie suchości może być nieprzyjemne, przez co stosunki seksualne mogą być mniej komfortowe.
Cechy śluzu przed okresem, jeśli nie doszło do zapłodnienia:

  • mętny
  • białawy
  • galaretowaty
  • lepki
  • o kwaśnym odczynie
  • jest go mała ilość
Wyjątek stanowi śluz przed spodziewaną miesiączką, gdy zajdziemy w ciążę. Jest tak, ponieważ śluz po zapłodnieniu może się zmienić i być pierwszym objawem ciąży tuż po zapłodnieniu. 
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2018 r. Toruń – zobacz relację [WIDEO]
Zobacz, jak ciekawie rodzice z dziećmi w Toruniu spędzili czas w ramach naszej akcji Miasteczko Zmysłów! Obejrzyj wideo i dowiedz się jakie porady dała rodzicom psycholog Dorota Zawadzka.

Śluz po zapłodnieniu

Wydzielina z pochwy po zapłodnieniu może wyglądać tak samo, jak dotychczas w czasie każdego cyklu miesiączkowego, ale różnice w jej wyglądzie mogą być pierwszym objawem ciąży. Może to być bardziej niż zwykle obfita wydzielina lub mogą to być plamienia przed okresem. Jeśli do tej pory cierpiałaś z powodu suchości pochwy, która szczególnie dokucza kobietom w fazie lutealnej (czyli przed samym okresem), a teraz zaobserwowałaś większą ilość śluzu, to może być znak, że jesteś w ciąży.

Śluz przed okresem a ciąża

Jak pisaliśmy, śluz w fazie lutealnej, czyli przed spodziewaną miesiączką jest niepłodny, za co odpowiedzialny jest m.in. hormon LH. Jeśli jednak w fazie okołoowulacyjnej doszło do zapłodnienia, białawy śluz przed okresem może być objawem zapłodnienia. Niestety śluz po zapłodnieniu i w czasie ciąży u każdej kobiety może się nieco różnić, nie ma więc kilku stałych objawów przed spodziewanym okresem, które zwiastują ciążę. Głównym wyznacznikiem jest to, że jeśli dotąd obserwowałaś u siebie jakieś cechy śluzu przed okresem, a teraz się on nieco różni, to już wiesz, kiedy zrobić test ciążowy.

Zobacz także: 

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

O tym się mówi

Twoja płodność