śluz przed okresem
fot. Fotolia

Śluz przed okresem: jaki powinien być? Kolor, konsystencja, zapach

Śluz przed okresem, czyli śluz szyjkowy, jest uzależniony od etapu cyklu menstruacyjnego kobiety, a co za tym idzie - stężenia estrogenu oraz progesteronu. Śluz przed okresem może mieć różne kolory oraz konsystencję w zależności m.in. od diety, doświadczanego stresu czy ciąży.
Martyna Pstrąg
śluz przed okresem
fot. Fotolia
Śluz przed okresem chroni szyjkę macicy przed uszkodzeniami. Warto jednak wiedzieć, że śluz jest wydzielany z pochwy nie tylko przed okresem. Wydzielina ta pełni wiele innych funkcji — może ułatwić zajście w ciążę oraz być jedną z naturalnych metod antykoncepcji. Jest to uzależnione od  od fazy cyklu miesiączkowego.

Śluz przed okresem

Śluz przed okresem nazywany jest także śluzem typu G. Nazwa pochodzi od substancji, która odpowiada za jego produkcję, czyli gestagenu. Śluz przed okresem może być:
 • gęsty,
 • zawiesisty,
 • nieprzejrzysty
 • nierozciągliwy,
 • konsystencją przypominający galaretkę.

Wówczas świadczy o fazie niepłodnej.
Redakcja poleca: Jak można zarazić się gruźlicą? [WIDEO]
Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.

Śluz przed okresem — jaki powinien mieć kolor?

Ze względu na swój kolor, śluz często bywa uznawany za upławy lub objaw infekcji. Warto pamiętać, że barwa wydzieliny w dużej mierze zależy od stężenia hormonów płciowych, więc nie należy zbyt szybko utożsamiać jej z infekcją. W przypadku choroby pojawiają się również inne objawy, takie jak swędzenie pochwy, zaczerwienienie oraz przykry zapach w miejscach intymnych. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Śluz przed okresem a ciąża

Jeżeli nie doszło do zapłodnienia, śluz jest zazwyczaj:
 • mętny
 • gęsty
 • o barwie białej lub żółtej (może pozostawiać ślad na bieliźnie)
 • galaretowaty (nie jest płynny)
 • lepki
 • o kwaśnym odczynie (niekorzystnym dla plemników)
 • w niewielkiej ilości

Śluz zmienia swoją strukturę w momencie, kiedy doszło do zapłodnienia. Gdy mamy do czynienia z ciążą, śluz może być bardziej obfity niż zazwyczaj oraz mieć kremowy kolor. Jeżeli w ostatniej fazie cyklu cierpiałaś na suchość pochwy, a teraz przed okresem masz obfitą wydzielinę, to może to oznaczać ciążę.

Obserwacja śluzu

Obserwacja śluzu jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny. Po jego barwie, konsystencji i ilości możesz ocenić, czy jest płodna, czy też jest w fazie bezpłodnej. Śluz płodny jest przezroczysty, rzadki, konsystencją przypomina białko jajka kurzego. Śluz niepłodny jest biały, gęsty, lepki i mało elastyczny.

Pamiętaj jednak, że na organizm kobiety, jej płodność oraz rodzaj wydzielanego śluzu wpływa wiele czynników takich jak zażywane leki, silne emocje, zmiany klimatu lub diety, zaś plemniki mogą przeżyć w jej organizmie nawet do sześciu dni. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej metody, pamiętaj, by zachować szczególną ostrożność.
 
Wydzielanie śluzu w szyjce jest uzależnione od kobiecych hormonów: progesteronu oraz estrogenu - stąd wyróżniamy śluz gestagenny lub estrogenny. Śluz gestagenny to śluz niepłodny, zaś śluz estrogenny pozytywnie wpływa na płodność.
 
 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 36 głosy

Zobacz także

Popularne tematy