Śluz przed okresem
fot. Adobe Stock

Śluz przed okresem: co oznacza i jaki powinien być?

Śluz przed okresem może mieć różne kolory oraz konsystencję w zależności m.in. od diety, doświadczanego stresu, możliwych infekcji lub ciąży.
Martyna Pstrąg
Śluz przed okresem
fot. Adobe Stock
Śluz przed okresem chroni szyjkę macicy przed uszkodzeniami. Warto jednak wiedzieć, że śluz jest wydzielany z pochwy nie tylko przed okresem. Wydzielina ta pełni wiele innych funkcji — może ułatwić zajście w ciążę oraz być jedną z naturalnych metod antykoncepcji. Jest to uzależnione od fazy cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie - od stężenia estrogenu oraz progesteronu. 

Śluz przed okresem: niepłodny

Śluz przed okresem nazywany jest także śluzem typu G. Nazwa pochodzi od substancji, która odpowiada za jego produkcję, czyli gestagenu. Śluz przed okresem jest śluzem niepłodnym i może być:
  • gęsty
  • zawiesisty
  • nieprzejrzysty - mleczny lub żółty
  • ciągnący, o konsystencji galaretki
  • kwaśny w odczynie.

Jeśli zauważasz dużo śluzu przed okresem, może to być sygnał infekcji lub ciąży. W przypadku braku zapłodnienia, ilość śluzu powinna być niewielka.

Jaki kolor powinien mieć śluz?

Ze względu na swój kolor, śluz często bywa uznawany za upławy lub objaw infekcji. Barwa wydzieliny w dużej mierze zależy od stężenia hormonów płciowych, więc nie należy zbyt szybko utożsamiać jej z infekcją. W przypadku choroby pojawiają się również inne objawy, takie jak swędzenie pochwy, zaczerwienienie oraz przykry zapach w miejscach intymnych. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Śluz przed okresem a ciąża

Śluz na początku ciąży a ten przed okresem różnią się znacząco strukturą i kolorem. Wydzielina zmienia wygląd w momencie, kiedy dochodzi do zapłodnienia. Gdy mamy do czynienia z ciążą, śluz może być bardziej obfity niż zazwyczaj oraz mieć kremowy kolor. Jeżeli w ostatniej fazie cyklu cierpiałaś na suchość pochwy, a teraz przed okresem masz obfitą wydzielinę, to może to oznaczać ciążę.

Obserwacja śluzu

Obserwacja śluzu jest jedną z metod naturalnego planowania rodziny. Po jego barwie, konsystencji i ilości możesz ocenić, czy jest płodna, czy też jest w fazie bezpłodnej. Śluz płodny jest przezroczysty, rzadki, konsystencją przypomina białko jajka kurzego. Śluz niepłodny jest biały, gęsty, lepki i mało elastyczny.

Pamiętaj jednak, że na organizm kobiety, jej płodność oraz rodzaj wydzielanego śluzu wpływa wiele czynników, takich jak zażywane leki, silne emocje, zmiany klimatu lub diety, zaś plemniki mogą przeżyć w jej organizmie nawet do sześciu dni. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej metody, pamiętaj, by zachować szczególną ostrożność.
Wydzielanie śluzu w szyjce jest uzależnione od kobiecych hormonów: progesteronu oraz estrogenu - stąd wyróżniamy śluz gestagenny lub estrogenny. Śluz gestagenny to śluz niepłodny, zaś śluz estrogenny pozytywnie wpływa na płodność.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 36 głosy

Zobacz także

Popularne tematy