GRY
 
 

Co zrobić, by śluz szyjkowy był przyjazny dla plemników?

Płodny śluz w pochwie, który ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej, to nie jest tylko sprawka natury. Dzięki odpowiedniej diecie możesz poprawić jego jakość i zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Przyda się też szklanka wody... przed seksem. Dlaczego? Szczegóły w tekście.

plemniki, sperma, nasienie, zapłodnienie, płodność
fot. Fotolia
Płodny śluz ułatwia dotarcie plemników do komórki jajowej. To najbardziej optymistyczna wersja wydarzeń, która kończy się zapłodnieniem i ciążą. Ale nie zawsze tak jest. U niektórych kobiet śluz szyjkowy (wydzielany przez szyjkę macicy) blokuje plemnikom drogę do zapłodnienia, a niekiedy całkowicie je niszczy. Od czego zależy rodzaj śluzu w pochwie?
Po pierwsze, od stanu zdrowia kobiety – liczne infekcje zwiększają liczbę przeciwciał w śluzie, a one działają przeciwplemnikowo. Drugim ważnym czynnikiem są zaburzenia hormonalne. Trzecia sprawa, na którą masz największy wpływ, to odpowiednia dieta, czyli dobre nawodnienie organizmu (wspomaga wytwarzanie śluzu) oraz jadłospis bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), kwas gamma-linolenowy (GLA), magnez i witaminę B6. Warto też do minimum ograniczyć spożywanie kofeiny.
Sprawdź: Jak zapobiegać infekcjom intymnym?
 

Naturalna wydzielina z pochwy

Czym dokładnie jest śluz szyjkowy, jakie są jego rodzaje i co wpływa na jego powstawanie?
– Wydzielanie śluzu przez szyjkę macicy jest naturalnym procesem, który zachodzi w ciągu całego cyklu miesięcznego kobiety. Zdrowa wydzielina ma za zadanie chronić plemniki przed niekorzystnym, kwaśnym środowiskiem pochwy i zapewnić im jak najlepsze warunki. W trakcie jednego cyklu szyjka macicy produkuje aż cztery rodzaje śluzu, dzięki czemu kobieta może rozpoznać dni płodne i niepłodne – komentuje Robert Kulhawik lekarz ginekolog, ekspert marki Dr Bocian.

Istnieją jednak przypadki, w których w kobiecej wydzielinie występują komórki zwalczające procesy zapalne, przeciwciała przeciwplemnikowe. Powodują one zlepianie plemników, co w konsekwencji prowadzi do obniżenia ich ruchliwości lub całkowitego zniszczenia. To tzw. agresywny śluz, który jest jedną z przyczyn kobiecej niepłodności.
Polecamy: Badanie PCT pomaga wykryć agresywny śluz szyjkowy
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

Płodny śluz w pochwie

Zdrowy śluz szyjkowy to również wyznacznik kobiecej płodności. Na podstawie jego obserwacji kobieta może sprawdzić, kiedy jest najlepszy czas na poczęcie dziecka. W ciągu całego cyklu menstruacyjnego  można zaobserwować cztery rodzaje śluzu szyjkowego:
 • śluz szyjkowy typu G - produkowany jest w trakcie dni niepłodnych. Ze względu na dużą gęstość stanowi on dla plemników barierę nie do przebycia. Występuje na początku i końcu cyklu menstruacyjnego, a wyglądem przypomina gęstą, przezroczystą pastę. 
 • śluz szyjkowy typu L – pojawia się w pod wpływem wzrostu estrogenu, jest bardziej płynny, białawy i towarzyszy mu poczucie wilgoci w pochwie. Jest wydzieliną typu mniej płodnego, odpowiadającą  za selekcję plemników. 
 • śluz szyjkowy typu S – kilka dni przed owulacją szyjka macicy wytwarza śliski i rozciągliwy śluz, a w trakcie jego wydzielania można zaobserwować przezroczyste nitki. Wydzielina ta ułatwia zapłodnienie , gdyż daje plemnikom możliwość swobodnego poruszania się. 
 • śluz szyjkowy typu P – pojawia się przed wystąpieniem owulacji, a w tym czasie kobieta jest najbardziej płodna. Wydzielina ta jest rzadsza i mniej rozciągliwa niż typu S, dzięki czemu plemniki mogą szybko dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. 
Poprzez taką obserwację swojego ciała kobieta jest w stanie dowiedzieć się w jakim momencie najlepiej starać się o dziecko, a kiedy zapłodnienie jest najmniej prawdopodobne. Sytuacja jest utrudniona jeśli organizm kobiety produkuje agresywny śluz


 

Śluz, który zabija płodność 

Agresywny śluz jest właściwie niezauważalny i praktycznie niczym się nie odróżnia od zdrowej wydzieliny, jednak  tworząc kwaśne środowisko skutecznie unieruchamia lub zabija plemniki.
Dlaczego więc w organizmie kobiety powstaje agresywny śluz?
Przyczyny nadal nie zostały jednoznacznie określone przez lekarzy. Istnieją hipotezy, że wroga wydzielina może pojawiać się w na skutek infekcji jakie przeszła kobieta lub jej partner. W ten sposób w wydzielinie pochwowej wytwarzają się przeciwciała, które walczą z bakteriami, przy okazji niszcząc plemniki.
Również takie czynniki jak ciągły stres, nieodpowiednia dieta, a w szczególności namiar kawy i nikotyny mogą powodować powstawanie kwaśnego odczynu w śluzie szyjkowym. Wpływ na występowanie wrogiego śluzu mają również zaburzenia hormonalne u kobiety. 
Zrób test: Jak reagujesz na stres?

Lubrykanty i śluz szyjkowy

Problem agresywnego śluzu nasila się, jeśli podczas współżycia para stosuje różnego rodzaju lubrykanty. Niestety tego typu produkty, zwłaszcza te tworzone na bazie wazeliny i olejków do masażu mieszają się z wydzieliną szyki macicy i zmieniają odczyn pH w pochwie. Efekt jest taki, że nawet najsilniejsze plemniki nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić. 
Taką hipotezę potwierdzają badania przeprowadzone w laboratorium andrologicznym w Stanach Zjednoczonych, podczas których stwierdzono znaczny spadek ruchliwości, żywotności i jakości plemników po zastosowaniu różnego typu lubrykantów. Dodatkowo eksperyment ten wykazał, że nawet żele intymne, które nie zawierają typowych środków plemnikobójczych, mają niekorzystny wpływ na ich ruchliwość. 
Badanie przeprowadzone w USA potwierdziło pozytywne działanie żelu intymnego Pre-seed, który nie tylko nie hamuje plemników w procesie zapłodnienia, ale dodatkowo tworzy optymalne środowisko dla nich i ułatwia dotarcie do komórki jajowej. Pree-seed jako jedyny w Polsce rekomendowany żel przez Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu neutralizuje agresywny śluz, zwiększając tym samym szansę na poczęcie upragnionego dziecka.

Dieta a płodność kobiety

Na jakość śluzu wpływ ma również sposób odżywiania kobiety. Do codziennego menu warto włączyć takie składniki odżywcze jak:
 • nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) i kwas gamma-linolenowy (GLA), które znaleźć można w oleju z wiesiołka i siemieniu lnianym
 • magnez znajdujący się np. w orzechach lub kakao
 • witamina B6 - jest w otrębach pszennych, kaszy gryczanej 
Takie składniki diety mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej jakości śluzu w pochwie. Dobrym rozwiązaniem jest także spożywanie tzw. pokarmów zasadowych, które nie zakwaszają środowiska pochwy. Do tego rodzaju pożywienia zaliczyć można przede wszystkim warzywa i owoce.W codziennym menu przyszłej mamy powinny zagościć:
 • buraki
 • sałata
 • jabłka
 • seler
 • banany
 • truskawki
Innym zaleceniem, które warto stosować w celu poprawy jakości śluzu jest picie dużej ilości wody, która ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety i wspomaga wydzielanie śluzu.
Poznaj wszystkie składniki diety na płodność
 
Doładuj
Przeładuj